به گزارش سایت خبری راسان خبر؛ این روزها با اوج گرفتن گرما و افزایش مصرف آب و برق،  مشکلاتی که از مدتها قبل وقوع آن هشدار داده شده بود، به وقوع پیوسته و شاهد سهمیه بندی آب و خاموشی های متناوبی هستیم که موجب مشکلات بسیاری برای شهروندان شده است، چرا که در دوره فعلی زندگی بدون آب و برق تا حد زیادی غیرممکن شده است.

شرکت مدیریت شبکه برق ایران طی گزارشی که در سایت رسمی خود منتشر کرده‌است، می‌گوید که در ساعت ۱۶:۲۲ سه‌شنبه ۵ تیرماه، مصرف برق به ۵۴ هزار و ۲۷۵ مگاوات رسیده که باعث شده‌است ذخایر برق کشور به صفر برسد.

این رقم ۲۸ درصد بیشتر از روز مشابه سال گذشته‌است.

به همین دلیل در تهران و سایر نقاط کشور با خاموشی مواجه هستیم.

بنابراین در شرایط فعلی که بحران های ناشی از خشکسالی موجب کاهش تولید و ذخائر آبی و برقی کشور شده، اوج گرفتن مصرف موجب تشدید خاموشی ها شده است و فعلا جز مدیریت مصرف کاری از کسی ساخته نیست و نیروگاههای ما ظرفیت شان بیش از این نیست و تولیدشان با میزان مصرف برابر شده است.

در زندگی امروز که عمده  وسایل و ابزارها متکی به برق هستند، می توان با حذف موقت برخی وسایل به مدیریت مصرف کمک نمود.

به هرحال می توان گفت این روزها در یک شرایط بحرانی قرار گرفته ایم و عبور از بحران نیازمند تدبیر و همدلی مردم و مسئولان است.

تدبیر مسئولان جهت مدیریت بحران و استفاده از تمام ابزارها جهت کاهش خاموشی ها و از طرفی همیاری مردم در راستای مدیریت مصرف است.

باور کنیم هیچ کدام از مسئولان وزارت نیرو و شرکت برق از اتفاقات اخیر خوشحال نیستند و چه بسا بیش از همیشه فشار را روی خود احساس می کنند و یقین بدانیم که اگر کاری از دستشان ساخته بود، دریغ نمی کردند.

بپذیریم که تک تک ما در برابر شرایط بوجود آمده مسئولیم، اینکه کشور ما در مصرف برق و انرژی رکورددار است، حاصل مصرف عمده ی ماست.

پس ما امروز بیش از هرچیزی نیازمند تقویت سرمایه اجتماعی و ادای مسئولیت اجتماعی هستیم

سرمایه اجتماعی از طریق افزایش مشارکت، همدلی، همبستگی و فداکاری و…

اینکه در حالی که در خانه خود نشسته و به لطف نعمت برق جلوی کولر در حال تماشای مسابقات جام جهانی هستیم کمی هم به کسانی الان برق شان به واسطه سهمیه بندی قطع شده بیندیشیم.

حال که به واسطه خاموشی ها در اوج گرما، بیش از همیشه قدر این نعمت بزرگ را می دانیم، حداقل تلاش کنیم هرکدام از ما به سهم خود بخشی از حجم مصرف را بکاهیم، در شرایط فعلی لازم است بیش از همیشه به فکر هم استانی هایمان در مناطق گرمسیر(مهران و دهلران و… ) باشیم که در شرایط دشوارتری به سر می برند.

هم استانی عزیز، لطفا همین لحظه ای در حال خواندن این پیام هستید، نگاهی به اطرافتان بیندارید و با خاموش کردن یک لامپ اضافی یا یک وسیله برقی سهم خود را در مدیریت بحران فعلی ادا کنید.

و در پایان بیش از همه نقش اهالی رسانه و کانال های خبری در شرایط فعلی مهم و اثرگذار است که بجای دامن زدن بیشتر به مشکلات و افزایش فشار روحی به مردم، ضمن مدیریت فضای جامعه، کمک کنند که از طریق آموزش و اطلاع رسانی مردم و مخاطبان را به ایجاد همدلی بیشتر و مدیریت مصرف دعوت کنند.

نویسنده: مهرزاد حسن زاده

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.