ایلام، راسان خبر_ رئیس کل بانک مرکزی گفت: مسائل و مشکلات بانکی کشور ناشی از انبوه مشکلات دهه های قبل است.

thum-c7e50ccd935af1e7991-استاندار_۲۷۴۱۷

به گزارش راسان خبر؛  ولی الله سیف روز شنبه در نشست هماهنگی بانک های استان با بیان اینکه نظام بانکی کشور نیازمند تنظیم مجدد است و باید با اصلاح رویه ها و رویکردها بتوانیم از امکانات و تسهیلات موجود به بهترین شکل ممکن بهره برداری کنیم، اظهار کرد: ۱۵ درصد معوقات نظام بانکی ناشی از دارایی های غیر پولی است.
رئیس کل بانک مرکزی بیان کرد: ۴۵ درصد منابع بانک های کشور به دلیل معوقات بدون استفاده مانده و بلوکه شده است که ۲۰ درصد از این مقدار مربوط به بدهی دستگاه های دولتی و ۱۵ درصد نیز ناشی از دارایی های غیر پولی است که در شرایط کنونی امکان استفاده از آنها برای تزریق اعتبار به طرح های در دست اجرا وجود ندارد.
وی افزود: با وجود این تنگناها بانک ها تامین مالی حدود ۹۰ درصد پروژه ها را بر عهده دارند ولی این موضوع را باید مد نظر داشت که ایجاد رونق اقتصادی تنها با اکتفا کردن به منابع بانکی امکان پذیر نیست و تمامی دستگاه ها باید نقش خود را این حوزه ایفا کنند.
سیف یادآور شد: نظام بانکی کشور نیازمند تنظیم مجدد است و باید با اصلاح رویه ها و رویکردها بتوانیم از امکانات و تسهیلات موجود به بهترین شکل ممکن بهره برداری کنیم.
رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: تزریق اعتبار به برخی از واحدهای ورشکسته تنها منجر به هدر رفتن منابع می شود، اگر یک خط تولیدی فرسوده را ادامه دهیم نه تنها کمکی به بهبود شرایط نکرده ایم، بلکه به بدهکار تر شدن تولید کننده نیز کمک کرده ایم، ورشکستگی و انحلال در دنیای امروز و سپرده واحد به مدیریت جدید به یک بازسازی ، نوسازی و تحول می انجامد.
وی اضافه کرد: دولت تدبیر و امید در راستای احیای واحدهای تولیدی مشکل دار برنامه ریزی برای فعالیت دوباره هفت هزار و ۵۰۰ واحد را در برنامه دارد که تاکنون شش هزار و ۲۹۰ واحد و بنگاه تولیدی برای دریافت تسهیلات معرفی شده اند.
رئیس کل بانک مرکزی گفت: اعتبار مورد نیاز برای احیای این تعداد واحد تولیدی مشکل دار ۸۵ هزار میلیارد ریال است که تاکنون ۵۱ هزار میلیارد ریال تسهیلات به این واحدها پرداخت شده است.
سیف از اعضای کارگروه های اشتغال و سرمایه گذاری استان ها خواست مشکلات واحدهای تولیدی را بطور دقیق و کارشناسی مشخص کنند چراکه مسائل این مراکز تنها به بانک ها مربوط نمی شود و با هماهنگی سایر دستگاه ها نیز می توان زمینه احیای برخی از این مراکز را فراهم کرد.
دبیر شورای هماهنگی بانک های ایلام نیز در این نشست یادآور شد: بانک های این استان سال گذشته ۱۱۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده اند.
علی اشرف یوسفی افزود: پرداخت ۱۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات برای جبران خسارت های سیل و ۱۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات جبران خسارت زلزله از جمله فعالیت های صورت گرفته توسط بانک های این استان طی سال گذشته بوده است.