×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۱۶ اسفند - ۱۳۹۹  
true
false

دکتر وهاب پیرانی مدیرکل دامپزشکی استان ایلام امروز در گفتگو با خبرگزاری راسان خبر در ایلام گفت:  مردم باید با رعایت نکات بهداشتی و تغذیه ای مهمی چون عدم خرید مرغ زنده از مرغ پرکنیهاکه فاقد نظارت بهداشتی کارشناسان دامپزشکی  است خود را از مخاطرات بهداشتی و تغذیه ای و خطر ابتلا به  بیماری های مهمی مانند آنفلوانزای پرندگان مصون نمایند.
وی افزود: هرچند در استان ایلام تاکنون کانونهایی از  بیماری آنفلوآنزای پرندگان مشاهده نشده است اما مصرف کنندگان، گوشت مرغ و ماکیان را از مراکز معتبر تهیه و از خرید مرغ و پرندگان زنده خودداری کنند.
مدیرکل دامپزشکی استان گفت: همه مرغداری های صنعتی و سنتی استان ایلام و ماکیان روستایی و عشایری توسط کارشناسان دامپزشکی مورد رصد و پایش مستمر قرار می گیرند.
وی بیان داشت: آنفلوآنزای پرندگان، بیماری تنفسی، واگیردار ویروسی طیور اهلی، صنعتی و سایر پرندگان است که به وسیله ویروس H5N1  که از زیر گروههای نوع A آنفلوآنزا ایجاد می شود و ویروس عامل بیماری از پرنده آلوده به انسان و از انسان به انسان نیز منتقل میشود.
وی تاکید کرد: تاکنون هیچ موردی از ابتلای پرندگان اهلی و وحشی استان ایلام به بیماری آنفلوآنزای پرندگان مشاهده نشده است و کلونی های محل زیست همه پرندگان اهلی و وحشی توسط کارشناسان کنترل می شود.
پیرانی بیان داشت: در این فصول که شیوع ویروس در دنیا  بیشتر می شود، بایداز هرگونه تماس با پرندگان آلوده ، بیمارو یا تلف شده خودداری نمود و در صورت مشاهده پرندگان وحشی بیمار یا تلف شده مراتب را در اسرع وقت  به سازمان دامپزشکی استان و یا شهرستانها اطلاع دهید تا اقدامات لازم را برای نمونه برداری ،دفن و بررسی منطقه انجام دهند.
لازم بذکر است که آنفلوانزای انسانی شایع شده در کشور از نوع H1N1 بوده و ارتباطی با آنفلوانزای پرندگان ندارد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true