×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۰ اسفند - ۱۳۹۹  
true
false

 

“رامین پورنجف” سرپرست اداره کل دامپزشکی استان  ایلام در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری راسان خبر در ایلام ،گفت: وظیفه دامپزشکی حفظ و حراست از این سرمایه دامی ، تأمین بهداشت دام و کنترل و پیشگیری و مبارزه با بیماریهای دامی و مشترک بین انسان و دام و تأمین بهداشت فرآورده های خام دامی و نهایتاً تأمین سلامت و امنیت غذایی جامعه است.

وی افزود: با بیان اینکه ارزش سرمایه دامی استان شامل دام ، تأسیسات و تجهیزات بیش از ۳۵۰۰ میلیارد تومان  می باشد افزود: سالیانه بیش از ۱۷۰ هزار تن انواع فرآورده های خام دامی به ارزش حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان در استان تولید می شود.

سرپرست اداره کل دامپزشکی ایلام  اظهار کرد: برابر اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO) از میان ۱۷۰۹ عامل بیماریزا و عفونی برای انسان ، که تاکنون شناخته شده اند ، ۸۳۲ عامل بین انسان و دام مشترک بوده و از طریق دام بیمار یا مصرف فرآورده های آلوده به انسان منتقل می شوند . همچنین بیش از ۹۰% آلودگیهای انگلی در انسان منشاء دامی داشته و بیش از ۶۰ % بیماریهای نوپدید و بازپدید نیز مشترک بین انسان و دام بوده و از دام به انسان سرایت پیدا می کنند.

پورنجف ادامه داد: در استان سالیانه بین ۶ تا ۷ میلیون نوبت سردام بر علیه انواع بیماریهای دامی و بیماریهای مشترک بین انسان و دام به صورت رایگان واکسینه می شوند.

وی گفت:  ارزش ریالی نهاده های رایگان مصرفی در استان شامل واکسنها و فرآورده های بیولوژیک اختصاص یافته برای مایه کوبی و تستهای تشخیصی دام و طیور و آبزیان در طول یکسال گذشته بیش از ۵۰ میلیارد ریال بوده است.

وی بیان داشت: در شش ماهه اولسالجاری در بخش سرولوژی دام ۶۹۵ مورد آزمایش، سرولوژی طیور بالغ بر ۴۵۹ مورد آزمایش، حدود ۳۶۱ مورد آنالیز شیمی و ۱۱۶ مورد کشت میکروبی در عرصه کنترل کیفی آزمایشگاهی  انجام شده است.

پورنجف  در خصوص اقدامات اداره کل دامپزشکی استان ایلام در خصوص مراقبت های دامی در مقابل انواع بیماری های دام عنوان کرد: در زمینه مراقبت بروسلوز ۱۶۸۴ مورد خونگیری از گاوداری های صنعتی و نیمه صنعتی استان صورت گرفت و مورد مثبتی مشاهده نشده است.

وی تصریح کرد: در خصوص خدمات مراقبت سرمی مشمشه بدین صورت بوده که تعداد ۱۰ مورد تست مشمشه(مالئین) صورت گرفته که و مورد مثبتی ثبت نشد ودر خصوص پایش مراقبت سل (تست توبر کولین) در ایلام تعداد ۲۲۰۶ راس گاو تست شده و مورد مثبتی مشاهده نشد.

سرپرست اداره کل دامپزشکی ایلام در خصوص تعداد اعمال نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی این اداره کل گفت: تعداد اعمال نظارت بر بهداشت عمومی توسط کارشناسان دامپزشکی استان ایلام در ۶ ماهه اول سال ۹۹ در مجموع بیش از ۳۸ هزار و ۷۱۲ مورد بوده و این رقم مربوط به نظارت و بازدیدهای انجام شده از مراکز تهیه، فرآوری توزیع و عرضه فرآورده های خام دامی است.

وی اظهار کرد: همچنین مقدار فرآورده ضبط و امحاء شده در این مدت بیش از ۳۶۱۳ کیلوگرم است که در این مدت ۴۸۰ واحد به مراجع قضایی معرفی شده اند و همچنین ۸۲ واحد پلمپ شده است.

پورنجف اضافه کرد: کشتار تعداد ۱۷ هزار و ۶۲۸ راس دام سبک و بیش از ۲۱۶۸ راس دام سنگین را آمار کشتار در شش ماهه نخست سال ۹۹ صورت گرفته است و بیش از ۱۶۵۷ کیلوگرم به دلیل مشکلات بهداشتی ضبط شده است.

کد خبر/۴۴۲۵۷

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true