به گزارش روابط عمومی سایت خبری راسان خبر به نقل از روابط عمومی ، ” سعید عسکری”  با بیان این مطلب افزود :واحد نيروگاه این شرکت از واحدهاي مهم و حياتي  این مجموعه به شمار مي رود و تمامي واحدهاي فرآيندي ،مصرف كننده انرژي الكتريكي بوده و از اين انرژي براي فعاليتهاي خود بهره مي برند. 
وی با اشاره به اینکه نيروگاه این شرکت  در سال ١٣٨٦ به بهره برداري رسيد و توسط مهندسين داخلي راه اندازي گرديد،اظهارداشت: سه دستگاه توربو ژنراتور گازي با توان اسمي ٢٦ مگاولت آمپرو توان عملياتي ٢١ مگاوات در اين نيروگاه به منظور توليد برق احداث گرديده و از طريق ٣٠ فيدر ٢٠ كيلوولت مصرف كننده هاي داخلي خود را تامين مي کند.همچنين از پست ٦٣/٢٠ كيلوولت اختصاصي توسط ٢ فيدر ٦٣كيلوولت به شبكه سراسري متصل گرديده است. 
وی ادامه داد: توربوژنراتورهاي اين پالايشگاه از نوع حرارتي – گازي و تك سوختي با گاز طبيعي بوده و سوخت خود را با فشار ٢٠ بار از واحد گاز سوخت پالايشگاه تحويل مي گيرد. 
عسکری با بیان اینکه سه واحد نیروگاه با توان عملیاتی هر کدام ۲۱ مگاوات مشغول به کار هستند، افزود:یک واحد نیروگاه به عنوان منبع اصلی به همراه دو خط ۶۳ کیلوولت که از باس بار (شینه) ۶۳ کیلوولت پست ۲۳۰ ایلام گرفته شده به عنوان پشتیبان، وظیفه تامین برق پالایشگاه گاز ایلام را به عهده دارند و دو واحد توربو ژنراتور دیگر به صورت آماده بکار در اختیار بهره بردار قرار دارند. 
وی تصریح کرد: نیروگاه پالایشگاه گاز ایلام علاوه بر مصرف داخلی مقدار قابل توجهی برق به سایر شرکت های طرف قرارداد برای مصارف صنعتی ارسال می کند و از سال گذشته نیز با عقد قرارداد با شركت مديريت شبكه برق ايران فروش برق به شبكه سراسري به منظور كمک به تامين برق هموطنان درپيك بار فصل تابستان و همچنين درآمدزايي و سود آوري براي شركت آغاز نموده است. 
وی با اشاره به اینکه در شش ماهه اول سال جاری بیش از ۶۸ هزارو ۷۶۴ مگاوات ساعت انرژی الکتریکی توسط نیروگاه این شرکت تولید شده است، افزود:از این مقدار ۱۵ هزارو ۳۲۴ مگاوات ساعت به شرکت مدیریت شبکه برق ایران در پیک بار تابستان امسال تحویل شده است. 
وی با بیان اینکه فروش این مقدار انرژی برای کمک به تامین برق کشور بوده است، اظهار داشت: بیش از دو هزارو ۵۰۰ مگاوات ساعت به شرکتهای نفت و گاز غرب و آرین تجارت مانا تحویل گردیده است.  
وی تصریح کرد: از این تولید ،مقدار ۵۰ هزار و ۲۷۳ مگاوات ساعت مصرف پالایشگاه بوده که به میزان ۴۴ هزارو ۶۵۲ مگاوات ساعت آن صرف مصارف صنعتي مربوط به فراورش گاز بوده است و خاطرنشان کرد:در شش ماهه اول سال جاری بیش از ۱۹ میلیارد ریال درآمد حاصل از فروش برق نیروگاه این شرکت بوده است.  
مسئول نیروگاه پالایش گاز ایلام با اشاره به اینکه تمام واحدهای پالايشگاه به نیروگاه این شرکت وابسته هستند، گفت:نیروگاه یکی از اصلی ترین مبادی تولید انرژي در واحدهای صنعتی بخصوص در پالایشگاه می باشد. 
وی گفت : در سال گذشته ۱۰۲ هزارو ۶۶۶ مگاوات ساعت انرژی الکتریکی تولید که از این مقدار ۱۶ هزارو ۸۵۲ مگاوات ساعت به مدیریت شبکه برق ایران فروخته شده است.  
وی با اشاره به اینکه در سال گذشته بیش از ۵ هزار مگاوات ساعت به شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب و آرین تجارت مانا فروخته شده است، خاطرنشان کرد:در سال ۱۳۹۶ بیش از ۲۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال درآمد حاصل از فروش برق نیروگاه این شرکت بوده است.  
مسئول نیروگاه پالایش گاز ایلام گفت:تعمیرات این خطوط و سیستم الکتریکی و توربوژنراتورهاي پالایشگاه توسط واحد تعمیراتی این شرکت و برخی مواقع توسط شرکت های داخلی با مدیریت واحد تعمیرات انجام می شود. 
  
شرکت پالایش گاز ایلام به منظور تامین گاز مصرفی استان ایلام و استانهای غربی کشور و همچنین تامین خوراک پتروشیمی ایلام و تقویت فشار گاز غرب کشور در ۲۵ کیلومتری شمال غرب شهرستان ایلام و ۱۲ کیلومتری غرب بخش چوار به دست متخصصین جوان ایرانی راه اندازی گردیده و در حال بهره برداری است.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.