به گزارش راسان خبر از  به گزارش روابط عمومی شرکت ملی پست، معاون وزیر، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت ملی پست، در دومین روز از حضور خود در اجلاس شورای اداری اتحادیه پستی جهانی با دبیر کل این اتحادیه دیدار و گفت و گو کرد.

 در این دیدار تحولات صنعت پست در ایران و جهان، توسعه تجارت الکترونیک، نقش سرویس های پست مالی در پیشبرد خدمات پستی و پاسخگویی به نیاز مشتریان از سوی طرفین مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 نعمتی با اشاره به موضوع آزادسازی و تغییر سبک زندگی افراد و سایر موضوعات تاثیرگذار بر صنعت پست، به آغاز رسمی فعالیت اپراتورهای بخش خصوصی در صنعت پست ایران اشاره داشت و در این راستا بر لزوم پیاده سازی رفرم در پست ایران تاکید کرد.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به این که شرکت ملی پست به عنوان اپراتور منتخب کشور ایران که تعهدات کشور را برای تضمین قلمرو واحد پستی و ارائه خدمات همگانی بر عهده دارد، ساماندهی فضای در حال تغییر را مهم برشمرد و بر اثر بخش بودن حمایت های اتحادیه در این زمینه تاکید کرد.

مدیر عامل همچنین علاقمندی کشور ایران برای ایفای نقش موثرتر در فعالیت های جهانی پست را مورد تاکید قرار داد و عضویت ایران در شورای راهبری پستی اتحادیه جهانی و همچنین ریاست شورای اجرایی اتحادیه آسیا و اقیانوسیه را در این راستا عنوان کرد.

در ادامه این نشست بشار حسین، دبیر کل اتحادیه پستی جهانی، با اشاره به برگزاری موفقیت آمیز کنگره ۲۰۱۷ اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه در تهران، اقدامات شرکت ملی پست را مورد تحسین قرار داد.

وی با ابراز خرسندی از تحولات پستی در ایران، علیرغم چالش های موجود، اظهار امیدواری نمود پست ایران به عنوان رئیس شورای اجرایی اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه بتواند منافع کشورهای منطقه را دنبال کند.

دبیرکل اتحادیه پستی جهانی در خصوص تغییرات در حال اجرا در بازار داخلی پست ایران گفت: آزادسازی تا آنجا که ارائه سرویس همگانی را با چالش مواجه نسازد و مبتنی بر اصول درست پیاده سازی شود، می تواند نقش بسزایی در ارتقای خدمات قابل ارائه به مشتریان داشته باشد.

بشار حسین اظهار کرد: تجارب جهانی نشان داده است که بخش خصوصی بدنبال کسب منافع خود در مناطق با صرفه اقتصادی است. مجریان منتخب پستی رسالت ارائه خدمات همگانی را برعهده دارند و دولتها باید هزینه تامین این خدمات را تامین کنند.

وی تاکید کرد : اتحادیه بعنوان نقطه کانونی در ارائه دانش و خدمات مشاوره ای به کشورهای عضو از هیچ گونه کمک به پست ایران دریغ نخواهد کرد و هر آنچه برای انجام رفرم مورد درخواست لازم باشد، مورد بررسی و عمل قرار می گیرد.

دبیر کل با اشاره به این که پیاده سازی رفرم پستی در اغلب کشورهای عضو لازم است، اتحادیه را نیز از این قاعده مستثنی ندانست.

وی ضرورت انجام این امر را در تمامی لایه های اتحادیه و بویژه ساختار اداری دفتر بین الملل مورد تاکید قرار داد و گفت: تغییر در نظامی که سالها بر مبنای یک جریان یکنواخت فعالیت کرده و تنها منافع برخی کشورها را تامین نموده است، کاری بسیار دشوار است و در این راستا از حمایت پست ایران در مباحث مرتبط در اجلاسهای مختلف اتحادیه تقدیر کرد.

بشارحسین همچنین از ایران درخواست کرد، اهم مباحث اجلاس اخیر را در دستور کار نشست آتی اتحادیه آسیا و اقیانوسیه که در تیرماه سال جاری در ویتنام برگزار خواهد شد، قرار دهد.

وی همچنین اتحادیه منطقه ای آسیا و اقیانوسیه را با داشتن بیشترین سهم از جمعیت جهان، حايز اهمیت ویژه ای برای اتحادیه پستی جهانی دانست.

گفتنی است نخستین اجلاس شورای راهبری پستی در سال ۲۰۱۸ از تاریخ سوم اردیبهشت ماه جاری به مدت ۵ روز در مقر اتحادیه پستی جهانی در حال برگزاری است و از آنجا که کنگره فوق العاده اتحادیه پستی جهانی در شهریورماه سال جاری در اتیوپی برگزار می شود، تصمیمات اجلاس اخیر از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

شایان ذکر است در این راستا موضوعاتی از قبیل رفرم اتحادیه، طرح محصول یکپارچه (جایگزینی واژگان پست نامه و امانت با اسناد و کالا)، اصلاح نظام حق السهم پرداختی کشورها، تسهیل تجارت و توسعه خدمات پست مالی به ویژه سرویس حوالجات پولی بین المللی، از جمله مهمترین موضوعاتی است که در بین اعضای شورا به بحث وتبادل نظر گذاشته خواهد شد. ماحصل این مذاکرات در قالب پیشنهاد، جهت تصویب به کنگره فوق العاده ارائه خواهد شد.

 

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.