به گزارش سایت خبری راسان خبر به  نقل از روابط عمومی؛  مسئول بهداشت و مدیریت بیماری‌های دام دامپزشکی ایلام گفت: ورود هرگونه دام زنده به استان و همچنین خروج دام باید با هماهنگی و صدور مجوز از اداره کل دامپزشکی استان صورت بگیرد.

حسین ملکی  اظهار کرد: با توجه به شیوع بیماری تب کریمه کنگو در کشور برای جلوگیری از ورود این بیماری به داخل استان ایلام باید سلامت دام هایی که توسط دامداران وارد استان می شود مورد تایید دامپزشکی قرار بگیرد.
وی توضیح داد: دامدارانی که خواهان خرید دام از دیگر استان های کشور هستند باید با ثبت نام در سامانه یکپارچه قرنطینه سازمان دامپزشکی، دام استان مبدا را شناسایی کنند و این احشام ۲ هفته قبل از ورود به استان مقصد توسط کارشناسان دامپزشکی سم پاشی شده باشند.
ملکی تاکید کرد: همین روند نیز برای خروج دام از استان ایلام به دیگر نقاط کشور نیز باید توسط دامداران و متقاضیان خروج و فروش دام رعایت شود.
وی افزود: این قانون شامل همه کسانی اعم از قصاب، دامدار، واحدهای پرواربندی دام سبک، دامداری ها، عشایر است که در امر خرید یا فروش دام زنده فعالیت دارند.
وی با بیان اینکه سم پاشی دام و جایگاه نگهداری دام توسط بخش خصوصی و خود بهره برداران صورت می گیرد، گفت: اداره کلدامپزشکی عمده فعالیت خود را در حوزه های آموزش و نظارت معطوف کرده است.
ملکی توضیح داد: آموزش چگونگی نگهداری بی خطر دام برای دامداران، عشایر، روستاییان و واحدهای پرواربندی، حفاظت از بدن در برابر کنه ناقل دام با استفاده از ماسک و دستکش و چکمه، چگونگی ذبح دام در کشتارگاه ها برای قصابان و ذابحان از جمله اقدام های آموزشی و ترویجی برای گروه های هدف است.
وی گفت: همچنین توصیه ها و بخشنامه های اکید بهداشتی و پیشگیری در خصوص لزوم هوشیاری گروه های هدف فعال در حوزه دام به فرمانداری، شهرداری، بخشداری و دهیاری های سراسر استان ایلام ابلاغ شده است.
وی افزود: مردم برای حفظ سلامتی خود و جلوگیری از ابتلا به بیماری های مشترک انسان و دام به ویژه در مورد بیماری تب کریمه کنگو از خرید گوشت و فرآورده های خام دامی از مراکز غیر مجاز ذبح و عرضه گوشت یا دام زنده خودداری کنند.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.