به گزارش سایت خبری راسان خبر به نقل از روابط عمومی شرکت ملی پست ،مهندس مهری معاون وزیر ، رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت ملی پست روز جاری در جمع اصحاب رسانه با بیان این که اتحادیه پستی جهانی (UPU) در سال 1874 با حضور 22 کشور تشکیل شد افزود: ایران پس از سه […]

به گزارش سایت خبری راسان خبر به نقل از روابط عمومی شرکت ملی پست ،مهندس مهری معاون وزیر ، رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت ملی پست روز جاری در جمع اصحاب رسانه با بیان این که اتحادیه پستی جهانی (UPU) در سال 1874 با حضور 22 کشور تشکیل شد افزود: ایران پس از سه سال به عضویت این اتحادیه که در حال حاضر 192 کشور عضو آن هستند در آمد.

وی کنگره را بالاترین مرجع تصمیم گیری اتحادیه پستی جهانی برشمرد و گفت: تاکنون 26 کنگره برگزار شده است که آخرین آن در سال 2016 در استانبول ترکیه برگزار شد که مهم ترین دستاورد آن عضویت ایران در شورای راهبری (CA) پس از 12 سال بود.

مهندس مهری درخصوص نقش اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه (APPU)اظهار داشت: این اتحادیه بزرگ ترین اتحادیه منطقه ‏ای در سطح آسیا و اقیانوسیه و مهم ترین مجمع تصمیم ‏گیری درخصوص توسعه و بهبود امور پستی در منطقه است .

وی با اشاره به تاریخچه تشکیل این اتحادیه عنوان کرد:اندیشه تشکیل اتحادیه نخستین بار توسط چهارکشور جمهوری خلق چین، کره‏ جنوبی، فیلیپین و تایلند طی مذاکراتی مطرح شد که تلاش های این کشورها به امضا و اجرای قرارداد همکاری پستی و تشکیل نخستین کنگره در سال 1965با حضور چهار کشور موسس انجامید. در کنگره بعدی که در کیوتوی ژاپن در سال 1970 برگزار شد تعداد اعضا به 9 کشور رسید و سپس با عضویت تایوان تعداد اعضای شرکت ‏کننده در کنگره ملبورن در سال 1974 به ده عضو رسید.

مدیرعامل درخصوص چگونگی عضویت ایران در اتحادیه به عنوان کشوری از قاره آسیا گفت: جمهوری اسلامی ایران در کنگره پنجم که در سال 1985 در کشور تایلند برگزار شد، به‌عنوان ناظر شرکت نمود و سرانجام در هفتمین کنگره که در سنگاپور برگزار شد، به‌عنوان عضو پذیرفته شد و شرکت نمود.

وی با بیان این که در حال حاضر 32 كشور در این اتحادیه عضویت دارند افزود: علاوه بر ایران افغانستان، اندونزی، بنگلادش، بوتان، برونئی‌دارالسلام، پاكستان، تایلند، چین، ژاپن، سنگاپور، سری‌لانكا، فیلیپین، كره جنوبی، گینه نو پاپوازی، لائوس، مالزی، مالدیو، نپال، نائورو، نیوزیلند، ویتنام، هندوستان، كامبوج، فیجی، میانمار، جزایر سلیمان، مغولستان، وانوآتو، تونگا و ساموآ اعضای این اتحادیه را تشکیل می دهند.

رییس هیات مدیره کنگره را نهاد عالی اتحادیه خواند و خاطرنشان کرد: کنگره از نمایندگان كشورهای عضو تشكیل می‌شود که هر چهار سال یک بار با حضور تمامی اعضای این اتحادیه برگزار می ‏گردد و در هر کنگره به مسائل و موضوعات راهبردی اتحادیه پرداخته شده و كمیته ‏های مختلف آن تشكیل جلسه می‏ دهند.

مهندس مهری با اشاره به این که کشور ایران پس از 17 سال دوباره میزبانی برگزاری کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه را برعهده گرفته است اظهار داشت: آمادگی پست ایران برای برگزاری این مهم طی یازدهمین کنگره پستی آسیا و اقیانوسیه در هندوستان در سال 2013، به‌ اطلاع کشورهای عضو و دبیرخانه اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه رسید و رسماً مورد تصویب کنگره قرار گرفت. همچنین اعلامیه رسمی جمهوری اسلامی ایران از سوی وزارت متبوع از طریق مجاری دیپلماتیک در همان سال اعلام شد.

رییس هیات مدیره با بیان این که تاکنون 150 نفر برای شرکت در این کنگره ثبت نام نموده اند افزود: این کنگره در سطح وزرا، معاونین وزیر، مدیران عامل و سفرای برخی کشورها برگزار خواهد شد و دبیر کل اتحادیه پستی جهانی، معاون وی و همچنین رییس شورای راهبری اتحادیه نیز حضور خواهند یافت.

وی با یادآوری این که کشورهای ترکیه، سوییس و فرانسه به عنوان ناظر در این کنگره حضور خواهند داشت درخصوص رویکردهای پست ایران در این اجلاس گفت: توسعه همکاری های پستی به منظور توسعه امور پستی در منطقه و همچنین پی گیری و دنبال سازی راهبردهای اتحادیه از مهم ترین اقدامات مهم کنگره 2017 به شمار می رود.

مهندس مهری تشکیل کمیته های تخصصی را از دیگر برنامه های کنگره معرفی و عنوان کرد: توسعه سرویس های الکترونیکی، تجارت الکترونیک مرزی و فرامرزی، توسعه سرویس های مالی (IFS ,International Financial Services )، توسعه پایدار و دغدغه های زیست محیطی و امضای تفاهم نامه با برخی کشورها از جمله کره جنوبی در این کنگره صورت می گیرد.

مدیرعامل با ذکر این مطلب که کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه 2017 با همکاری مشترک شرکت ملی پست و پست بانک برگزار می شو