رئيس سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت استان ايلام از انتشار برنامه اقتصاد مقاومتي حوزه صنعت،‌ معدن و تجارت استان خبر داد.

download
 راسان خبر؛ ياراله نصيري در جلسه توجيهي و تشريح برنامه اقتصاد مقاومتي بخش صنعت،‌ معدن و تجارت استان ايلام اظهار داشت: اين سند با نگاه كارشناسي به چهار بخش شامل؛ طرح هاي جديد الاحداث و نيمه تمام، واحدهاي صنعتي فعال و راكد، معادن و صنايع معدني و نهايتا  تجارت خارجي و توسعه صادرات غير نفتي و با بهره گيري از هفت برنامه ابلاغي از ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي به وزارت صنعت، معدن و تجارت تدوين شده است. 
اين مسوول با اشاره به جهت گيري طرح هاي جديد در دست اجرا ادامه داد: راه اندازي صنايع وابسته به  حوزه نفت و گاز و استفاده از پتانسيل و ظرفيت هاي اين منابع از طريق ايجاد مجتمع هاي پتروشيمي و تكميل زنجيره توليد طرح هاي ميان دستي و پايين دستي پتروشيمي محور اصلي اين برنامه مي باشد.
رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت خاطر نشان كرد: پتروشيمي دهلران، پتروشيمي مهران، توليد بنزين و گازوئيل از ميعانات گازي و انواع لاستيك راديال خودرو سبك و سنگين از جمله مجوزهايي هستند كه بر اين مبنا صادر شده اند.
ياراله نصيري ادامه داد: در بخش واحدهاي فعال و راكد نيز راهكارهاي لازم پيشنهاد شده است. وي بيان داشت: از ۵۵۳ فقره پروانه بهره برداري موجود ۱۸۳ واحد يعني ۳۳ درصد آنها  نيمه فعال و راكد مي باشند.
رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت اضافه كرد: از اين تعداد واحد نيمه فعال و راكد ۱۱۶ فقره با حجم سرمايه گذاري ۱۳۰۲ ميليارد ريال قابليت احياء و فعال سازي مجدد را دارند.
ياراله نصيري خاطر نشان كرد: اهم مشكلات اين واحد كه در زمينه كمبود نقدينگي، فرسودگي ماشين آلات و بروز نبودن تكنولوژي، مشكلات مديريتي و اختلافات شركاء و مشكل بازارهاي فروش بوده استخراج و دسته بندي شده اند و متناسب با هر كدام از موانع راهكارهايي پيش بيني شده است كه در صورت فراهم شدن الزامات و  همراهي عوامل برون سازماني و همكاري ساير بخش ها، عملياتي شدن اين برنامه ها امكان پذير مي باشد.
رئيس سازمان صنعت، ‌معدن و تجارت در ادامه اين نشست بخش معادن را به عنوان يكي از بخش هاي تاثيرگذار در تحقق عملي اقتصاد مقاومتي دانست و بيان داشت: پرهيز از خام فروشي و ايجاد ارزش افزوده مواد معدني قابل استخراج هم جزء اولويت هاي كاري بوده و در اين سند به درستي به آن توجه شده است.
ياراله نصيري همچنين حوزه بازرگاني و توسعه تجارت خارجي را به عنوان تكميل كننده زنجيره توليد و حلقه نهايي برشمرد و اضافه كرد: اصلاح شبكه هاي توزيع، ارائه خدمات پس از فروش، جلب رضايت مشتريان و از همه مهمتر بستر سازي براي توسعه صادرات كالاهاي غير نفتي نيز از اهم برنامه هاي پيش بيني شده در اين طرح هست.
وي ابراز اميدواري كرد: با تلاش و حمايت همه ي بخش ها در پايان سال ۹۵ شاهد تاثيرات و نتايج مفيد اين برنامه در عمل باشيم.