استاندار ایلام، گفت: ایجاد منطقه آزاد مهران می‌تواند زمینه توسعه استان را فراهم و بسیاری از مشکلات را رفع کند.

۲۵۵۰۰

به گزارش راسان خبر؛ «مهندس محمدرضا» در دیدار مروارید با رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، اظهار کرد:اگر چه ایلام لقب محروم را به خود گرفته اما ظرفیت‌های نفت، گاز و مرزی استان تشنه سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های اقتصادی است. 

وی بابیان اینکه استان ایلام دارای ظرفیت‌های بزرگی در بخش انرژی، منابع طبیعی و مرز است که تاکنون به‌خوبی از این ظرفیت‌ها استفاده‌نشده است،افزود: با ایجاد منطقه آزاد مهران بخش بزرگی از این مشکلات مرتفع خواهد شد. 

استاندار ایلام با اشاره به قابلیت‌های منطقه مهران و ظرفیت‌های آن در تأمین نیازهای بازار کشور عراق خاطرنشان کرد: ایجاد منطقه آزاد مهران می‌تواند زمینه توسعه استان را فراهم و بسیاری از مشکلات را رفع کند. 

وی نقش منطقه آزاد مهران را در ایجاد اشتغال و رشد صنعتی استان بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: استان ایلام به دلیل ۴۲۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارای منابع نفتی و گاز مشترک است که با سرمایه‌گذاری می‌توان هم از خروج منابع کشور جلوگیری کرد و هم برای استان باعث توسعه و اشتغال شود. 

مروارید ادامه داد: هم‌اکنون مرز مهران به دلیل امنیت و تردد سالانه بیش از دو میلیون نفر و همچنین صادرات و واردات کالا از ظرفیت بسیار خوبی برای اجرای طرح‌های بزرگ اقتصادی برخوردار است. 

وی، شکوفایی استعدادهای ایلام را منوط بر برنامه‌ریزی صحیح و سرمایه‌گذاری دانست و خاطرنشان کرد: پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های ايلام در حوزه‌های كشاورزي، منابع طبيعي و آبخيزداري، نفت، گاز و پتروشيمي و همچنين مرز و گردشگري بسيار بالاست و اميدواريم با سرمایه‌گذاری هر چه بيشتر رونق اين بخش‌ها را شاهد باشيم. 

استاندار ایلام گفت: مرز بین‌المللی مهران در غربی‌ترین نقطه ایران و هم‌مرز با کشور عراق در جریان جنگ تحمیلی، متحمل هزینه‌ها و خسارت‌های زیادی شد و اکنون به گذرگاهی مهم برای توسعه صادرات و رونق اقتصادی و تجاری و تردد زائران تبدیل‌شده است.

وی، تبدیل این مرز به منطقه آزاد تجاری را یکی از خواسته‌های مهم مردم منطقه دانست و افزود: مهران به‌عنوان یکی از مهم‌ترین کانون‌های تردد زائران و صادرات کالا در کشور، زیرساخت اقتصادی لازم برای پیشرفت و توسعه همه‌جانبه استان ایلام را فراهم می‌کند. 

مروارید تأکید کرد: بازار تشنه عراق نیازمند کالاهایی است که تولیدکننده‌های آن‌ها شرایط و مزایای منطقه آزاد را طلب می‌کنند تا با استفاده از نیروی کار کشورمان و با آوردن سرمایه و تکنولوژی به تقاضای کشورهای همسایه پاسخگو باشند.