راسان خبر ایلام_ مسئول حقوقی اداره کل حفاظت محیط زیست استان ایلام گفت:تخلف های زیست محیطی به ویژه شکار و صید هر سال نسبت به سال قبل با روند کاهشی محسوسی همراه است.

۸۲۱۴۰۰۸۶-۷۰۸۴۷۹۶۲

به گزارش گروه روی خط رسانه های راسان خبر؛ محسن موسی بیگی خاطر نشان کرد: در سال گذشته ۱۷۹ مورد تخلف شکار و صید در استان ثبت و در این راستا نیز ۲۳۷ نفر متخلف دستگیر و تحویل مقامات قضایی شدند.
وی افزود: میزان مجازات جرایم مربوط به تخلف های حوزه محیط زیست همچون شکار، صید و تخریب زیستگاه به علت افزایش چندین برابری یک عامل بازدارنده مناسب است.
وی توضیح داد: افزونی جرایم به نوعی شکارچیان و متخلفان را از انجام هر گونه هنجار شکنی زیست محیطی بازمی دارد چرا که پرداخت این جرایم سنگین و چندین برابری از توان و عهده بیشتراین افراد متخلف خارج است.
وی تاکید کرد: البته عمده مردم و حتی شکارچیان متخلف به اهمیت وجود حیات وحش و حفظ سلامت این موجودات زنده واقف هستند و هدف عده کمی که این اصول را رعایت نمی کنند.
وی یادآور شد: برابر محتوای ماده های ۶۷۹ و ۶۸۰ و مواد ۱۰ تا ۱۳ قانون مجازات اسلامی در خصوص شکار و صید انواع حیوانات برای متخلف جریمه و زندان از سوی مرجع قضایی تعیین می شود و همچنین محیط زیست نیز به عنوان شاکی می تواند خسارت ضرر وزیان از متخلف مطالبه کند.
موسی بیگی در خصوص صنایع آلاینده هم گفت: در برنامه چهارم توسعه و در قالب مواد ۱۳۴ و ۱۰۴ جرایم زیست محیطی واحدهای آلاینده بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست بود که این قوانین در برنامه های بعدی دولت ملغی شد و الان محیط زیست تنها وظیفه نظارت بر چگونگی عملکرد این واحدها دارد.
وی افزود: در صورت محرز شدن آلایندگی این واحدهای صنعتی محیط زیست واحد را به دستگاه قضایی معرفی و مراجع قضایی با این صنایع برخورد می کنند و همچنین در موضوع آلاینده های مخاطره آمیز محیط زیست نیز برابر ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی با پسماندهای بیمارستانی، دامداری و گاوداری ها، نخاله های ساختمانی به طور جدی برخورد می شود.
وی اظهار کرد: استان ایلام به اذعان مردم و مسئولان در زمینه آلودگی های زیست محیطی کمترین میزان جرایم را دارد چرا که واحدهای آلاینده به طور مرتب پایش و نظارت می شوند و در صورت عدم رفع نقیصه هایی که موجب آلودگی می شوند این واحدها بدون هیچ گونه چشم پوشی به مراجع قضایی معرفی می شوند.
موسی بیگی تاکید کرد: این اداره کل به هیچ وجه اجازه دفع پسماندها و نخاله های ساختمانی در اراضی تحت مدیریت و حفاظت اداره کل را نمی دهد و همچنین صدور دفع پسماند و نخاله برای اماکنی صادر می شود که کمترین ضرر زیست محیطی را داشته باشد.
بر اساس مصوبه شماره ۳۸۰ شورای عالی حفاظت محیط زیست آخرین میزان ضرر و زیان کشتن و صید وحوش شکار حیوانات در سال ۹۳ اعلام شد.
سقف مبلغ جریمه شکار برخی از وحوش زیستگاههای استان ایلام همچون پلنگ ،خرس ، انواع گربه ۸۰۰میلیون ریال است .
استان ایلام با گستره ۲۰ هزار کیلومتر مربعی در غرب کشور دارای چهار منطقه حفاظت شده محیط زیست به وسعت ۱۴۲ هزار هکتار، ۲ منطقه اثر طبیعی و ملی با یک هزار و ۴۷۵ هکتار و ۲ منطقه شکار و تیراندازی ممنوع به گستره ۳۶۸ هزار هکتار است.

منبع: ایرنا