مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ایلام از برگزاری نمایشگاه گچبری های شهر تاریخی دره شهر جهت بازدید علاقمندان در استان ایلام خبر داد .

shanbeh

به گزارش راسان نیوز؛  “عبدالمالک شنبه زاده” مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ایلام گفت : به مناسبت  هفته میراث فرهنگی تعدادی از گچبری های شهر تاریخی دره شهر وتعدادی از اشیاء موجود در مخزن درموزه مردم شناسی واقع در قلعه والی شهر ایلام به نمایش گذاشته می شود.

وی افزود : گچبری های بی نظیر تزئینات وابسته به بنا بوده و مربوط به اواخر دوران ساسانی و اوایل دوران اسلامی است.

 شنبه زاده بیان داشت : تاکنون ۱۰ فصل کاوش در شهر تاریخی سیمره انجام شده است،در دو فصل آخر کاوش ها تعدادی گچبری در مکان منصوب به مسجد این شهر تاریخی کشف شد که بسیاری از آنها نفیس، ارزشمند و منحصربفرد هستند.

وی یادآور شد : این نمایشگاه از تاریخ ۱/۳/۹۵ لغایت ۷/۳/۹۵  از ساعت ۹ الی ۱۹ به روی علاقمندان باز می باشد.

شنبه زاده ادامه داد :  شهر تاریخی سیمره در ضلع غربی شهر فعلی دره شهر در ۱۰۰ کیلومتری جنوب ایلام، حدود ۷۰ هکتار وسعت دارد و بزرگترین شهر شناخته شده در قلمرو استان ایلام است که قسمتی از دیوارها و طاق های آن هنوز سالم بوده و یا در زیر آوار مانده اند  در معماری بناهای این شهر تاریخی از قلوه سنگ و گچ و ساروج استفاده شده و نشانه هایی از وجود خیابان بندی و کوچه و … در بافت ویرانه های آن مشهود است.