به گزارش روی خط رسانه های راسان خبر؛ عظیم حسن بیگی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: هپاتیت یک بیماری حاد و جدی کبد است که بوسیله ویروس هپاتیت ایجاد و موجب بروز مشکلات کبدی و در برخی افراد باعث سرطان کبد می شود اما با درمان به موقع بهبودی […]

۸۲۱۴۸۸۷۱-۷۰۸۶۳۳۸۳

به گزارش روی خط رسانه های راسان خبر؛ عظیم حسن بیگی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: هپاتیت یک بیماری حاد و جدی کبد است که بوسیله ویروس هپاتیت ایجاد و موجب بروز مشکلات کبدی و در برخی افراد باعث سرطان کبد می شود اما با درمان به موقع بهبودی برای بیماران حاصل می شود.
وی افزود: از جمله راه های انتقال این بیماری از طریق مادر به فرزند در زمان بارداری، استفاده از سرنگ های آلوده بویژه در میان افراد معتاد یا فرو رفتن سوزن آلوده در بدن، رفتارهای پرخطر جنسی و تماس با خون افراد مبتلا است.
حسن بیگی با بیان اینکه علائم این بیماری سه ماه بعد از آلوده شدن به ویروس آشکار می شود، تاکید کرد: طیف وسیعی از علائم این بیماری درد شکم، ادرار تیره و بیماری های کلیوی، تب، درد مفاصل و ماهیچه ها، کاهش اشتها، تهوع و استفراغ، خستگی و ضعف بدنی، جوش های پوستی، زردی پوست و زرد شدن سفیدی چشم است.
وی یادآور شد: از مهمترین راه های پیشگیری از ابتلا به این بیماری رعایت نکات ایمنی توسط افراد در معرض آسیب همچون کارکنان بخش تزریقات مراکز بهداشتی و درمانی، افرادی که با معتادان پرخطر سر و کار دارند بویژه معتادان تزریقی ضروری است.
وی گفت: مراجعه به موقع به پزشک و تحت درمان قرار گرفتن، عدم استفاده از سرنگ مشترک بخصوص در میان معتادان تزریقی، ترک اعتیاد به مواد مخدر و داروهای روانگردان و غیر مجاز، توجه به نکات بهداشتی در آرایشگاه ها در هنگام استفاده از خدمات خالکوبی و تاتو (حتی الامکان انجام نشود) و عدم استفاده از تیغ های مشترک از راه های جلوگیری از ابتلا به ویروس هپاتیت است.
حسن بیگی اضافه کرد: با انجام آزمایش خون ابتلا به ویروس هپاتیت و نوع آن در فرد مشکوک به بیماری مشخص می شود و با نظر پزشک معالج باید با مصرف دارو روند پیشرفت بیماری کنترل شود.
وی توصیه کرد خویشتن داری در زمان تجرد، رعایت نکات پیشگیرانه در هنگام برقراری روابط جنسی پرخطر و انجام واکسیناسیون و عدم استفاده از مواد مخدر تحریک پذیر میزان ابتلا به این بیماری را کاهش می دهد.

منبع: ایرنا