×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۸ اسفند - ۱۳۹۹  
true
false

images

راسان خبر؛ بد حجابي و پوشش نامناسب برخي از بانوان يكي از علل مزاحمت هاي خياباني و بروز ناامني محسوب شده و بانواني كه با پوشش نامناسب بي توجه به حقوق ساير شهروندان در انظار عمومي ظاهر مي شوند موجب برهم زدن آرامش در جامعه مي گردند.

بدحجابي و بي توجهي به موازين شرعي و ديني موجب آشفتگي و انحرافات اخلاقي،سستي بنيان خانواده، بروز نزاع و گسيختگي در خانواده ها و كاهش احساس امنيت به ويژه در زنان مي شود و مي توان گفت يکي از مهمترين علل افزايش طلاق در كشور «بدحجابي» و رعايت نكردن حريم هاي عفاف و حجاب مي باشد .

كارشناسان و قضات دادگاه هاي خانواده بر اين باورند كه بدحجابي مديريت و تسهيل كننده جدايي زوجين در جامعه به شمار مي رود و هنگاميکه در جامعه هنجارهايي كه نه تنها در دين ما بلكه در عرف و اصالت ايراني ريشه دارد زيرپا گذاشته شود و زنان و مردان با ظاهري نامعقول در بطن اجتماع حضور يابند اين شيوه پوشش و رفتار منجر به تحريك هيجانات و غرايز شده و افراد را از نظر روحي و رواني تحت فشار قرار مي دهد.

به گونه اي كه افراد تعادل روحي و رواني خود را از دست مي دهند و از آنجايي كه براي غرايض انساني حد و مرزي وجود ندارد تحريك غرايض به واسطه گسترش بي حجابي و بي بندو باري در جامعه منجر به بسياري از آسيب هاي اجتماعي ازجمله ازهم گسيختگي خانواده ها و طلاق مي شود.

گرمي خانواده ها، استحكام رابطه زن و شوهر،تداوم زندگي، آرامش و ثبات، دلبستگي و عشق و علاقه مرد به همسر قانوني و شرعي خود مرهون حجاب زنان است .

مردان اگر به راحتي و به آساني در تمام صحنه هاي اجتماع دسترسي به زنان داشته باشند، ضمانتي براي اثبات محبت و دلبستگي آنان به همسرانشان نخواهد بود. تحريك هوي و هوس،، آنان را از زندگي دلسرد كرده و اين امر عامل مهمي جهت از هم پاشيدگي كانون خانواده خواهد بود.

ارتباط عاطفي با فرزندان :

بدحجابي نخستين لطمه را به خود فرد وارد مي سازد و زمينه برخوردهاي توهين آميز برخي افراد با فرد بدحجاب را فراهم مي سازد. برخي والدين با اين تصور كه رعايت پوشش اسلامي موجب محدوديت و آزار فرزندشان است، آنها را از اين مصونيت محروم مي كنند.

افزايش آگاهي ها، انگيزه و علاقه به رعايت موازين شرعي در وهله نخست وظيفه خانواده و سپس برعهده مسئولان اجتماعي بوده و وظيفه نيروي انتظامي در اين زمينه هشدار و برخورد با افراد خاطي است ، والدين بايد محسنات حجاب اسلامي و مضرات بي حجابي را براي فرزندان خود بيان كرده و ارتباط عاطفي خود را با فرزندانشان تقويت كنند.

بي حجابي و از همگسيختگي عاطفي:

بي بندو باري و زيرپاگذاشتن ارزش هاي ديني، نهاد خانواده را از معنويت، صفا و پاكي تهي مي سازد و موجب ازهم گسيختگي عاطفي و هنجارهاي حاكم بر آن مي شود و بي بند و باري و زيرپا گذاشتن ارزش هاي ديني، نهاد خانواده را از معنويت،صفاو پاكي تهي مي سازد.

بي حجابي و علل آن:

دنياي امروز دنياي حاكميت رسانه هاست. دنياي ارتباطات است و هر جامعه اي افكار خود را توليد و عرضه مي كند و در اين ميان شانس برد و استيلاي تفكرات با گروهي است كه توانايي بيشتري در برخورداري از ابزار رسانه دارد؛ چيزي كه امروزه ما در مواجهه با تهاجم فرهنگ غرب چه از طريق اينترنت و چه ماهواره با آن روبه رو مي باشيم که در اين ميانه انفعال رسانه هاي خودي از ارائه برنامه هاي جايگزين و خوراك فكري مناسب به نسل جوان مزيد بر علت شده است.

از سوي ديگر چشم و هم چشمي به وجود آمده در سايه اين همه رنگ و لعاب عرضه شده روسري ما را عقب تر كشيده و مانتوها را تنگ تر و كوتاه تر مي كند. در يك ارزيابي كلي درمي يابيم كه گروهي از بدحجابان از روي عمد بدحجابي مي كنند و اين بدحجابي ها شبكه اي و سازمان دهي شده است، اما گروه ديگر نه از روي عمد بلكه تنها به هدف عقب نماندن از غافله ، بدحجاب مي شوند و از آنجايي كه ريشه اين رفتار يكسان متضاد است،طبعا برخورد متفاوتي را مي طلبد.

برخي از روانشناسان معتقدند : دختراني كه از پوشش و آرايش هاي نابهنجار استفاده مي كنند از نوعي بيماري رواني به نام هيستريونيك رنج مي برند اين بيماري شامل افرادي مي شود كه دچار كم توجهي در خانواده بوده و احساس ناامني شديدي در اجتماع مي کنند.

اين افراد براي انكه احساس امنيت بيشتري داشته باشند از پوشش ها و ظواهر نابهنجار استفاده مي كنند تا توجه اطرافيان را به خود جلب كنند و احساس امنيت بيشتري كنند اما اين رفتار آنها بالعكس موجب به وجود آمدن بيشترين آسيب هاي اجتماعي و نهايتا ناامني بيشتر آنان براي حضور در اجتماع مي شود و معمولا زندگي برده واري دارند.

راهکارها:

۱- توجه به الگوي پوشش اسلامي و رعايت آن در تربيت فرزندان

۲- تبليغ ، گسترش و اطلاع رساني صحيح از آسيبهاي بدحجابي در جامعه

۳- نشر و ترويج ارزشهاي اسلامي و به کاربردن توصيه ها و فرمايشات امامان معصوم در اين زمينه

۴- ترويج برنامه هاي فرهنگي در خصوص محسنات حجاب و مضرات بدحجابي از طريق رسانه هاي گروهي

تهیه و تنظیم :آموزش همگانی معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان ایلام

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true