×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۳۱ تیر - ۱۳۹۸  
true
false

سایت خبری راسان خبر روز یک شنبه (۱۹شهریور ) در تازه ترین کزارش خود به عنوان ( ایلام، دیار شنیدن و چشیدن درد) به قلم سجاد خزان فعال اجتماعی به مشکلات استان ایلام  پرداخته است.
آغاز نگارش، نگارنده معتقد است که تفکر اصلاح طلبی توأمان با قانونمداری بعلاوه حقمداری و اخلاق گرایی بعلاوه  تعهدمحوری راه حل های مرتفع کردن مشکلات استان ایلام می باشند. 
روح تاریخی استان ایلام در ابعاد گوناگون چنان گویای شکوه و شوکت است که قلم هر نگارنده ای را به وجد می آورد و قلب هر آزاده دلی را آزرده می کند، هنوز نوای پرآوازه و شگفت آور هوره ساحت آدمی را به فرخنای فرح انگیز سعادت می برد و بند بند جان انسان را بیدار و هوشیار می کند، سوز شعله های آتشکده ها هنوز گرمابخش دیار ماست و سخن از زبان صخره ها در گذرگاه تاریخ بر کتیبه ها ناگفته ها دارد، توسل به ائمه و امامزاده ها چنان در جان عاشقان حسینی موج می زند که روح و روان را تسلا و تعالی می دهد، زلالی قلب های مردمان این دیار چون جاری شدن چشمه های این سرزمین شفاف است و شکرین. اسطوره های شگرف، شخصیت های پارسا، استعدادهای بی نظیر، توانائی های کم نظیر نام آشنای نامداران عالمند. 
آری 
«ایلام، پیام آزادی و استعداد و معرفت و انسانیت است»
اما دریغا اینجا و در همین گذرگاه عتبات عالیات، در میان همین کوه ها و رودخانه ها و بر روی همین خاک پر از گهر و گوهر و مالامال از نعمت نفت و گاز، در میان همین نبوغ نخبگان، تربت پاک شهیدان، سیمای سرداران و جانبازان هشت سال دفاع مقدس و در میان مهربانی بانوان همین سرزمین، در میان ظرفیت های آب و جنگل و کویر و معدن و دشت، ایلام ما ناخوش روزگاری دارد و مطابق نگاه فکری متفکران جامعه شناسی، مسائل اجتماعی بر طبق حالت اجتماعی اموری هستند که نیروها و لایه های اجتماعی مسلط آنها را تایید نمی کنند و در نتیجه مشکلاتی را به وجود می آورند که نیازمند حل و رفع است.
به این اعتبار مسائل اجتماعی سه ویژگی اساسی دارند: 
۱. ذاتا اجتماعی اند.
۲. مستقیما از ساختار نظام اجتماعی سرچشمه می گیرند.
۳. از همان آغاز پیدایش، خواست و اراده ای اجتماعی برای مقابله با خود را نیز پدید می آورند. 
مسائل و مشکلات و مرارت های اجتماعی در همه جوامع بشری از ساده تا پیچیده وجود دارند و گاه در صورت های ظاهری و آشکار و گاه در کارکردهای پنهان و لایه های فرودست جامعه قابل مشاهده و شناسایی هستند.
با این پیشینه از ایلام و این چهارچوب کوتاه نظری می توان اذعان داشت که ایلام با تمام داشته های مادی و معنوی، کمی و کیفی، ظاهری و باطنی، منابعی و معرفتی، روزمینی و زیرزمینی دچار مسائل و مشکلاتی است که به شرح زیر نگارش می شوند.
۱. مسئله اشتغال و استخدام جوانان
۲. مسئله اعتیاد و خودکشی جوانان 
۳. مسئله ازدواج و پدیده تجردگرایی جوانان
۴. مسئله پارتی بازی و رانت گرایی
۵. مسئله توسعه و چگونگی تعارض های آن
۶. مسئله نابسامانی اقتصادی و عدم بکارگیری سرمایه های اجتماعی
۷. مسئله عدم تخصص گرایی و تجربه محوری و تعهدمداری گسترده در ساختار اداری
۸. مسئله عدم گستردگی نهادهای مدنی در سطح استان
۹. مسئله نبود فضاهای پیش گیری از بزهکاری و جرم و خشونت و بهزیستی
۱۰. مسئله محیط زیست و نحوه برخورد با آن و چگونگی جلوگیری از تخریب این ظرفیت استانی.
لذا با توجه به موارد ذکر شده، می طلبد که مجموعه مدیریتی استان بدور از هرگونه حاشیه و چسبیدن به میز مدیریت و عقب انداختن وظایف خود،  بدنبال حل و رفع و مرتفع کردن مشکلات مردم باشند و با سرلوحه قرار دادن مفاهیمی چون «قانونمداری، عقلانیت، تدبیر و تامل، تخصص و تعهد و تجربه، مشورت و خرد جمعی، اخلاق گرایی و حقمداری» هر چه سریعتر و با مشی انقلابی، گفتمان اقدام و عمل را اجرا کنند تا شاهد در طریق توسعه قرارگرفتن این دیار باشیم.
انشاالله

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true