×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۰ اسفند - ۱۳۹۹  
true
false

۰۱۱۲۹۷۰۱۱

به گزارش راسان خبر  به نقل از پایگاه خبری ورزش سه؛ وزنه برداری یکی از پر امیدترین رشته های ایران در المپیک های گذشته بوده است و ایران از ۲۰۰۰ سیدنی به بعد تنها در یک المپیک موفق به کسب طلا در این رشته نشده است. حسین توکلی، حسین رضا زاده و بهداد سلیمی در ادورا گذشته توانسته اند با طلاهای خود ایران را در رده بندی مدال آوران بالا بکشند و برای المپیک پیش رو حالا وزنه برداران بسیار آماده نشان داده اند، از بهداد که به روزهای خوب خود نزدیک شده است تا کیانوش و سهراب که رکوردهای فوق العاده ای در تمرینات از خود به جای گذاشته اند.

علی هاشمی: (۹۴ کیلوگرم)
وزنه بردار دسته ۹۴ کیلوگرم، متولد ۱۰ آبان ۱۳۷۰از روستای مورت بخش چوار واقع در شهرستان ایلام است . هاشمی سال گذشته در نخستین تجربه جهانی خود، در رقابتهای جهانی آمریکا به روی تخته رفت و با مهار وزنه های ۱۷۳ کیلوگرم در یکضرب و ۲۰۷ کیلوگرم در دوضرب، با حدنصاب مجموع ۳۸۰ کیلوگرم در رده چهارم جهان قرار گرفت.
هاشمی در حالی به مسابقات جهانی آمریکا اعزام شد که چند ماه قبل از آن برای نخستین بار با دوبنده تیم ملی در مسابقات قهرمانی آسیا در پوکت تایلند شرکت کرده بود؛ تجربه ای که برای او مدال طلای دوضرب و برنز مجموع را به همراه داشت. هاشمی امسال در مسابقات قهرمانی آسیا یکی از مدال آوران تیم ملی بود و موفق شد با رسیدن به حدنصاب مجموع ۳۷۴ کیلوگرم، ضمن کسب مدال نقره یکضرب و برنز دوضرب، روی سکوی نایب قهرمانی آسیا بایستد. حالا هاشمی در آخرین جلسات شورای فنی لیگ راهی المپیک ریو شده است و انگیزه های زیادی برای اثبات خود در این رویداد بزرگ خواهد داشت. این ورزشکار فردا ساعت ۲:۳۰ بامداد به وقت تهران برای وزنه زدن به روی تخت می رود و چشم های زیادی منتظر قهرمان آفرینی این وزنه بردار جوان و پر انرژی ایلامی است .

* کیانوش رستمی (۸۵ کیلوگرم)
وزنه بردار دسته ۸۵ کیلوگرم، متولد ۱ مرداد ۱۳۷۰ در اسلام آباد غرب،کرمانشاه است. کیانوش که شب گذشته توانست همزمان طلسم مدال ایرانیان در المپیک ریو و رکورد دسته ۸۵ کیلوگرم را بشکند شانس اول کسب مدال برای تیم ملی وزنه برداری ایران در المپیک محسوب می شد چرا که در مسابقات بین المللی جام فجر توانست درحرکت دو ضرب وزنه ۲۲۰ کیلویی را مهار کند تا رکورد دنیا را ۲ کیلو افزایش دهد . او در المپیک ۲۰۱۲ لندن هم تا مرز کسب مدال طلا پیش رفته بود اما در نهایت روی سکوی دوم ایستاد ولی حالا در ۲۶ قصد دارد کلکسیون افتخاراتش را با مدال طلای المپیک ۲۰۱۶ ریو کامل کند. کیانوش سال های گذشته در اوزان ۶۹، ۷۷ و ۸۵ کیلوگرم، ۱۳ بار در مسابقات آسیایی، جهانی و المپیک حضور داشته و با کسب ۲ طلا و یک نقره قهرمانی جهان، یک نقره المپیک، یک نقره بازی های آسیایی، ۲ طلای جوانان جهان و دو نقره رقابتهای قهرمانی آسیا یکی از عنوان دار ترین وزنه برداران حال حاضر دسته ۸۵ کیلوگرم به شمار می رود.
در این وزن ۲۵ وزنه‌بردار در المپیک۲۰۱۶ ریو حضور دارند. کیانوش رستمی، تیان تائو از چین و آرتیم اوکولف روس، مهم‌ترین چهره‌هایی هستند که برای کسب مدال طلا با یکدیگر رقابت دارند. کیانوش برای شکستن رکورد دوضرب المپیک هم باید به وزنه ۲۱۶ کیلویی حمله کند، چراکه رکورد دوضرب دسته ۸۵ کیلوگرم در المپیک با ۲۱۵ کیلوگرم دراختیار پیروس دیماس یونانی قرار دارد و از سال ۲۰۰۰ تاکنون پابرجاست.

* سهراب مرادی (۹۴ کیلوگرم)
وزنه بردار دسته ۹۴ کیلوگرم، متولد ۳۱ شهریور ۱۳۶۷ در اصفهان. وی با ۹ سال حضور در تیم های ملی و شرکت در مسابقات بین المللی یکی از با تجربه ترین وزنه برداران ملی پوش ایران به شمار می رود. سهراب بعد از ۳ سال دوری از رقابت های بین المللی بازگشت قدرتمندی داشت به طوریکه در اردوی کلاچای موفق شد در رکوردگیری غیررسمی حدنصاب جهانی را جا به جا کند.
المپیک ۲۰۱۶ ریو دومین المپیک این وزنه بردار است. سهراب در المپیک ۲۰۱۲ هم حضور داشت اما در حرکت یکضرب اوت کرد و بر خلاف انتظارها بدون کسب مدال از مسابقات برگشت. آن اتفاق درحالی برای این وزنه بردار افتاد که فقط ۳ ماه قبل از آن و در مسابقات قهرمانی آسیا با رسیدن به رکورد مجموع ۳۸۸ کیلوگرم ( ۱۷۲ یکضرب و ۲۱۶ دوضرب) ۳ کیلوگرم بیشتر از نفر اول المپیک ۲۰۱۲ وزنه زده بود.
سهراب مرادی در رکورد گیری اردوی کلاچای در حرکت دوضرب وزنه ۲۳۴ کیلوگرمی را بالای سر برد تا یک کیلوگرم رکورد دنیا را که در اختیار ایلیا ایلین قزاق بود، بشکند. مرادی همچنین رکورد دوضرب و مجموع ایران را که در اختیار کوروش باقری با ۲۲۲ کیلوگرم در دوضرب و ۴۰۷ کیلوگرم در مجموع بود، در دوضرب ۱۲ کیلوگرم و ۷ کیلوگرم در مجموع ارتقاء داد.
سهراب قصد داشت سال ها قبل تلاش برای طلا را متوقف کند اما به گفته خودش این آخرین بار است که می خواهد شانس خود را امتحان کند و در تمرینات نشان داده است که برای رسیدن به هدف بسیار آماده است.
سهراب مرادی در راه رسیدن به مدال طلا آدرین زلینسکی از لهستان (قهرمان المپیک لندن در وزن ۸۵کیلوگرم)، وادزیم استرالتسو از بلاروس (قهرمان جهان) و آدام مالیگف از روسیه (قهرمان اروپا) را رقیب خود دارد. در این وزن علی هاشمی هم حضور دارد.

* بهداد سلیمی (۱۰۵)
وزنه بردار فوق سنگین، متولد۱۷ آذر ۱۳۶۸ در قائم‌شهر. بهداد سلیمی یکی از پرافتخارترین وزنه برداران یک دهه اخیر وزنه برداری دنیاست که ضمن کسب ۹ مدال طلا در رقابتهای المپیک، جهانی و آسیایی، ۲ بار هم عنوان قویترین مرد جهان را به خود اختصاص داده است. از بهداد سلیمی به عنوان شانس اول کاروان ورزش کشورمان در المپیک ۲۰۱۶ نام برده می شد، اما آسیب دیدگی سال گذشته او شوکی بزرگ به ورزش ایران وارد کرد. بهداد در اوج آمادگی و در حالی که برای حضور در مسابقات جهانی ۲۰۱۵ تمرین می کرد به یک باره زیر وزنه سنگین ۲۶۰ کیلویی از ناحیه رباط صلیبی پای چپ دچار آسیب دیدگی شد تا حضورش در المپیک در هاله ای از ابهام قرار گیرد.
اما قوی ترین مرد جهان با این حال دست از تلاش برنداشت و پس از انجام عمل جراحی و گذراندن دوره های درمانی دوباره دست به وزنه شد تا خود را به المپیک برساند. بهداد اگرچه هنوز با روزهای خوب فاصله دارد اما هر روز بر کیلوهای تمرینی اضافه می کند تا در مدت زمان باقیمانده تا المپیک بتواند بار دیگر به مدعی نخست کسب مدال طلا تبدیل شود. بهداد سلیمی اگر بتواند به این افتخار بزرگ دست پیدا کند سومین ورزشکار تاریخ ایران لقب خواهد گرفت که دو نشان طلای المپیک در کلکسیون افتخاراتش خواهد داشت.
رقابت اصلی در این وزن بین بهداد سلیمی، لاشا تالاخادزه از گرجستان (قهرمان جهان در سال ۲۰۱۵) خواهد بود. مرت سیم از استونی(نایب قهرمان جهان در سال (۲۰۱۵ نیز از دیگر مدعیان این وزن است. روسلان آلبگف و الکسی لوچف روس که از بهترین های این دسته هستند به دلیل مثبت اعلام شدن آزمایش دوپینگ آنها در ریو حضور نخواهند داشت.

*محمدرضا براری (۱۰۵ کیلوگرم)
وزنه بردار دسته ۱۰۵ کیلوگرم تیم ملی متولد ۱۱ فروردین ۱۳۶۷ در ساری با ۲۸ سال سن. در مسابقات قهرمانی آسیا ۲۰۱۶ که در ازبکستان برگزار شد با ثبت رکورد ۴۰۱ کیلوگرم در مجموع، بهترین رکورد شخصی را به نام خودش به ثبت رساند. براری در تمرینات وزنه های سنگین تری را هم مهار کرده است اما در مسابقات رسمی وزنه های ۱۸۰ و ۲۲۱ در یکضرب و دوضرب، بهترین وزنه های او به شمار می روند. حالا او امیدوار است با افزودن به رکوردهای شخصی اش همچون نواب نصیرشلال یکی از نفرات حاضر در تیم ملی در رقابتهای المپیک باشد تا با استفاده از تجربیات ارزشمندی که دارد بتواند در این آوردگاه مدال آوری کند.
با وجود نبود ایلیا ایلین قزاق، باز هم محمدرضا براری کار سختی را پیش رو دارد. دیوید بجانیان روس، روسلان نورالدینف ازبک، الکساندر زایچیکف از قزاقستان و سیمون مارتیروسیان از ارمنستان جدی‌ترین حریفان براری محسوب می‌شوند.
محمدرضا براری که تاکنون ۳ بار در رقابتهای جهانی بزرگسالان حضور داشته و مدال برنز تک حرکت جهان را نیز درکارنامه خود دارد، وزنه برداری نیست که بتوان به سادگی از کنار نامش عبور کرد.

**برنامه وزنه برداران ایرانی در ریو:

* یکشنبه ۱۴ آگوست؛ ۲۴ مرداد
وزنه‌برداری دسته ۹۴ کیلوگرم
ساعت ۲:۳۰ بامداد

* سه‌شنبه ۱۶ آگوست؛ ۲۶ مرداد
وزنه‌برداری دسته ۱۰۵ کیلوگرم
ساعت ۲:۳۰ بامداد

* چهارشنبه ۱۷ آگوست؛ ۲۷ مرداد
وزنه‌برداری دسته ۱۰۵ + کیلوگرم
ساعت ۲:۳۰ بامداد

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true