سایت خبری راسان خبر روز شنبه ٧بهمن ماه در تازه ترین گزارش خود به قلم مهدی نظری(مرد درختی ایران) و  فعال فرهنگی اجتماعی و زیست محیطی به موضوع خوشکسالی و  بی تفاوتی مسئولان نسبت به این موضوع پرداخته است.

باران نمیبارد و این موضوع چنان واضح است که نیاز به تایید هیچ مرجع زی صلاحی ندارد .سالهاست که کشور ما دچار آسیب جدی حاصل از خشک سالی است ولی هرگز چنین بحرانی را بخود ندیده است.
اکنون هم سفره های زیر زمینی ما خالی شده اند ،هم سدهای ما خالی از آبند و هم گرمایش زمستان هوا اندک رطوبت زمین را به خشکی کشانده است.
آثار این فاجعه علاوه بر تاثیرات مخربی عمیق بر محیط زیست و درختان و جنگلها و حیات وحش ،باعث زیان دیدن دامداران و کشاورزان و اقشار تولید کننده و زحمتکش جامعه گردیده و به طبع آن ،باعث از دست رفتن شغل های بیشتر و بیکاری و مهاجرت و حاشیه نشینی بیشتر به مراکز پر جمعیت و بخصوص پایتخت خواهد شد.
از طرفی دیگر، خود پایتخت و شهرهای پر جمعیت هم خود بعلت افزایش جمعیت و افزایش تقاضای مصرف آب ،با بحران کم آبی بیشتری باید دست و پنجه نرم کنند..
آنچه واقعیت گریزناپذیر بحث خشکسالی اخیر است اینست که؛ آب رو به پایان است و بدون آب زندگی غیر ممکن ..
حال ما و بخصوص مسئولین برای کم کردن این بحران چه کاری انجام داده ایم؟
جای تاسف اینست که همیشه تا بحرانی رخ ندهد کسی بفکر پیشگیری از آن نیست و اصولا همیشه آزمون و خطا و پیگیری بعد از وقوع حادثه در کشور ما بیشتر مدنظر است تا پیشگیری!
اکنون زمان، زمان پیشگیری است نه تابستان.شکی نیست که در چند ماه آینده و با شروع فصل گرم سال، آب اندک سدهای ایران رو به خالی شدن پیش میروند و چنانچه از الان بفکر پیشگیری نباشیم حتما بحران آب در کشور ما رخ خواهد نمود.
در شرایط کنونی میبایست در کشور پلیسی بنام‌پلیس کنترل مصرف آب ایجاد گردد که کارش گشت زندگی در تمام نقاط شهری و روستایی و مناطق کشاورزی باشد تا بتواند از هر گونه ریخت و پاش اضافی آب در معابر عمومی جلوگیری نماید.
متاسفانه قسمت اعظم پر مصرفی آب خانگی در مناطق ما ، مربوط به شستشوی ماشین و آب پاشی معابر و کوچه ها توسط ساکنین آن‌‌مناطق و شستشوی خیابانها توسط شهرداری هاست که این عمل خود باعث نابودی منابع آب ما شده است.
آنچه پر واضح است اینست که؛ حجم آب سدها مشخص است و تا ورودی آب وجود نداشته باشد ، خود بخود سدها رو به تخلیه شدن پیش میروند چرا که لحظه به لحظه مصرف آب وجود دارد و خبر از ورودی آب وجود ندارد.
جای بس تاسف است که امسال با اینکه خبر از بارش نیست ، بجای صرفه‌جویی، مصرف آب رشد بیشتری داشته است و این نشاندهنده اینست که مردم و مسئولین ما، درست مسئله کمبود آب را برعکس متوجه شده اند و علاوه بر کم مصرف کردن، بر مصرف خود افزوده اند.
حال و قبل از وقوع فاجعه بی آبی مطلق، دست التماس را بسوی مردم و مسئولین دراز میکنیم و عاجزانه از تک تک مردممان درخواست داریم جلو تلف شدن قطره قطره این مایه حیاتی گرفته و آینده خود و فرزندان خود را به خطر نیندازیم.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.