سایت خبری راسان خبر روز پنج شنبه (۱۰ اسفند) در تازه ترین گزارش خود به عنوان ( گفتمان اعتدال نیازمند نقد درونی است) به قلم سجاد خزان فعال اجتماعی به مشکلات حوزه  گمرک استان ایلام پرداخته است.

کسی که حاضر نیست خویشتن را نقد کند یا خود را در معرض نقد و بررسی دیگران قرار دهد، با نادیده گرفتن بحران در واقع روند بحران را تداوم می بخشد. فرد قدرت طلب همواره در وحشت از انتقاد به سر می برد و آن را وهن شأن و منزلت خود تلقی می کند.

آغاز کلام، نگارنده معتقد است که گفتمان اعتدال در حوزه اقتصاد و رفع موانع و مشکلات آن بشدت ضعیف عمل کرده است و این نظام فکری فاقد روش منظم و مدون در حل مسائل می باشد و می طلبد تئوری پردازان نظری و عملگرایان اجرائی دولت تدبیر و امید بصورت منطقی و معرفتی و با رویکرد اصلاح طلبی قانونمدار مسائل این حوزه را مرتفع نمایند.

 گمرک استان ایلام  در سرزمینی نهاده شده است که جوانان دیروزش قهرمانان و شجاعان مرز بودند و جان را تقدیم این تربت پاک کردند و رخت شهادت را بر تن نمودند و همچنان عاشق سرزمین خود، فرزندانی برومند و بردبار، فرهیختگانی فرازمند را تربیت داده اند و یکان یکان خانه هایشان پر است از باسوادان بیکار، نخبگانی که در دیار خود هم غریبند و سودای مهاجرت به استان های بزرگ را در سر می پرورانند.

 

فارغ از تمامی دردها  و رنج هازی که می کشیم، مشق کردن مشکلات و مسائل و پدیده های اجتماعی و اقتصادی استان ایلام نیست. مرادم، عملکرد منفی گمرک استان است، نهادی که می تواند یکی از عناصر کلیدی توسعه یافتگی استان باشد. 

از این رو مواردی که از جانب مدیرکل گمرک استان ایلام مورد عنایت قرار نگرفته اند به شرح زیر می باشند؛

۱. عدم بسترسازی مناسب و ظرفیت گرایی مجموعه گمرک برای صادرات محلی و ملی و بین المللی و بالابردن سطح مشارکت تبادل اقتصادی و کاهش شدید شاخص صادرات گمرک استان.

۲. عدم بسترسازی مناسب برای ارتقا صنعت اقتصادی و مردمی کردن اقتصاد.

۳. عدم توانایی در راستای مذاکره با گمرک عراقی و رفع موانع صادرات، با توجه به اینکه عراق، کشور دوست و برادر و همسایه ما است. 

۴. عدم توانایی در راستای ایجاد محیطی مدرن و فضای مناسب و دارای امکانات، با توجه به روحیات اقتصادی و روانشناختی تاجران و متاسفانه به تبع رکود گران و مداوم گمرک.  

۵. نبود مدیریت مناسب مجموعه گمرک و ناراضایتی کارکنان آن و بخصوص کارکنانی که فرزندان شهدا عظیم الشان و ایثارگران و جانبازان همین مرز مقدس هستند. 

۶. نبود برنامه مدون و کارشناسی و راهبردهای علمی در جهت غنی کردن صادرات از استان ایلام.

۷. عدم ارتقا کارکنان بومی و استفاده از گزینه های غیربومی در مجموعه مدیریت گمرک.

۸. عدم پاسخگویی شفاف و روشن به ارباب رجوع، که موجبات ناراضایتی عمیق شده است.

۹. عدم چینش صحیح در انتصابات مدیریتی و به تبع به وجود آمدن مشکل روانی و مدیریتی برای مجموعه اداری. 

۱۰. کم توجهی به بروز رسانی سیستم های صادرات الکترونیکی و نبود زیرساخت مناسب برای ارتقا آن.

انتظار می رود مدیرکل این نهاد  نسبت به عملکرد ضعیف، پاسخگوئی های لازم و قابل لمس را ارائه دهند و استاندار در انتخاب مدیران حداکثر میزان توانایی، تخصص، تجربه، تعهد و تدبیر مدیران را مورد عنایت ویژه قرار بدهند و همچنین نمایندگان مردم در مجلس  وظیفه نظارتی خود  را افزایش داده تا شاهد شکوفایی استان ایلام باشیم.

 

 

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.