ایلام، راسان خبر_ روزنامه مهران در شماره ۷۲۶ روز چهارشنبه خود در یادداشتی به قلم خداداد ابراهیمی مدیر مسئول با عنوان آبرویت را می ریزم یعنی خونت را می ریزم به برخی هتک حرمت ها و بازی با آبروی مردم در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی پرداخته است.

download

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری راسان خبر؛ در این یادداشت آمده است: دلت سخت می گیرد وقتی می بینی و می شنوی که در روز روشن، خیلی سهل و ساده، به ناحق قتلی رخ می دهد و خونی ریخته می شود و رادی و رادمردی رنگ می بازد و نا کسی و ناجوانمردی، در لفافه تزویر، یکه تازی می کند و هتک حیثیت مومنان مدام اتفاق می افتد و آبروی مردم با خیره سری به مخاطره می افتد.

‘آبرویت را می ریزم’، یعنی خونت را می ریزم.
و هر روز چه خون هایی، بی مهابا و با وقاحت ریخته می شود و قاتل و قاتلان شخصیت ها، آزادانه در جامعه جولانی ناجوانمردانه دارند و بی محکمه و محاکمه، بی پرداخت دیه، به قانون و فرامین مکتب اسلام و دستورهای قرآنی، پوزخند می زنند و همچنان ابرهای تیره بهتان و هتک حیثیت مومنان، ساحت روشن جامعه ما را تیره و تار می کند.
اخیرا و در اقدامی ناجوانمردانه در فضای خاکستری و بی هویت برخی شبکه های اجتماعی موبایلی و در مطالبی سخیف، سراسر کذب و غیر مستند، نسبت به وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی تهمت هایی ناروا نسبت داده می شود این در حالیست که این امر از دیدگاه اسلام و دستور قرآنی بشدت نکوهش شده است.

امام صادق (ع) در همین راستا می فرماید: خداوند در زمین پنج حریم دارد، حریم پیامبر (ص)، حریم اهل بیت (ع)، حریم قرآن، حریم کعبه و حریم مؤمن.
حرمت و حریم مؤمن تا اندازه­ای است که مال او نیز چون خونش محترم است.
از پیامبر اکرم (ص) نقل شده فحش دادن به مؤمن موجب فاسق شدن انسان خواهد شد و جنگ با مؤمن مانند کفر است و خوردن گوشت او (یعنی غیبت) گناه و مال او نیز چون خون او دارای حریم و احترام است.
طبیعتا اگر مال او چنین احترامی داشته باشد، آبرویش که ارزشمندتر از مال است نیز باید دارای چنین حرمتی باشد از سوی دیگر براساس نص آیات شریف قرآنی و احادیث شریفه جای ملامت و سرزنش است که انسان شایعات دروغین را بشنود و سکوت اختیار کند تا چه رسد به اینکه خود آگاهانه یا ناآگاهانه عامل نشر آن بشود.
جالب اینکه در آیاتی به جای اینکه تعبیر کند شما دربارة متّهم به این تهمت باید حسن ظن داشته باشید، می گوید: شما نسبت به خودتان باید حسن ظن می داشتید، این تعبیر چنانکه گفتیم اشاره به این است که جان مؤمنان از هم جدا نیست و همه به منزلة نفس واحدند و اگر اتهامی به یکی از آنها متوجّه شود و آبروی او بریزد، گویی به همه متوجّه شده و آبروی همه از بین رفته است.
اگر عضوی را روزگار به درد آورد قراری برای دیگر عضوها باقی نمی ماند و همانگونه که هر کس خود را موظّف به دفاع از خویشتن در برابر اتّهامات می داند باید به همان اندازه از دیگر برادران و خواهران دینی خود دفاع کند.
و این که تکیه بر روی ایمان شده اشاره به این است که ایمان صفتی است که می تواند مانع و رداع در برابر گمان های بد باشد.
یادآور می شود وزیر مذکور در واکنش صریح به خبر دروغ پشت پرده استعفایش گفته است: یک کانال خبری که از سوی یک آقازاده در خارج از کشور اداره می شود ادعاهای دروغی درباره پشت پرده استعفایم مطرح کرده است.
متاسفانه در کشور دروغگویی، افترا و بازی کردن با آبروی افراد و مسئولان به صورت یک بیماری واگیر در آمده وهیچکس نیز با آن برخورد نمی کند.
شبکه های مجازی بی هویت و بی نام و نشان نیز در این زمینه پیشتاز هستند و جریانات سیاسی نیز با انگیزه های خاص خود بدون تحقیق به این مسایل دامن می زنند از این همه بی تقوایی فقط به خدا پناه می بریم خداوند جمهوری اسلامی ایران را از شر این نا آگاهان نجات دهد.
جان سخن اینکه علاوه بر پیشگامی اصحاب قلم و رسانه ها، پیگیری قضایی مسببان نشر ناهنجاری های اخلاقی و افترا، تهمت و ترور شخصیت ها از وظایف ذاتی قوه قضاییه و نیز متولیان نهادهای مروج فریضه امر به معروف و نهی از منکر است.
چنانچه هر کدام از این متولیان در این راستا مسامحه کنند لاجرم بر مزار اخلاق و مکارم اخلاقی باید مویه ای دردناک سر دهیم.
منبع: روزنامه مهران