به گزاش راسان؛ رسم و رسوم در زندگی همه مردم جهان به شیوه های متفاوت به مناسبت های مختلف وجود دارد و در ایران به شکلی پررنگ تر مشاهده می شوند. آداب و رسوم در واقع ریشه در تاریخ و فرهنگ ملل دارد و بیانگر تمدن هر کشور و قوم و قبیله است اما امروزه […]

images

به گزاش راسان؛ رسم و رسوم در زندگی همه مردم جهان به شیوه های متفاوت به مناسبت های مختلف وجود دارد و در ایران به شکلی پررنگ تر مشاهده می شوند.

آداب و رسوم در واقع ریشه در تاریخ و فرهنگ ملل دارد و بیانگر تمدن هر کشور و قوم و قبیله است اما امروزه رنگ و لعاب مراسم مختلف از حالت سنتی خارج شده و متاسفانه به سوی تشریفات دست و پاگیر پیش رفته  تا جاییکه این تشریفات در مراسم های عزاداری ما نیز رسوخ کرده است.

در بین ایرانیان از گذشته به مناسبت درگذشت اقوام و نزدیکان، آیین‌ها و مراسمی ‌برپا می‌شود که با نام آیین‌های سوگواری و مراسم ختم شناخته شده اند.این آیین‌ پسندیده در گذر زمان دست خوش تغییرات شده و شاید گاها کارکرد راستین خود را از دست داده و تنها به نوعی رسم تشریفاتی مبدل شده است. 

مراسم سوگواری که بر پایه همردی با صاحب عزا و طلب مغفرت برای متوفی بنیان شده این روزها در ماراتن تشریفات سنگین و چشم و هم چشمی و فخرفروشی از دسته گل گرفته تا انواع غذاها و سنگ قبر و … به تنها چیزی که اهمیتی داده نمی شود همان فلسفه عزاداری و طلب خیر برای درگذشته است.

*آرایش عزا

متاسفانه برگزاری آیین تشییع جنازه و مراسم تدفین و ختم و … در جامعه امروز دگرگون و شاید عجیب شده است تا جایی که برخی برای حضور در این مراسمات و برای غمگین نشان دادن چهره، مجبور به انجام آرایش مخصوص عزا می‌شوند.

شاید باورکردنش زمانی دشوار بود اما این روزها حتما دیده و شنیده اید که حتی نحوه آرایش فرد عزادار هم در مجالس گوناگون تفاوت می‌کند،برای مثال برای مجلس سوم، آرایش باید فرد را پریشان‌تر نشان دهد و به همین دلیل مدل موهای باز توصیه شده‌است،در عوض در مجالس هفت یا چهلم موهای بسته و رنگ پریده توصیه می‌شود که البته آرایش و گریم افراد برای عزا از گران قیمت‌ترین گریم‌هاست.

اگرچه هنوز این گونه آرایش ها در بین خانواده های ایرانی رسوخ کامل پیدا نکرده ، اما متاسفانه در برخی از مراسم های عزاداری دیده می شود و متاسفانه در حال گسترش است.

موضوع دیگری که در این مجالس به چشم می خورد و خیلی هم آزار دهنده است این است که همه چیز در این مجالس مهم است به جز شخص متوفی، افراد به جای اینکه به فکر او و وحشت شب اول قبرش و رساندن خیری به وی باشند در صدد نمایش داشته های خود هستند.

مکان مراسم عزاداری هم این روزها از مساجد و تکایا و حسینه ها جای شان را به رستوران های مجلل و تالارهای شیک با سرو چند نوع غذا و دسر داده است .

*سنگ قبرهای چند ده میلیون تومانی

این تشریفات و چشم و هم چشمی ها به همین جا ختم نمی شود و تازه موضوع سنگ قبر اهمیت پیدا می کند که نشان از ارزش قائل شدن و همیت دادن به متوفی است.

چندی پیش در یکی از همین مراسم های مجلل ختم برای نزدیکان یکی از دوستانم متوجه شدم برای سنگ قبر متوفی ۳۵ میلیون تومان هزینه کرده و همچنین برخی از خانواده ها با هزینه های چند صد میلیونی به خریدن قبر در مناطق بهتر و حتی با هزینه های میلیاردی به رزرو قطعه زمینی برای ایجاد خانه اموات خاندان اقدام می کنند.

ای کاش تلاوت سوره ای از قرآن یا شاید خیراتی برای طلب مغفرت متوفی جای این تشریفات و چشم و هم چشمی ها را می گرفت و خرج بره بریان و ماهی کباب شده به مسکینی می رسید تا دعایش آرامش بخش روح کسی باشد که دیگر در میان ما نیست .

منبع: باشگاه خبرنگاران