به گزارش راسان به نقل از روابط عمومی پتروشیمی ایلام؛ مهندس فرهاد دانشی مدیر عامل شرکت پتروشیمی ایلام در خصوص دو حادثه تلخ و ناگوار سقوط از ارتفاع دو تن از کارگران زحمتکش این شرکت گفتگو یی را با خبرنگاران انجام داده است که در ادامه می خوانید: پتروشيمي ايلام با حدود دو هزار نيروي […]

۸bb26d3e-984e-42f2-bdaf-b0558aa01574_20160502_114908

به گزارش راسان به نقل از روابط عمومی پتروشیمی ایلام؛ مهندس فرهاد دانشی مدیر عامل شرکت پتروشیمی ایلام در خصوص دو حادثه تلخ و ناگوار سقوط از ارتفاع دو تن از کارگران زحمتکش این شرکت گفتگو یی را با خبرنگاران انجام داده است که در ادامه می خوانید:

پتروشيمي ايلام با حدود دو هزار نيروي انساني متخصص و كارگر بزرگترين شركت خصوصي در استان ايلام و همچنين بزرگترين مجتمع پتروشيمي در غرب كشور است .
اين شرکت كه از سال ۹۲ وارد فاز توليد شده است يك شركت جوان به لحاظ زمان بهره برداري مي باشد و فاز دوم آن (واحد الفين) با حدود هفتاد درصد پيشرفت فيزيكي اولين واحد الفين در غرب كشور مي باشد كه تا پايان سال جاري به بهره برداري مي رسد .
اين شركت با همه مشكلاتي كه از سال ۸۳ تاكنون يدك كشيده خوشبختانه حدود سه سال است وارد فاز توليد شده ومحصولات آن به خارج از كشور صادر مي شود و پتروشیمی ایلام ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن پلی اتیلن دارد كه هم اكنون با پنجاه درصد ظرفيت به توليد خود ادامه مي دهد .
اين شركت كه با بهره برداري از فاز دوم آن و اخذ خوراك از پالايشگاه گاز ايلام توسعه عظيمي در استان ايجاد خواهد نمود همواره به مانند ديگر شركت هاي پتروشيمي در دنيا و كشور و ديگر واحدهاي صنعتي از ابتداي كلنگ زني تاكنون  با حوادثي  همراه بوده است كه خطاي انساني در آن عامل بروز  اكثر اين حوادث بوده است .
حوادث ناشي از كار سومين عمل مرگ ومير در جهان است و جزء لاينفك هر واحد صنعتي در دنيا است و ۳۱۷ هزار نفر در سال به دليل حوادث ناشي از كار جان خود را از دست مي دهند يعني به عبارتي روزانه ۶ هزار و ۴۰۰ کارگر در سراسر جهان جان خود را از دست مي دهند .
در كشور ما نيز سالانه نزديك به ۲۲ هزار حادثه ناشي از كار رخ مي دهد كه ۱۵  هزار از آنها مربوط به كارگران بخش ساختماني مي باشد و روزانه در ايران به صورت میانگین ۵ نفر جان خود را از اين طريق از دست مي دهند .
سالانه بیش از ۱۴۰۰ نفر در کشور بر اثر حوادث فیزیکی ناشی از کار جان خود را از دست می‌دهند.
واحد الفين شركت پتروشيمي ايلام در مرحله اي است كه  اشتغال  و فعاليت كارگران در ارتفاع از شرايط اجتناب ناپذيري است كه نيروی کارگری با آن مواجه است كه قطعا توام با ريسك و آسيب پذيري  است .
اين ريسك پذيري هرگز  به معناي عدم رعايت مسائل ايمني و عدم افزايش ضريب اطمينان از سوي مسئولين پتروشيمي ايلام و مدبران بخش ايمني نمي باشد فلذا با توحه به قانون” اول ايمني و بعد كار”، وتاثیرگذاری سه عنصر انسان ، عامل مكانيكي و محيط كار در بروز حوادث بايستي تمام اين شرايط براي فعالیت كارگر فراهم گردد .
تاكيد بر رعايت نكات ايمني از اولويت هاي شركت بويژه  در بخش ساختماني كه سقوط از ارتفاع از مهمترين عوامل مرگ مير كارگران در آن محسوب مي شود، مي باشد.

بنابراین اگر مديران این شركت اصل اول کار را بر رعايت اصول ايمني گذاشته اند دلايل زيادی دارد. اولا كه ريخته شدن خون يك كارگر خط قرمز در تمام بخش هاي صنعتي بويژه پتروشيمي ايلام بوده است و همواره نهایت سعی و تلاش همکاران در واحد ایمنی بر همین بوده است. دوما كارگري كه به انحاء مختلف از كار بيكار مي شود يا با حادثه دچار ضايعه اي مي شود يا جان خود را از دست مي دهد با مرگ او شركت ۷۵۰۰ ساعت روز كاري را نابود شده مي بيند به عبارتي ديگر يك مدير شركت هرگز نمي خواهد كارگر خود را زودتر ازموعد بازنششتگي از دست بدهد چون هزينه هاي زيادي براي شركت به بار مي آورد .
پس اگر عنوان می‌شود كه وضعیت ایمنی و افزایش ضریب اطمینان افراد در زمان انجام کار به ویژه مشاغل فیزیکی و خطرآفرین بايد رعايت شود و لازم است در این حوزه از آخرین روش‌ها و امکانات استاندارد جهانی استفاده شود در ابتدای امر براي حفظ سلامتی كارگر و همچنين در مرحله بعد به سود شركت مي باشد.بنابراين آموزش نيروي انساني و ارتقاي سيستم هاي نظارتي مي تواند در كاهش اين تلفات تاثيرگذار باشد .
در اين راستا پوشش آموزشی حداكثري نیروی کار در بخش ایمنی تعداد حوادث ناشی از کار  را به میزان قابل توجهی کاهش  مي دهد .

پتروشیمی ایلام نیز از بروز چنین حوادثی در امان نبوده و متاسفانه در همین اردیبهشت ماه دو حادثه دردناک کام مدیران و پرسنل این شرکت را تلخ نمود.

حادثه اول:
متاسفانه در طول دو روز یازدهم و دوازدهم اردیبهشت سال جاری و روز کارگر دو حادثه ناگوار و تلخ در پتروشیمی ایلام رخ داد که به موجب آن یکی از همکاران عزیزمان به نام مرادجان قبادی از داربست بندهای حرفه ای پیمانکاری پتروهنگام؛یکی از پیمانکاران پروژه الفین که جهت ایمن سازی و تخته ریزی پایپرک t103  در ارتفاع حضور داشت در هنگام جابجایی بر روی تیر افقی بتونی که عرض آن ۷۰ سانتیمتر بوده است جهت برداشتن تخته و الوار اقدام نموده است که تعادل خود را از دست می دهد و از ارتفاع ۱۰ متری سقوط می کند که متاسفانه پس از ۲۴ ساعت در بیمارستان فوت می نماید.

حادثه دوم:

در تاریخ دوازدهم ساعت ۱۵:۳۰ دقیقه در ضلع شمالی پایپرک a103 در ارتفاع تقریبا ۲۰ متری بر روی درام عملیات جوشکاری انجام می شود و جهت این کار پلت فرم و داربست مناسب در نظر گرفته شده و تذکرات قبل از کار به تیم جوشکاری در روز قبل و حین حادثه داده شده است.

در حین کار مامور ایمنی شرایط کار را بررسی و از قلاب شدن کمربند افراد مطمئن شده است.در  پایان کار نفر کمکی جوشکار به نام آقای علی کاظمی جهت جمع کردن برزنت محافظ اقدام می کند و برای این کار از الوارهایی استفاده می کنند که در محل نامناسب قرار می دهند و شخص کمکی بر روی آن قرار گرفته و تعادل خود را از دست می دهد و منجر به حادثه سقوط و فوت ایشان می گردد وبررسی جزئیات آن در دست اقدام است.

هرچند در سوانح جاده ای عوامل انسانی،جاده ای و خودرو اصلی ترین عامل بروز تصادفات هستند و در واحدهای صنعتی نیز همانطور که در صدر ذکر شد حوادث ناشی از کار سومین عامل مرگ ومیر هستند اما متعهد هستیم که امنیت جانی کارگران این شرکت را برقرار کنیم و  پس از رسیدگی و بررسی کارشناسان امر با عوامل احتمالی آن برخورد خواهد شد.