به گزارش سایت خبری راسان خبر به نقل از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ “فرزاد یاسمی” در افتتاحیه نمایشگاه آسیب های اجتماعی با عنوان اعتیاد، در جمع دانش آموزان دبیرستان دخترانه مهرانه شهر ایلام اظهار داشت : بیشتر سرقت ها ، درصد زیادی از قتل ها، حجم عظیمی از پرونده های قضائی، شماری از زندانیان، ریشه بسیاری از طلاق ها، زمینه روابط های نامشروع و نامتعارف، بخشی از خشونت های خانواده ها و بسیاری دیگر از مسائل و آسیب های اجتماعی از نتایج زیانبار اعتیاد است.
وی گفت: عواملی که راه رسیدن به مواد مخدر و مصرف آن را در جامعه برای جوانان و نوجوانان هموار و آسان کرده است زیاد هستند اما می توان عوامل زیر را عوامل تاثیرگذار دانست.
۱- دوستان بد
اکیداً توصیه می کنم تحت هیچ شرایطی با افرادی که معتاد هستند و در این راه دستی بر آتش دارند مراوده نکنید اعتماد نکنید، اینها دوستان خوبی نیستند اینان کسانی هستند که مطمئن باشید زندگی و آینده شما را نابود خواهند کرد آبروی خود و خانواده شما را خواهند برد مسیرهای انحرافی زندگی را به شما نشان خواهند داد، البته از نگاه مدیریتی این افراد نباید رها شوند بلکه بایستی به آنها کمک کرد تا نجات پیدا کنند اما این موضوع وظیفه شما دانش آموزان نیست و شما فعلاً در چنین موقعیتی فقط باید از اینجور اشخاص دوری کنید تا خدایی نکرده آلوده نشوید چون افراد معتاد دوست دارند افرادی مثل خودشان در گروه زندگی آنها قرار گیرد.
وی افزود:گروه این ها متفاوت است چرا که افراد بی مسئولیتی هستند که از عهده مسئولیت‌های ساده خانوادگی کاری و تحصیلی خودشان هم بر نمی آیند مدام برای دیگران مشکل ایجاد می کنند و رفتار و شخصیت ضد اجتماعی پیدا می‌کنند.
معاون اجتماعی انتظامی استان ایلام یادآور شد: معتادان به مرور براثر مصرف مواد مخدر تبدیل به معتادان متجاهر خطرناکی می شوند  که برای اندکی پول مرتکب قتل می شوند و به کودکان هم رحم نمی کنند و اگر تَوَهُم بزنند و سلاح و ابزاری در دست داشته باشند آسیب های بزرگی را ایجاد می کنند.
۲- عدم نظارت و کاهش میزان تاثیرات خانواده ها
نگاه کنید به دوران کودکی خودتان ببینید چقدر برای پدران و مادران تان عزیز بودید هر چه می خواستی برایتان فراهم می‌کردند اما همین که وارد عرصه اجتماع، مدرسه ، جوانی و نوجوانی می شوید به علت عدم توجه  و شاید به سبب مشغله‌های فراوان و این تفکر اشتباه که چون بزرگ شده‌اند و نیازی به مراقبت ندارند میزان تأثیرپذیری و نظارت آنان کم می شود.
به همین جهت گروه همسالان و افراد بیرون از خانه ها عهده دار نقش اولیا شده و به مرور بخش زیادی از زندگی در ارتباط با آنها سپری می‌شود.
لذا کم کم الگوپذیری ،شکل می‌گیرد فاصله بین فرزندان با خانواده ها زیاد می شود، حرف شنویی کم اثر می شود ، دیر آمدن آنها به خانه آغاز می‌شود، گوشه گیری و انزوا و تنهایی در خانه حاکم گردد و این همان فروپاشی خانواده ها است و بایستی بدانیم که آسیبها اینگونه و به همین راحتی شکل می‌گیرند بدون اینکه بدانیم.
راه ورود آسیب ها به زندگی آنچنان ساده است که اگر توجهی نکنیم جبران آن بسیار مشکل است آسیب‌ها هیاهو و سر و صدایی ندارند همانند بیماری سرطان که تا زمانی که درد شروع نشود خود را نشان نمی دهد ولی اگر چند وقت یکبار با آزمایشات مختلف وضعیت جسمی خود را مورد آزمایش قرار دهیم می توانیم با استفاده از داروهای  مربوطه از وخیم شدن این موضوع پیشگیری کنیم.
در حوزه آسیب ها هم همانند روابط نامتعارف پسرها و دخترها:
 آسیب زمانی خود را نشان می دهد که چند نفر از دوستان آشنایان و فامیل شما را با هم ببینند.
آسیب زمانی خود را نشان می دهد  که شما را به دیگر دوستان خود معرفی کنند.
آسیب زمانی خود را نشان می دهد که برای تداوم رابطه، تهدید به انتشار تصاویر شما در شبکه های اجتماعی می کنند و بدتر از همه از شما اخاذی ‌کنند و شما مجبور به سرقت پول و طلاجات پدران و مادرانتان شوید.
آسیب زمانی خود را نشان می دهد که شما را تهدید به اعمال غیرقانونی مثلاً فروش مواد مخدر ،سرقت خودرو ، کیف زنی و بسیاری از جرائم در قالب های فریبنده مثل زوجین یا خواهر و برادر می کنند.
و در نهایت آسیب زمانی خود را نشان می دهد که بایستی قید جوانی، زندگی و خانواده را بزنید اینها موضوعات و پرونده‌هایی هستند کاملا واقعی و در جامعه اتفاق افتاده است.
۳- لذت گرایی 
یک تفریح نامتعارف و نابود کننده است و همه کسانی که برای اولین بار اعتیاد را به عنوان تفریح تجربه کرده اند و هم اکنون معتاد هستند هیچ‌گاه فکر نمی‌کردند که به این وضع گرفتار شوند چون اعتقاد داشتند که تفریحی است، اقتضای جوانی است چون دوست بد به او می گفت برای کاهش درد و رنج ، بیکاری و تنهایی خوبه ویکبار که اشکال نداره و از این حرف های مخرب و کشنده.
معتادان هیچ جایگاهی در بین جوامع ندارند و جایگاه آنها بعد از مدتی کارتن خوابی ، زندگی در ویرانه ها، گرمخانه ها و سپس مرگ تدریجی است.
بیشتر از ۱۰ درصد معتادان در ایران زنان هستند و درصد زیادی از آنها متأسفانه جوانان و نوجوانان هستند که نشان می دهد ، سنین اعتیاد در حال کاهش است و این نتیجه همان تعارف بی مورد، خانمان سوز و تفریحی است که نتوانست به اعتیاد”نه” بگوید.
۴- سیگار و قلیان
راه اصلی و اولیه ورود به سمت و سوی مواد مخدر سیگار و قلیان است، مصرف کننده مواد مخدر ، مصرف کننده سیگار و قلیان هم هست پس در گزینش و همکلام شدن با افراد سیگاری و قلیانی هم بایستی مواظب باشید.
مصرف سیگار چراغ سبز به سایر اعتیاد هاست چرا که سیگار هم یک نوع اعتیاد است هر چند نسبت به سایر اعتیادها منع اجتماعی کمتری دارد.
مصرف دخانیات یکی از بزرگترین تهدیدات علیه بهداشت فردی و عمومی است و تقریبا به یک اپیدمی مبدل شده و نتیجه آن مرگ سالانه بیش از ۵ میلیون نفر در جهان است.
یک میلیارد نفر در جهان و ۱۰ میلیون نفر در ایران سیگاری هستند و هر ۱۰ دقیقه یک ایرانی و هر ۷ ثانیه یک نفر در جهان بر اثر استعمال سیگار جان خود را از دست می دهند.
بایستی بدانیم که ۴ هزار ماده شیمیایی در سیگار وجود دارد که ۴۰ نوع سرطان زا هستند و ایرانیان ۵۵ میلیارد نخ سیگار در سال مصرف می کنند.
برابر پیش‌بینی‌های کارشناسان ، ایران، تا چند سال آینده بیشترین میزان مصرف سیگار را خواهند داشت گرچه در کشور ممنوعیت فروش سیگار به افراد زیر ۱۸ سال داریم اما به راحتی در فروشگاه ها بدون هیچ محدودیتی این فروش سیگار وجود دارد .
۵- نا آگاهی
مهمترین مولفه نه‌تنها در بحث اعتیاد بلکه در سایر مشکلات و اتفاقات زندگی، ناآگاهی و بی خبری است.
و شما دانش آموزان عزیز که اکنون وارد مرحله جدیدی از زندگی شده اید ، بایستی بدانید  که زندگی فقط خوابیدن ،کار کردن، درس خواندن، و… نیست بلکه فرآیندی مهمتر به نام آگاهی و دانایی وجود دارد که به سایر موضوعات زندگی، مسیر بخشی می‌دهد.
شما برای انجام یک کار چه قدر ، به چه میزان و به چه اندازه ای ،ابتدا تحقیق ، تفحص و پرس و جو می کنید؟  مثلا می خواهید طلا،  کیف یا کفش خرید کنید، تمام شهر را جستجو می کنید امکان ندارد مغازه ای نروید حالا که فضای مجازی هم آمده یک سری هم به آنجا می زنید اما تعجب می کنم چرا در حوزه این همه آسیب های اجتماعی که در محیط پیرامونی شما وجود دارد تحقیق نمی کنید و دنبال کسب آگاهی نیستید آسیب‌های همچون اعتیاد، بی حجابی، فرار از منزل ،خشونت، روابط نامتعارف، جشن تولد ها و پارتی های مضر ،دوستان ناشناخته فضای مجازی و….
پس برای اینکه با مشکل مواجه نشوید و بعداٌ افسوس نخورید، دنبال کسب آگاهی و آموزش باشید و بدانید آنگاه که دست از  یادگیری و آگاهی بکشید رشدتان متوقف خواهد شد.
آگاهی و دانایی یک مهارت است و امروزه به عنوان تضمین کننده آینده شما به شمار می رود افرادی که دائماً در حال یادگیری و ارتقاء مهارت های خودشان هستند دارای ارزش و  اعتبارند چون خیلی راحت با شرایط جدید سازگار می شوند.
کسانی که مهارت دارند دیگر سخت کار می کنند، سخت در مضیقه نیستند چراکه هوشمندانه عمل می کنند.
نتیجه اینکه کسب آگاهی ، مهارت و هوشمندانه عمل کردن، مساوی با این است که راه ورود آسیب‌های اجتماعی به زندگی را سد کرده اید.
معاون اجتماعی انتظامی استان ایلام در بخش دیگری از سخنان خود به زمینه های یادگیری و مهارت در حوزه معاونت اجتماعی اشاره کرد و گفت:  این مهارت ها در سه حوزه مشاوره و مددکاری اجتماعی ، آموزش همگانی  و فضای مجازی انجام می گیرد.
وی افزود: در حوزه مشاوره و مددکاری اجتماعی، این مرکز به صورت رایگان ارائه دهنده خدمات مشاوره تحصیلی، ازدواج انتظامی ، خانوادگی و …به صورت حضوری و تلفنی است.
سرهنگ یاسمی خاطرنشان کرد: در بحث آموزش همگانی نیز کارشناسان مجرب این اداره که در معاونت اجتماعی انتظامی استان ایلام فعالیت می کند با حضور در مدارس و جوامع هدف آموزش های لازم را در راستای پیشگیری از آسیب های اجتماعی ارائه می‌کند.
معاون اجتماعی انتظامی استان ایلام در پایان گفت: پلیس در چند سال اخیر با توجه به حضور بیشتر مردم در فضای مجازی ، کانال پلیس ایلام  را به نشانی http://sapp.ir/police_ilam در راستای آموزش همگانی و آگاهی از اخبار روز و موثق  جامعه و پلیسی راه اندازی کرده است.‌
برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.