به گزارش راسان، در ابتدای این نشست صمیمانه رئیس دانشگاه علوم پزشكی ایلام ضمن تبریک اعیاد ماه رجب و تقدیر از حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه اظهار کرد: اصحاب رسانه و مطبوعات همواره در راه اجرا و تحقق برنامه ها و اهداف حوزه سلامت در کنار دانشگاه علوم پزشکی بوده و در راه اعتلای سلامت […]

ImageHandler

به گزارش راسان، در ابتدای این نشست صمیمانه رئیس دانشگاه علوم پزشكی ایلام ضمن تبریک اعیاد ماه رجب و تقدیر از حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه اظهار کرد: اصحاب رسانه و مطبوعات همواره در راه اجرا و تحقق برنامه ها و اهداف حوزه سلامت در کنار دانشگاه علوم پزشکی بوده و در راه اعتلای سلامت مردم از هیچ تلاشی فروگذار نبوده اند. 

 
دكتر علی دل پیشه در ادامه گفت: با اجرای طرح تحول سلامت ۶۰ هزار مورد عمل جراحی، ۱۱۲ هزار بستری، ۹ هزار زایمان طبیعی، ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار مراجعه سرپایی در مراكز درمانی این استان انجام شده است.
 
وی افزود: شاكله اصلی و مهمترین اقدام داخلی دولت یازدهم طرح تحول سلامت است كه البته با وجود محاسن و معایب آن شرایط برای كاهش هزینه های درمانی تحمیلی بر بیماران فراهم شده است.
 
وی یكی از مهمترین دغدغه های این طرح را تامین بودجه مورد نیاز از طریق مصوبه های هیات وزیران و مجلس شورای اسلامی دانست و یادآور شد: دانشگاه علوم پزشکی ایلام در قالب طرح تحول سلامت ۴۰۰ میلیارد ریال از سازمان های بیمه گر طلب دارد همكاری بیمه ها در پرداخت به موقع مطالبات نیز در اجرای كمی و كیفی آن تاثیر گذار است.
 
دكتر دل پیشه گفت: اجرای طرح تحول سلامت موجب ارتقا و تكمیل تجهیزات و وسایل مورد نیاز مراكز درمانی استان شد به گونه ای كه تهیه و تجیهز این وسایل و امكانات ۲۰۰ میلیارد ریال هزینه داشته و در این ۲ سال میزان اعتبار خرید تجهیزات درمانی استان برابر با ۲۰ سال گذشته بوده است.
 
وی تاكید كرد: دولت در حوزه سلامت پس از اجرای موفقیت آمیز و رضایت بخش طرح تحول سلامت اینك در حال تدوین و برنامه ریزی برای طرح های دیگری چون داندانپزشك خانواده، طرح تحول بهداشت و طرح تحول آموزش است.
 
وی گفت: بهبود و ارتقای وضعیت سلامت و بهداشت در مناطق روستایی، حاشیه شهرها و نقاط دور افتاده در دستور كار این دانشگاه قرار دارد و میزان نقص های این بخش به حدود هفت درصد رسیده ضمن اینكه هدف ما كاهش این نقیصه ها است.
 
رئیس دانشگاه علوم پزشكی ایلام ایجاد پایگاه های بهداشت و مراقبت سلامت و بهسازی مراكز درمانی در این مناطق را از جمله سیاست های این دانشگاه دانست و ادامه داد: سال گذشته برای ایجاد پایگاه های بهداشت و مراقبت سلامت و یا بهسازی مراكز درمانی شهری ۱۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است.
 
وی با توجه به اهمیت مقوله سلامت غذایی مردم یادآور شد: سال گذشته ۳۵۵ تن برنج وارداتی غیر استاندارد و غیر قابل مصرف انسانی در این استان شناسایی و توقیف شد كه در مرحله انجام آزمایش است و با تایید كارشناسان یا برای مصارف دام و احشام اختصاص می یابد و یا معدوم می شود.
 
دكتر دل پیشه همچنین به اجرای طرح كاهش سبوس گیری گندم اشاره كرد و توضیح داد: كاهش سبوس گیری گندم باید براساس دستور العمل استاندار به عنوان رئیس شورای آرد و نان استان اجرایی شود كه با وجود پیگیری های مكرر هنوز تصمیم مشخصی در این خصوص از سوی استاندار و شورای آرد و نان به دانشگاه علوم پزشكی و مركز بهداشت استان ابلاغ نشده است.
 
وی از انعقاد قرارداد دانشگاه علوم پزشكی برای نصب دستگاه آنژیوگرافی با بخش خصوصی خبر داد و گفت: با نصب این دستگاه، نیاز بیماران برای اعزام به شهرستان مهران برای آنژیوگرافی مرتفع می شود و دستگاه موجود در مهران نیز فقط به بیماران غیر ایرانی خدمات رسانی می كند.
 
وی به رایزنی و فراهم ساختن شرایط در مراكز آموزشی دانشگاه علوم پزشكی استان برای پذیرش دانشجویان خارجی نیز اشاره كرد و افزود: براساس برنامه ریزی های وزارت بهداشت و درمان، دانشگاه علوم پزشكی ایلام زمینه را برای ورود دانشجویانی از كشورهای آسیای میانه، تاجیكستان و كردستان عراق فراهم می كند.
 
وی یادآور شد: برخی از مراكز درمانی استان همچون بیمارستان شهید مصطفی شرایط یك بیمارستان استاندارد را ندارد و با انتقال بخش زنان و زایمان آن به بیمارستان زنان، بخشی از فضای این بیمارستان آزاد و پاره ای از مشكلات تا حدودی مرتفع می شود.
 
وی درباره تعرفه بالای دندانپزشكی هم گفت: امسال هیات دولت تغییر در تعرفه های دندانپزشكی در قالب طرح تحول سلامت را در دستور كار دارد كه در صورت ابلاغ رسمی این تعرفه ها در مراكز دندانپزشكی دولتی اجرایی خواهد شد تا بار مالی خانواده ها در این حوزه كاهش یابد.
 
رئیس دانشگاه علوم پزشكی ایلام اظهار كرد: در سال گذشته طرح غربالگری دهان و دندان دانش آموزان در مدارس استان آغاز شد و هم اكنون نیز در حال انجام است كه ۴۸ هزار و ۴۰۰ نفر دانش آموز در این طرح مورد ویزیت قرار گرفته اند.
 
دكتر دل پیشه با اشاره به هفته جهانی سلامت با محوریت دیابت، پایین آمدن شیوع این بیماری غیر واگیر، افزایش هزینه های درمان، افزایش قطع عضو یا مرگ و میر به این علت برای كشور را خسارت زا دانست و تغییر در الگوی سبك زندگی، جلوگیری از چاقی، اجتناب از خوردن مواد قندی و پرچرب و ترك دخانیات را در كاهش این بیماری موثر دانست.
 
این نشست با حضور جمع زیادی از اصحاب رسانه و معاونت های مختلف این دانشگاه در سالن نشست های معاونت غذا و داروی این دانشگاه برگزار شد و در جریان این كنفرانس مطبوعاتی هر كدام از معاونت ها پاسخگویی سوالات خبرنگاران شدند.
 
در پایان این نشست نیز با حضور هیات رئیسه دانشگاه از خبرنگاران تقدیر به عمل آمد.