ایلامف راان خبر؛ مروارید در دیدار هیئت اعزامی استان واسط کشور عراق بر گسترش و توسعه روابط دو استان در زمین های ورزشی و امور جوانان تاکید کرد و گفت : آماده هر گونه همکاری مشترک ورزشی هستیم

SONY DSC

به گزارش راسان خبر به نقل از  روابط عمومی اداره کل ورزش و جوانان استان ایلام؛ هیئت اعزامی مدیران ورزش و امور جوانان استان واسط کشور عراق در ادامه حضور خود در استان ایلام به دیدار محمدرضا مروارید استاندار ایلام رفتند تا ضمن ابلاغ پیام استاندار واسط، در خصوص گسترش روابط ورزشی و امور جوانان با وی مذاکره نمایند .
در ابتدای این دیدار بهروز حیدرزاده مدیرکل ورزش و جوانان استان ایلام گزارش مختصری از حضور هیئت اعزامی کشور عراق و بازدید ها و رایزنی های انجام شده ارائه داد و گفت : رایزنی جهت انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک دو استان ایلام و واسط انجام شده است و پیش نویس تفاهم نامه نیز تدوین و در اختیار طرف عراقی قرار گرفته است تا پس از ترجمه عربی جهت امضا آماده گردد. در این تفاهم نامه بر برگزاری مسابقات و انجام اردوهای تمرینی تأکید شده و شرایط برپایی اردو و دوره های آموزشی در استان ایلام برای ورزشکاران ، مربیان و داوران استان واسط بیان شده است . همچنین با توجه به تمایل زیاد مذاکره کنندگان برای بهر مندی از دوره های آموزشی و ارتفاع سطح داوران و مربیان که از سوی هیئات ورزشی استان ایلام برگزار می گردد، با حضور داوران و مربیان استان واسط در این دوره ها طبق شرایط مشخصی موافقت گردیده است.
حیدرزاده به بازدید های انجام شده هم اشاره داشت و گفت : خوشبختانه مهمانان ما با مشاهده ظرفیت ها و زیرساختهای ورزشی استان ایلام اشتیاق بیشتری به همکاری و انجام فعالیتهای مشترک نشان دادند و خواستار استفاده از سالن ها و اماکن ورزشی ایلام هستند و اعلام کردند در مقابل پذیرای تیم ها و کاروان های ورزشی ایلام باشند .
وی بیان کرد : در حوزه امور جوانان نیز در صورت امضای تفاهم نامه امکان تعاملات زیادوی وجود داشته و دو استان در زمینه های متعددی مانند مشارکتهای اجتماعی، فرهنگی، اجتماعی، امور زنان، صلح پایدار، فناوردی اطلاعات، علمی و پژوهشی، محیط زیست ، آسیب های اجتماعی و مبارزه با مواد مخدر همکاری مشترک دارند و می توانند نسبت به برگزاری جشنواره و سمینار و نشست های مشترک اقدام کنند .
عباس مایح ساده نماینده مردم واسط و رئیس کمیسون ورزش و جوانان پارلمان واسط که در در این سفر علاوه بر مسئولیت هیئت اعزامی عراق، نماینده تام الاختیار استاندار واسط نیز هست از روند مذاکرات و بازدیدهای انجام شده ابراز خرسندی کرد و گفت : دو استان مرزی واسط عراق و ایلام از کشور دوست و برادرمان ایران دارای ارتباطات و روابط زیادی با هم هستند و حتی مردم دو استان با هم روابط عشیره ای و قبیله ای و فامیلی دارند و این موضوع زمینه ساز همکاری های بیشتر و در سطوحی بالاتر خواهد بود . اوج همکاری دو استان در ایام اربعین شکل گرفت و دو طرف نشان دادند که می توانند به بهترین نحو ممکن با هم کار کنند و ما افتخار می کنیم که توفیق خدمت به زائران ایرانی حضرت اباعبدالله الحسین (ع) را پیدا کردیم و کماکان بر ادامه این همکاری ها مشتاق هستیم .
وی بیان کرد : با توجه به تردد زیاد مردمی بین دو استان، خواستار حذف ویزا برای ساکنان استان واسط به ویژه تیم ها و کاروان های ورزشی و گروه های اعزامی جوانان هستیم تا روابط فرهنگی و ورزشی دو طرف به شکل ساده تر و راحت تر انجام پذیرد .
عباس مایح همچنین به حمایت از سرمایه گذاران ایرانی اشاره کرد و توضیح داد: مایل هستیم که سرمایه گذاران و شرکتهای تخصصی ایرانی و ایلامی پذیرای پروژه های ورزشی استان واسط باشند و برای این امر هم شرایط خاصی مانند لغو هزینه های گمرکی برای واردات کالاهای مورد نیاز جهت ساخت و ساز در نظر گرفته شده است.
رئیس کمیسیون مجلس و جوانان مجلس واسط در پایان آمادگی استانش را برای هر گونه همکاری ورزشی و امور جوانان در تمامی سطوح اعلام کرد .
محمدرضا مروارید استاندار ایلام پس از شنیدن صحبت های مهمانان اظهار داشت : به منظور گسترش همه جانبه روابط استان های واسط و ایلام سفرها و رایزنی های متعددی انجام شده است و خوشبختانه حسن نیت دو طرف به اثبات رسیده است، بر همین اساس در راستای تفاهم نامه ها و توافقات قبلی ما نیز آماده همکاری در زمینه های مختلف از جمله ورزشی و امور جوانان هستیم.
وی گفت : در بحث روابط ورزشی می توان از مجموعه ها و سالن های ورزشی موجود در استان ایلام استفاده کرد و در این راستا مشکل خاصی وجود ندارد، اداره کل ورزش و جوانان استان هم همکاری های لازم در چارچوب تفاهمنامه ای که امضای طرفین خواهد رسید را خواهد داشت، در مقابل گروه هایی از ما نیز می توانند مهمان استان واسط باسند و در آنجا برنامه هایی مشترکی اجرا نمایند .
مروارید توجه به بازی های بومی محلی را لازم دانست و گفت : با توجه به نزدیکی دو استان و روابط سنتی موجود بین مردم، باید از ظرفیت بازی های بومی و محلی نیز استفاده کرد و حتی می توان برنامه ریزی کرد تا یکی از برنامه های مشترک دو طرف اجرای جشنواره ها یا مسابقات بومی و محلی باشد
استاندار ایلام در پاسخ به در خواست عباس مایح مبنی بر حذف ویزا برای مردم استان واسط گفت : این یک اقدام دو طرفه است و لازمه آن پذیرش بدون ویزای مردم ایلام توسط کشور عراق است و در صورت موافقت کشور عراق ما نیز آمادگی اقدام متقابل را خواهیم داشت و پیگیر این امر از طریق مراجع قانونی کشور جمهوری اسلامی ایران خواهیم شد .
مروارید بیان کرد : با در نظر گرفتن توضیحاتی که در مورد طرح های عمرانی ورزشی داده شد، با توجه به زود بازده بودن ، متمرکز و محدود بودن سرمایه گذاریها امکان حضور سرمایه گذاران ایرانی در استان واسط وجود دارد و در این راستا نیز علاوه بر مشاوره و انتقال تجربیات فنی ، در خصوص جذب سرمایه گذار نیز مشروط بر تضمین سرمایه گذاری ها آماده همکاری های لازم هستیم .