راسان خبر/مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام گفت: بارش های سال آبی جاری باعث افزایش تراکم پوشش مرتعی در ‌استان شد که این تراکم، خطر آتش‌سوزی در عرصه های طبیعی را افزایش داده است

به گزارش راسان خبر از ایلام؛ ابراهیم پیرزادیان روز شنبه در جلسه قرارگاه مشترک سپاه امیرالمؤمنین(ع) و منابع طبیعی و آبخیزداری استان با موضوع مهار آتش‌ سوزی و آغاز به کار قرارگاه روح‌ الله اظهار داشت: ایلام در زمینه دریافت نزولات جوی جزء هشت استان اول کشور با بیشترین دریافت نزولات جوی در سال آبی جاری است.

وی افزود: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان نقاط مستعد بروز آتش‌سوزی را شناسایی کرده است و طبق آمار و مطالعات شهرستان‌هایی چون ایلام، دره‌شهر، آبدانان و چوار در طی ۲۱ سال گذشته بیشترین آتش‌سوزی عرصه‌های طبیعی را داشته‌اند.

مدیرکل منابع طبیعی ایلام گفت: با توجه به اینکه تعداد قُرُقبان‌های استان نسبت به استانداردهای جهانی فاصله زیادی دارد، بنابرین برای مهار آتش در صورت وقوع، همکاری همه دستگاه‌ها مطابق قانون ضروری است.

پیرزادیان ادامه داد: برابر قانون در هنگام وقوع آتش‌سوزی همه دستگاه‌ها موظف به مشارکت در مهار آن هستند و قانون ادارات و نهادها را مهار آتش‌ سوزی دخیل دانسته است.

وی افزود: امسال در راستای مدیریت جلوگیری از آتش‌سوزی عرصه‌ها، اقداماتی چون تشکیل جلسات مدیریت بحران، شناسایی مناطق بحرانی و کانون‌های مستعد آتش‌سوزی، مانور مهار آتش سوزی، ایجاد کشیک مستمر در عرصه‌ها، ایجاد آتش‌بُر، چرای سبک احشام در مراتع، شانه‌زنی و آموزش کشاورزان برای جلوگیری از آتش‌سوزی پس چرای مزارع انجام گرفته و نیز همه بخشداری و دهیاری‌ها در مورد موضوع آتش‌سوزی آگاه سازی و تجهیز شده‌اند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام تاکید کرد: مهار و مدیریت آتش‌سوزی همکاری همه دستگاه‌ها را می‌طلبد و این اداره کل با توجه به گستره زیاد عرصه‌ها و توپوگرافی جغرافیایی استان امکان مهار آتش به تنهایی را ندارد.

در پایان این نشست تفاهمنامه‌ای میان سپاه و منابع طبیعی و آبخیزداری استان در خصوص همکاری این ۲ دستکاه در قالب قرارگاه روح‌الله با هدف جلوگیری و مهار آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی منعقد شد.

کد خبر/۸۳۱۱۰

  • نویسنده : سمیه آذرمهر
  • منبع خبر : ایرنا