به گزارش سایت خبری راسان خبر؛ معاون رئیس‌جمهور در برنامه تیتر امشب ششبکه خبر، با ابراز اینکه برای مقابله با تحریم‌های پیشِ‌رو برخی از برنامه‌های دولت باید تغییر کند، گفت: در برنامه توسعه ششم پیش‌بینی شده است برای رسیدن به رشد اقتصادی ۸ درصد سالانه باید ۷۷۰ هزار میلیارد تومان منابع کسب شود که برای دستیابی به این مبلغ کسب منابع مختلفی از جمله ۶۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی دیده شده است. حال با توجه به تحریم‌ها کسب این میزان درآمد مشکل به‌نظر می‌رسد.

وی افزود: پیش‌بینی ما در بودجه سال جاری فروش ۲۴۱۰ هزار بشکه نفت با قیمت هر بشکه ۵۵ دلار به‌نرخ ۳۵۰۰ تومان بود که نه‌تنها به این میزان بلکه بیشتر از میزان پیش‌بینی‌شده را در سه‌ماهه اول امسال صادر کرده‌ایم که با توجه به تولید بیشتر نفت و فروش به‌قیمت ۶۵ دلار هم از نظر ریالی و هم ارزی مشکلی نباید داشته باشیم!

سخنگوی دولت گفت: با توجه به کاهش دریافت‌های ارزی، ریالی و صرفه‌جویی در عدد کمتر از ۳۸ هزار میلیارد تومان که بودجه دولت است باید صرفه‌جویی از بدنه دولت آغاز شود.

وی با اشاره به اینکه جنگ کنونی جنگ اقتصادی و لزوم تشکیل اتاق فکر برای مقابله با این تهاجمات مشهود است، گفت: رئیس جمهور با مسئولیت جدیدی که از طرف مقام رهبری به ایشان محول شده است در شرایط و ساختار ویژه اجرایی و کنار قوای دیگر مسئولیت هماهنگی بین‌قوا با حضور تیم‌های اقتصادی و اجرایی کنار سران قوا برای اصلاحات در قوانین و تصمیمات جدید برای شرایط مختلف را به‌عهده دارد.

نوبخت با توجه به وضع اقتصادی کنونی کشور در سه ماه اول سال تصریح کرد: در شرایط اقتصادی فعلی که پول ملی ما در خطر است به کمک بیشتر مردم نیاز داریم و به‌طور حتم ساعت کاری وزرا و کارمندان دولت افزایش خواهد یافت.

وی گفت: سال گذشته (۹۶) لایحه بودجه ۳۲۰ هزار میلیارد تومانی با پیش‌بینی فروش نفت ۵۵دلاری را برای تصویب بودجه به مجلس بردیم که تأیید و تصویب شد.

سخنگوی دولت با اعلام افزایش ۷۴درصدی تولید نفت گفت: دولت در سه‌ماهه ابتدایی سال جاری ۲۲۸۳۰ میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی پرداخت و شاخص‌های رشد اقتصادی کشور بهتر شد.

نوبخت گفت: اگر تحریم (جدید) اتفاق بیفتد سه مدل دیگر برای بودجه پیش‌بینی شده است که یکی از آنها به تصمیم‌گیری‌های اتحادیه اروپا در قبال برجام و تحریم‌ها بستگی دارد.

وی افزود: وظیفه دولت تقویت پول ملی و حفاظت از مردم است.

سخنگوی دولت با تأکید به اینکه دولتمردان باید با مردم همراه باشند و از مردم فرار نکنند، گفت: دولت بخشی از مردم است و همه وزارت‌خانه‌ها باید به‌صورت خودجوش سخنگو داشته باشند و در صورت ضعف و خدای ناکرده کم‌کاری، سخنگو اطلاع‌رسانی کند و واقعیت‌ها به مردم بازگویی شود.

نوبخت با اشاره به ۴ گروه منابع درآمدی دولت و کشور، گفت: ۴۸ میلیارد دلار بابت فروش نفت بیشترین درآمدی است که وارد اقتصاد کشور می‌شود و درآمد حاصل از فروش و صادرات فولاد و محصولات غیرنفتی نیز عایدی داریم که در گروه‌های دیگر قرار می‌گیرد.

وی به رسیدگی به مددجویان، فقرا و کم‌بضاعت‌ها و افزایش یارانه آنها اشاره کرد و گفت این کار از طریق مراکز بهزیستی در نظر گرفته شده است.

منبع: تسنیم

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.