×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۷ دی - ۱۳۹۹  
true
false

پایگاه خبری راسان خبر_ ایلام، دکتر یونس آزادی، فرماندار شهرستان بدره؛ یکسال از شیوع بیماری کرونا در سطح دنیا و نه ماه از شیوع آن در کشور ایران می گذرد. این بیماری واگیر در این مدت در کنار ابتلای قریب به ۶۰ میلیون و قربانی نمودن قریب به ۱/۵ میلیون نفر، خسارت بسیار هنگفتی در سراسر دنیا و از جمله در ایران در ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی،فرهنگی، سیاسی و امنیتی بجای گذاشته است.

دولت ها امکانات خود را علیه این بیماری بسیج نموده و اکثریت مردم نیز با رعایت پروتکل های بهداشتی، مدافعان سلامت را در مقابل این بیماری حمایت کرده اند. اما متاسفانه هنوز اقلیتی از مردم پی به اهمیت و ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی و اجرای مصوبات مرتبط با این بیماری نبرده اند یا اینکه هنوز بیماری را جدی نگرفته و یا حتی متاسفانه در کنار علم به ضرورت این موضوع توجهی به رعایت ضوابط بهداشتی نمی نمایند.

در کشور ما ایران تصمیمات زیادی در مقابل این اقلیت اتخاذ شده است که همواره این افراد در اقلیت که به دلیل ساختار بیماری، تهدیدی بزرگ علیه سلامت مردم هستند، روش هایی برای دور زدن این تصمیمات پیدا کرده اند!!

از ابتدای مهرماه بیماری کرونا ویروس در استان ایلام شیوع بیشتری یافته و رکورد تعداد مبتلایان و فوتی های ناشی از این بیماری جابجا گردیده است. به شکلی که آمار مبتلایان به بالای ۵۰۰ نفر در روز دوشنبه نوزدهم آبان ماه و آمار فوتی ها به ۱۴ نفر در روز سه شنبه بیستم آبان ماه رسید. این رکورد جدید بیماری کرونا در استان زنگ خطری برای سلامت شهروندان هم استانی است. اما سوال مهمی که همه ما بایستی در پی پاسخ به آن باشیم اینست که مسئولیت مبارزه با این بیماری بر عهده کیست؟ مردم مسولین یا هر دو ؟

واقعیت آنست نه مردم و نه مسولین هیچ کدام به تنهایی توان مبارزه با این بیماری را ندارند. لازمه مهار این بیماری احساس مسولیت مشترک مردم و مسولین با هم است و ضرورت دارد با تفکیک وظایف، هر کدام نقش خود را در مبارزه با این بیماری ایفا نمایند، آنچه که بر عهده مسولین است درمان مبتلایان و اتخاذ تدابیر و تصمیمات لازم برای جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری است که با بررسی های صورت گرفته، ستاد استانی بیماری کرونا و ستاد های شهرستانی تاکنون تلاش نموده اند متناسب با اختیارات خود تصمیمات لازم را اتخاذ نمایند.

اما شهروندان هم استانی نیز لازم است سهم خود را در مبارزه با این بیماری خطرناک در قالب رعایت ضوابط بهداشتی، عدم شرکت در مراسمات شادی و عزا، عدم حضور در آرامستان ها و دورهمی های گسترده خانوادگی بپردازند که بیشتر مردم نیز به این مهم پایبند هستند.

اقلیتی از جامعه متاسفانه هنوز به مسولیت خود در این راستا پایبند نیستند و خود را ملزم به رعایت پروتکل های بهداشتی نمی دانند. مطمئناً اگر هر کدام از دو طرف – مردم یا مسولین- نقش و سهم خود را کم رنگ ببینند و همکاری لازم و مشترک بین دو طرف شکل نگیرد، بیماری کرونا به شیوع بیشتر خود ادامه خواهد داد و هر روز بایستی شاهد مرگ هم استانی های خود در اثر این بیماری باشیم.

در این شرایط، افکار عمومی یکبار دیگر باید به حمایت از مدافعان سلامت و مسولین تصمیم گیر بپا خیزند و با افرادی که ضوابط بهداشتی را رعایت نمی کنند، فشار اجتماعی بر آنان را در جهت تن دادن به همراهی با آحاد مردم و مسولین مرتبط افزایش دهند.مطمئناً بسیج مردمی در این راستا تاثیر گذار خواهد بود و همگان خود را ملزم به رعابت ضوابط بهداشتی در مقابل این بیماری که جان و مال هم ما را تهدید می کند، خواهند نمود.

کد خبر/۴۵۲۲۷

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true