استاندار ایلام گفت: دولت یازدهم در سیاست خارجی خود تعامل سازنده و اثر بخش را در اولویت روابط خود با همسایگان قرار داده است.

_DSC0258

به گزارش راسان نیوز؛ محمدرضا مروارید روز دوشنبه در آیین گشایش جشنواره فرامرزی مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری استان های جدار مرزی ایران و عراق اظهار کرد: برای جمهوری اسلامی در برقراری روابط و ایجاد تعامل سازنده، کشور دوست و همسایه عراق همواره نقش ویژه ای داشته است.
وی با اشاره به وجود اماکن متبرکه، تردد زائران ایرانی و عراقی و سایر کشورهای اسلامی و فرهنگ و قومیت مشترک در میان مردم استان های جدار مرزی دو کشور افزود: اگر ارتباطات اقتصادی، اجتماعی، تاریخی به ویژه فرهنگی میان ۲ کشور تقویت شود امنیت در مرزها حاکم و زمینه رشد و توسعه در ابعاد مختلف فراهم می شود.
مروارید در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ایلام با استان های هم مرز کشور عراق دارای مرز و فرهنگ مشترک است، یادآور شد: استان های جدار مرزی دو کشور در اثر جنگ خسارت های فراوانی دیدند که یکی از فجایع آن دوران بمباران شیمیایی شهر حلپچه بوده است.
وی گفت: استان ایلام در دوران هشت سال دفاع مقدس و جنگ تحمیلی متحمل خسارت های زیادی شد به نوعی که در یکی از مقاطع آن دوران به بیش از ۱۱ هزار واحد مسکونی آسیب رسید.
وی با اشاره یادبود شهدای کرد فیلی که هر ساله آئین بزرگداشت آنها در ایران برگزار می شود، تاکید کرد: سرچشمه تاریخی کردهای فیلی مربوط به استان ایلام است و در سراسر خاک کشور عراق و استان های هم مرز ایران تا کردستان پراکنده شده اند.
استاندار ایلام به سرنگونی رژیم بعث و حمله آمریکا به عراق اشاره کرد و گفت: تنها کشوری که مرزهایش را باز گذاشت و به مردم عراق امداد رسانی و کمک رسانی کرد ایران اسلامی بود.
مروارید با اشاره به فعالیت گروه تروریستی داعش در بخش هایی از خاک عراق اضافه کرد: استکبار جهانی از ارتباط ایران و عراق هراس داشت و با تشکیل این گروه تروریستی سعی در خدشه دار کردن روابط میان این ۲ کشور را دارد که اتحاد و همدلی میان شیعه و سنی مانع از تحقق اهداف شوم استکبار شده است.
نخستین جشنواره فرامرزی مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری استان های جدار مرزی ایران و عراق امروز دوشنبه همزمان با روز جهانی ارتباطات با حضور استاندار ایلام و استانداران واسط و حلبچه عراق، مسئولان محلی و جمعی از فعالان رسانه ای دو کشور در دانشگاه ایلام آغاز بکار کرد.

منبع: ایرنا