ایلام، راسان خبر_ مدیر شبکه دامپزشکی شهرستان دهلران از آغاز طرح عملیات مایه کوبی بروسلولز و لمپی اسکین در بین جمعیت دام سنگین این شهرستان خبر داد.

 download-2
به گزارش روز جمعه پایگاه خبری راسان خبر به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان؛ مدیر شبکه دامپزشکی شهرستان دهلران از آغاز طرح عملیات مایه کوبی بروسلولز و لمپی اسکین در بین جمعیت دام سنگین این شهرستان خبر داد.
ایوب دارابی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در دهلران از آغاز عملیات مایه کوبی بروسلوز (تب مالت) و لمپی اسکین در جمعیت دام سنگین (گاو و گوساله ) خبر داد و اظهار داشت: حجم عملیات پیش‌بینی شده برای عملیات مایه کوبی بروسلوز کل جمعیت گوساله های ماده با سن ۵٫۲ ماه به بالا و نیز جمعیت گاوی تا سقف سه هزار راس است.

وی با بیان اینکه مدت زمان اجرای این طرح یک ماه کاری خواهد بود، ادامه داد: همچنین حجم عملیات پیش بینی شده در خصوص عملیات مایه کوبی لمپی اسکین جمعیت گاو و گوساله شهرستان تا سقف ۱۲ هزار راس خواهد بود.

مدیر شبکه دامپزشکی شهرستان دهلران عنوان کرد: بیماری بروسلوز (تب مالت) یکی از مهمترین بیماریهای مشترک بین انسان و دام است که از طریق دام آلوده و فراورده خام دامی به انسان منتقل می‌شود و سبب هزینه بسیار زیاد درمان و ایجاد از کار افتادگی در بیماران می‌شود.

وی با اشاره به اینکه کنترل موثر بیماری بروسلوز در دام عمدتاً به همکاری دامداران در امر واکسیناسیون به موقع و منظم گله بستگی دارد، اضافه کرد: بیماری لمپی اسکین نوعی بیماری عفونی حاد است که عموما با ضایعات پوستی در گاوها رخ میدهد و بوسیله ویروس بروز می‌کند.

دارابی افزود: بیماری لمپی اسکین عمدتاً بوسیله حشرات گزنده منتقل می‌شود که راه‌های پیشگیری از بیماری واکسیناسیون به موقع و سمپاشی مرتب دام و جایگاه دام است.