محمدعلی اقدسی رئیس سازمان کشاورزی استان ایلام در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری راسان خبر در ایلام، گفت: ایلام با توجه به حجم بذر تولیدی یکی از استان های برتر کشور در تأمین و مصرف بذر بوده و در سال جاری نیز بیش از ۲۲ هزار تن بذر گندم از ارقام مختلف توسط شرکت های تولید […]

محمدعلی اقدسی رئیس سازمان کشاورزی استان ایلام در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری راسان خبر در ایلام، گفت: ایلام با توجه به حجم بذر تولیدی یکی از استان های برتر کشور در تأمین و مصرف بذر بوده و در سال جاری نیز بیش از ۲۲ هزار تن بذر گندم از ارقام مختلف توسط شرکت های تولید و فرآوری بذر استان تولید گردیده که با توجه به استانداردها و ضوابط موجود بیش از دو برابر نیاز استان در سال های عادی می باشد.

وی افزود: در سال زراعی گذشته با همین میزان تولید بذر بیش از ۵۰۰۰ تن از بذر تولیدی استان مورد مصرف قرار نگرفت و بخشی از آن به سایر استان ها صادر و بخشی نیز به سیلو تحویل داده شد.

رییس سازمان جهادکشاورزی ایلام اظهار داشت:  تا کنون بیش از ۱۷ هزار تن بذر اصلاح شده بین کشاورزان توزیع گردیده که معادل بیش از ۷۰ درصد کل نیاز بذری استان می باشد.

اقدسی ادامه داد: همچنین در سال زراعی جاری برخلاف سنوات قبل به دلیل پایین تر بودن قیمت بذر فرآوری شده نسبت به گندم خوراکی، بخش عمده کشاورزان ترجیح می دهند که از بذر اصلاح شده و فرآوری شده که با نرخ کمتری نیز عرضه می‌شود استفاده نموده و گندم بذری خود را تحویل مراکز خرید داده یا به مصرف خوراک دام برسانند. بنابراین مصرف بذر در سال جاری به طور معنی داری بیش از سنوات گذشته می باشد.

وی بیان داشت:  کمبود شدید بذر در استان های مجاور (خوزستان و لرستان) و خرید و فروش بذر به قیمت ۵۰ تا ۶۰ درصد بالاتر از قیمت مصوب در این استان ها موجب ایجاد بازار سیاه و قاچاق بذر به این استان ها و کمبود موقت بذر گردیده است.

رئیس سازمان کشاورزی استان ایلام بیان داشت:  در جهت جلوگیری از قاچاق بذر با هماهنگی و همکاری  انتظامی مرزهای خروجی استان تحت کنترل قرار گرفته است.

وی تصریح کرد:  با توجه به اینکه بیش از ۵۰۰۰ تن بذر فرآوری نشده استان در حال فرآوری است و نظر به اینکه تاریخ کاشت مناسب مناطق جنوبی طبق توصیه های تحقیقاتی از ۱۵ آبان تا ۳۰ آذرماه می باشد.

اقدسی گفت: شرکت‌های فرآوری مکلف گردیده اند در فرصت باقیمانده و با تمام ظرفیت نسبت به فرآوری (بوجاری، سم زنی، کیسه گیری) بذور مورد نیاز کشاورزان اقدام نمایند.

کد خبر/۴۵۱۸۱