معاون فرهنگی و امور جوانان ایلام گفت: سکونت گاههای غیر رسمی ، مناطق حاشیه نشین و محله های بحران خیز شهرها ، برای اجرای برنامه ها در اولویت قرار گیرند.

download
به گزارش راسان خبر به نقل از اداره کل ورزش و جوانان ایلام؛ نشست دبیران سازمان های مردم نهاد جوانان استان با معاونت فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان در محل فرهنگسرای جوان برگزار شد.
محمدرضا تردست معاون فرهنگی و امور جوانان در این نشست ، پویایی را اساس فعالیت سازمانهای مردم نهاد خواند و گفت : رشد و پویایی در سمن ها نشان از حرکت و فعالیت آنهاست و گام نهادن در مسیر رسیدن به اهداف مورد نظر سمن ها ، باعث ایجاد حرکت های جمعی و آگاه سازی جامعه می شود .
وی موضوعات مورد حمایت از سوی وزارت ورزش و جوانان را اعلام کرد و توضیح داد: پیشگیری و کاهش آسیب های اجتماعی، کارآفرینی اجتماعی و توسعه ورزش همگانی موضوعاتی هستند که در صورت ارائه طرح های پیشنهادی سمن ها با این محتوا ، با شرط تأمین اعتبار مورد حمایت وزارت ورزش و جوانان و به تبع آن اداره کل ورزش و جوانان استان قرار خواهند گرفت
تردست محله های بحران خیز شهرها را یکی از نقاط ایجاد و انتشار آسیب های اجتماعی خواند و افزود : با توجه به هویت مردمی سازمان های مردم نهاد، انتظار این است که این نقاط شهری در اولویت بررسی و اجرای طرح های مختلف فرهنگی، اجتماعی و اوقات فراغت سمن ها قرار گیرند. علاوه بر آن سکونت گاههای غیر رسمی و مناطق حاشیه نشین از دیگر نقاط شهری اولویت دار هستند که شایسته است به عنوان مکان مورد نظر سمن ها جهت فعالیت مدنظر قرار گیرند.
معاون فرهنگی و امور جوانان ادامه داد : همه دبیران سمن ها تا پایان نیمه اول شهریور ماه فرصت دارند گزارش اجرای طرحهای سال ۹۴ خود را به معاونت امور جوانان تحویل نمایند . برای سالجاری نیز حمایت از طرح ها و برنامه ها بصورت روش مند و موثر انجام خواهد شد ، همچنین فرمهای پیشنهاد طرحهای سمن ها برای سال جاری تا بیست و پنجم مرداد ماه باید به دست ما برسد تا برای بررسی به جلسه شورای داوری طرحها ارسال شده و مورد بررسی قرار گیرند . این توضیح را اضافه کنم که حمایت های این دوره تنها به سمن هایی تعلق می گیرد که تا سال ۱۳۹۴ اعتبارنامه دریافت کرده باشند.
وی در ادامه نقد را لازمه پیشرفت هر سازمان و مجموعه دانست و گفت : از هیچ تلاشی برای جوانان استان دریغ نکرده و نخواهیم کرد و هر برنامه و فعالیتی نیز صورت گرفته است با همت و همکاری سمن ها بوده است ، اما همیشه از دبیران و اعضای سمن ها خواسته ایم که ما را نقد کنند و انتقادات و پیشنهادات خود را به ما اعلام کنند چرا که ما نقد و ارائه پیشنهاد را سرمایه معاونت فرهنگی و امور جوانان میدانیم .
در این نشست دبیران سازمان های مردم نهاد جوانان استان به بیان گزارش اقدامات انجام شده سمن خود و انتقادات و پیشنهادات پرداختند . میلاد روان دبیر مؤسسه صبح امید باهر گفت : در طی دو سال گذشته مؤسسه دوره های تربیتی و آموزشی متعددی را برای نوجوانان و جوانان در گروه سنی ۱۲ تا ۲۲ سال برگزار نموده است و با وجود بازتاب برنامه ها در رسانه های استان و شاخص بودن فعالیت های ما در سطح کشور که تنها در استان های قم و ایلام برگزار شده است و علیرغم گردش مالی و هزینه های بالا سمن، متأسفانه هیچ حمایت مالی از سوی مجموعه ورزش و جوانان به سمن صبح امید نشده است. انتظار ما به عنوان جوان و اعضای تشکلی که دارای مجوز از وزارت ورزش و جوانان هستیم این است که نهاد مربوطه صرفا به صدور مجوز و نظارت اکتفا ننموده و چشم عنایتی در ابعاد مالی نیز داشته باشد و وجود یک حمایت مالی مختصر نیز باعث دلگرمی اعضای ما خواهد شد.
حجت مهدی زاده دبیر موسسه معبر هشت نیز از تأخیر در حمایتهای وعده داده شده سال گذشته گفت و بیان کرد : متأسفانه هنوز اعتباران قطره چکانی وعده داده شده سال گذشته به دست سمن ها نرسیده است. امید ما این است که حمایتهای سال گذشته هر چه زودتر محقق گردد و در سال جاری این رویه ادامه پیدا نکند.
زینب محمدی دبیر جمعیت جوانان مبتکر زاگرس هم گفت : شرط انصاف این است که آنچه دیده ایم را بیان کنیم و بنده شخصا شاهد پیگیریهای معاونت جوانان استان برای طرح ها و موضوعات مختلف بودم و امیدوارم که مشکلات اعتباری وزارتخانه هرچه سریع تر برطرف گردد تا همانگونه که در صحبت های همکاران هم بود همان حمایت مالی قطره چکانی از سر گرفته شود .
وی یک پیشنهاد برای حمایت از سمن های تازه تآسیس نیز داد و افزود: بیاییم به منظور ایجاد رغبت و انگیزه در دوستانی که تازه سمن تأسیس کرده اند اجازه دهیم قدری از حمایتهای مالی که قرار است به سمن ها تعلق گیرد به این عزیزان برسد.
مریم شریفی دبیر سمن فرصتهای طلایی گفت : موضوع فعالیت مؤسسه ما کارآفرینی است و همه اطلاع دارید که فعالیتهای کارآفرینی هزینه بالایی نیاز دارند، اما مبالغی که قرار است به طرحهای پیشنهادی اعطا شود حتی در حد تأمین چند درصد از هزینه هم نیست و از طرفی هیچ نهاد دولتی دیگر حامی مالی سمن ها نمی شود . با این روند برای اجرای ایده ها به شدت به مشکل برخورده ایم .
حلیمه عبداللهی دبیر مؤسسه طنین مهرزاگرس نیز به فعالیتهای سمن خود اشاره کرد و گفت : متأسفانه در حوزه آسیب های اجتماعی با مسائل، مشکلات و معضلات شدیدی در سطح استان مواجه هستیم و با مواردی مواجه می شویم که کودکان و نوجوانان بخاطر فقر شدید مالی و مشکلات خانوادگی یا جسمی حرکتی ترک تحصیل کرده اند. عاجزانه از همه دبیران سمن ها می خواهم در هر حوزه ای که فعالیت می کنید برای آسیب های اجتماعی به ویژه در بخش کودکان به تناسب توان خود برنامه داشته باشید و این دغدغه را برای جامعه تشریح نمایید .
پس از پایان صحبت دبیران سازمان های مردم نهاد ، معاون فرهنگی و امور جوانان ضمن تشکر از نقدها و پیشنهادات ، به سوالات مطرح شده پاسخ داد