ایلام، راسان خبر_ فرمانده يگان حفاظت اداره کل ميراث فرهنگي ،صنايع دستي و گردشگري استان از انهدام و دستگيري باند حفاران غيرمجاز در منطقه باستاني “انارک” ايلام خبر داد.

download

به گزارش روز سه شنبه پایگاه خبری راسان خبر به نقل از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ”علي احمدبيگي”در گفت و گو با خبرنگار پايگاه خبري پليس،  با اعلام اين خبر گفت: تعداد ۴ نفر از حفاران غيرمجاز که در منطقه تاريخي انارک با استفاده از تاريکي شب در حال حفاري براي کشف اشياء عتيقه بودند  با همکاري و حضور ميداني مسئول اداره کل حراست  توسط مأموران يگان حفاظت دستگير شدند.

وي افزود: متهمان دستگير شده به همراه ادوات حفاري و خودروي مربوطه، جهت سير مراحل قانوني تحويل محاکم قضايي شدند.

فرمانده يگان حفاظت اداره کل ميراث فرهنگي ،صنايع دستي و گردشگري استان ايلام ضمن قدرداني از همکاري خوب  مردم، يادآور شد:برابر ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامي ،هرگونه حفاري و کاوش به قصد بدست آوردن اموال تاريخي و فرهنگي ممنوع است و مرتکب به حبس از ۶ ماه تا ۳ سال محکوم و اشياء مشکوفه به نفع سازمان ميراث فرهنگي و آلات و ادوات حفاري نيز  به نفع دولت مصادره مي شود.

وي افزود:چنانچه حفاري در اماکن و محوطه هاي تاريخي ،فهرست آثارملي ،بقاع متبرکه و اماکن مسکوني صورت گيرد علاوه بر ضبط اشياء مشکوفه و آلات و ادوات حفاري، مرتکب به حداکثر مجازات مقرر محکوم خواهد شد.

سرهنگ احمدبيگي در پايان با بيان اينکه آثار باستاني هويت و فرهنگ  يک جامعه را تشکيل مي دهدتصريح کرد: حفظ اين آثار يک ضرورت است و بايد نسل به نسل به آيندگان منتقل شود .