ایلام، راسان خبر_ رئیس بیمارستان شهید مصطفی خمینی ایلام گفت: تزریق آمپول آلتپلاز به افرادی که دچار اختلالات حسی و حرکتی می شوند در همان ساعات نخست ابتلا به این اختلال به سلامت این افراد کمک می کند.

۸۲۳۴۰۴۷۵-۷۱۲۳۶۳۰۹

به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری راسان خبر؛ دکتر فیروز بالاوندی اظهار کرد: این دارو طبق بخشنامه های ابلاغی وزارت بهداشت به بیمارستان ها و مراکز درمانی داده شده و این مراکز موظف به استفاده از آن برای بیماران سکته ای به منظور کاهش میزان معلولیت های بعد از حملات سکته حاد مغزی هستند.
وی با بیان اینکه این داور پیش از این برای سکته های قلبی استفاده می شد، افزود: آمپول آلتپلاز نسل جدید داروهای حل کننده لخته خون است که هم اکنون با برنامه ابلاغی وزارت بهداشت برای سکته های مغزی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
دکتر بالاوندی با اشاره به اینکه تاکنون این دارو برای چهار مورد بیمار سکته ای مراجعه کننده به بیمارستان شهید مصطفی خمینی استفاده شده است که همه این بیماران از وضعیت بهبودی مناسبی برخودارند، تاکید کرد: بیمار سکته ای اگر ظرف سه ساعت نخست پس از وقوع سکته مغزی به بیمارستان مراجعه کند این دارو بالاترین میزان تاثیرگذاری را بر سلامت او خواهد داشت.
وی یادآور شد: چندی پیش یک بیمار دچار سکته مغزی بعد از سکته و مراجعه سریع به بیمارستان شهید مصطفی خمینی با تزریق این دارو سلامتی کامل خود را بدست آورد.
دکتر بالاوندی ادامه داد: قسمت چپ بدن این بیمار بعد از سکته دچار اختلال حسی و حرکتی شده بود که با تزریق آمپول آلتپلاز سلامتی کامل خود را بدست آورد و هم اکنون به راحتی نواحی چپ بدن خود را حرکت می دهد و قدرت عضلانی و حسی وی به صورت کامل برگشت خورده است.
به گزارش ایرنا، سکته مغزی هنگامی رخ می‌دهد که یک لخته خونی باعث انسداد شریان‌ خون‌رسان به مغز می‌شود و یا یک رگ خونی مغز پاره شده و خون رسانی به بخشی از مغز متوقف می‌شود و در عرض چند دقیقه پس از این حادثه سلول‌های مغز شروع به مردن می‌کنند.
احساس بی حسی یا فلج ناگهانی در یک طرف صورت و دست یا پای یک طرف بدن، کاهش ناگهانی بینایی، قدرت بدن، تعادل بدن (به سختی راه رفتن)، قوای حسی، صحبت کردن و یا فهم صحبت دیگران، تاری ناگهانی دید به خصوص در یک چشم، به هم خوردن تعادل بدن بطور ناگهانی همراه با حالت تهوع، استفراغ کردن، تب، سکسکه و یا قورت دادن به سختی غذا، سردرد ناگهانی و شدید بدون دلیل که فورا بعد از آن فرد بیهوش می شود، بیهوش شدن فرد وسرگیجه ی بدون دلیل یا افتادن ناگهانی روی زمین از علائم مهم سکته مغزی است