ایلام، راسان خبر_ مراسم گرامیداشت سالروز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای با حضور مسئولین، ورزشکاران و مربیان در زورخانه پوریای ولی شهر ایلام برگزار شد.

۴

به گزارش راسان خبر؛ مراسم روز فرهنگ پهلوانی، ورزش زورخانه ای و بسیج ورزشکاران با حضور مسئولین اداره کل ورزش و جوانان و سازمان بسیج ورزشکاران استان ، رؤسای هیأتهای ورزشی ، مربیان ، ورزشکاران و علاقمندان به فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای ، در محل زورخانه پوریای ولی برگزار شد.
بیگی رئیس سازمان بسیج ورزشکاران استان ضمن خوش آمد گویی، ورزش پهلوانی را میراث گرانبهای ورزش کشور دانست و گفت : مرام و منش پهلوانی ورزشکاران که ریشه در تاریخ فرهنگ و هویت دینی و ملی این مرز بودم دارد ، بر گرفته از اخلاق و رفتار حضرت علی (ع) است و این نشان دهنده ارادت قبلی و تاریخی ورزشکاران به پیشوای خویش است .
وی بیان کرد : الگوپذیری یک اصل مهم در تربیت است و در رابطه بین مربی و شاگرد هم نقش تعیین کننده ای دارد، در واقع یک مربی ورزشی فقط در تمرین و حرکات ورزشی الگوی شاگرد خود نیست و ورزشکار بسیاری از اخلاق و رفتارهای اجتماعی را نیز با تقلید از مربی خود انجام میدهد و اینجاست که اهمیت اخلاق مدار بودن مربیان بیش از پیش روشن می گردد.
در این آئین فرهنگی ورزشی پیشکسوتان ورزش باستانی با هنرنمایی و اجرای حرکات ورزش باستانی از مهمانان و حاضران پذیرایی کردند و در پایان مراسم نیز سازمان بسیج ورزشکاران استان از ۴۰ نفر از مربیان اخلاق مدار با تقدیم هدیه و لوح ، تجلیل بعمل آورد .

هفدهم شوال مصادف با سالروز نبرد علی بن ابی طالب (ع) با عمر بن عبد و در جنگ خندق است که در تقویم رسمی کشور بنام روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای نامگذاری شده است