×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۳۱ تیر - ۱۳۹۸  
true
false

سایت خبری راسان خبر روز یکشنبه 19 فروردین در تازه ترین گزارش خود با عنوان “شش مسئله مهم اجتماعی استان ایلام”به قلم سجاد خزان نویسنده و فعال اجتماعی به بررسی  مشکلات حوزه های مختلف اجتماعی در استان پرداخته است

در این گزارش آمده است؛ مسأله اجتماعي وضعیتی می باشد که به نظر افراد جامعه، چه افرادی که درگیر مسأله‌اند و چه افراد غیر درگیر، مایه درد تلقی شود، هرچند امکان بهبود داشته باشند اما شرایط مختلف، نامتوازنی زمینه ها و عوامل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و غیره…. در مسائل اجتماعی دخیل است.

حال به اعتبار تحقیقات اجتماعی، اختصارا  پاره ای از آسیب های اجتماعی ذکر خواهند شد که باید گفت میزان معناداری از آنها در استان ایلام نیز موجود می باشند، جوانی جمعیت، آموزش و پرورش، شهرنشینی، خشونت، تبعیض، بحران خشکسالی، تعارض میان سنت و مدرنیته، طلاق، اعتیاد، بزهکاری، کج رفتاری های گوناگون، گرانی زمین، ترافیک، تکدی گری، محیط زیست و ریزگردها و غیره می باشند.

متاسفانه گسترش بی رویه این مسائل سبب افسردگی جوانانی می شود که تمامی درهای امید و ارزشمندی، هدفمندی و خوشی، خوبی و بی نتیجه گی را در پیش روی خود بسته می بینند و یگانه راه نجات خود را در رهایی از زندگی می دانند و خود را به کام خودکشی و مرگ می کشانند.

با این وضعیت، نویسنده معتقد است که در استان ایلام «شش» مسئله اجتماعی در وضعیت حاد و خطرناکتری قرار دارند که شامل موارد ذیل می باشد:

1_تبار گرایی: اولین پدیده آفت گرای استان ایلام که بعنوان یک مسئله و مشکل بصورت پله کانی در پله اول مسائل قرار می گیرد، پدیده تبارگرایی است که می توان گفت تبارگرایی نقطه مقابل تفکرگرایی و خرد جمعی است. رویه ای است که مفاهیم و اصول مدیریت مدرن و شایسته سالاری را در ورطه تباهی قرار می دهد. آنجا که تبار و قبیله و عشیره جای تدبیر و قلم و عقلانیت را گرفت، بصورت خودکار قانونمداری، عدالت و توسعه و توزیع امکانات و حقوق جامعه تباه خواهد شد. گزینش و ضابطه به عقب رانده می شود و در یک کلمه مردمسالاری جان خواهد سپرد.

2_پارتی بازی:روابطه است مبتی بر خیشاوند گرایی، فامیل گرایی و شخصی گرایی که از نوع عاطفی و دوستی می باشد و از آنجائی که در استان، اکثر قریب به اتفاق امورات حول محور تبارگرایی طرح ریزی می شوند، پله دوم مسائل استان، پارتی بازی می باشد. در این پدیده، مدیریت مدون و مدلل و منظم، راهبردی و استراتژیک و برنامه ریزی شده، جایگاهش از بین خواهد رفت و رابطه ها بجای ضابطه ها خواهند نشست.

3_  بی تفاوتی مسئولان: پارتی بازی جاده بی تفاوتی مسئولان را صاف می کند. مسئولانی که در گود تبار و پارتی مسئولیت به دست گرفتند، اراده عمومی مردم را نادیده می گیرند، منشور اخلاقی، قانون مداری، تعهد مداری و حقم داری نخواهند داشت، لذا مدیران بی تفاوت مریدان منفعت طلبی هستند که دل در گرو انحصار دوخته اند.

4_بیکاری: بیکاری یکی از وحشتناک ترین مسائل استان می باشد و چنان ریشه تنیده که بسیاری از مسائل دیگر در ارتباط بسیار معناداری با این پدیده هستند. یکی از متغیرهای بیکاری، بی تفاوتی مسئولان است. مجموعه مسئولان که رسالت برنامه سازی و برنامه ریزی و راهبردگرایی دارند و باید با برنامه های استراتژیک کوتاه و میان و بلند مدت موجبات اشتغال و استخدام در بخش های دولتی و نیمه دولتی و خصوصی را فراهم آورند، اما با عدم توانایی و بی تفاوتی و ناکارآمدی، منجر به زایش این پدیده شوم شده اند.

5_ مهاجرت نخبگان: مهاجرت پیوند تنگاتنگ و دوسویه با بیکاری و عدم اشتغال و فقر دارد. در بیکاری که از بی تدبیری مدیریتی است، اتفاق نامبارک و نامیمونی خواهد افتاد، فرزندان برومند و فرزانه استان برای حداقل درآمد به دیگر استان ها مهاجرت می کنند، سرمایه های انسانی، استعدادهای توانمند، فرهیختگان و نخبگان رهسپار دیار دیگر می شوند برای بدست آوردن حداقل درآمد. در مهاجرت نخبگان، سیستم شبکه ای اجتماع بهم میخورد و فضا برای مسائل دیگر باز می شود.

6_ خودکشی: خودكشي بعلت پي آمدهاي منفی اجتماعي، اقتصادي، فرهنگی، مدیریتی، سیاسی و رواني است. ميزان خودكشي در گروه افراد بيكار بشدت بيشتراز ساير گروههای دیگر است.

با این پیشینه کوتاه باید گفت استان ایلام در حوزه مسائل اجتماعی در شرایط خوبی نیست، برخی از مسائل به حد بحران رسیده و متاسفانه جرائم مختلف نیز افزایش نگران کننده ای پیدا کرده است و باید هرچه سریعتر مجموعه مسئولان با ارتقا تغییراتی همانند تخصص، تعهد، تدبیر، مشاوره، همت، تلاش، پشتکار، خلاقیت، نوآوری و مسئولیت پذیری و اصلاحات اجتماعی در سطح گسترده، در رده های خرد و میانه در استان و رایزنی در رده کلان  برای رفع آنها چاره اندیشی نمایند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true