ایلام؛ راسان خبر_ مدیرعامل شرکت پالایشگاز ایلام گفت: سامانه اندازه گیری کیفی گاز به منظور آنالیز ترکیبات هیدرو کربوری گاز تولیدی این پالایشگاه راه اندازی شد.

۸۲۴۳۱۰۰۷-۷۱۴۱۵۸۷۱
به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری راسان خبر به نقل از روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، سیروس امیری اظهار کرد: این سامانه بر روی خط گاز خروجی نصب و راه اندازی شده است.
وی افزود: امروزه در مبادی خرید و فروش گاز دنیا، با استفاده از استانداردهای روز و براساس آنالیز دقیق ترکیبات گاز، جریان حجمی گاز اندازه گیری و مقدار انرژی صادرات محاسبه و ملاک عمل قرار می گیرد که در همین راستا این پروژه در پالایشگاه گاز ایلام به انجام رسیده است.
به گفته امیری، این سامانه شامل یک دستگاه آنالایزر جی سی است که بر اساس روش گاز، کروماتوگرافی ترکیبات گاز شامل متان، اتان، پروپان، بوتان، ایزو بوتان، پنتان، ایزو پنتان، نئو پنتان، هگزان پلاس، دی اکسید کربن و نیتروژن را به صورت آنلاین اندازه گیری و به سامانه میترینگ پالایشگاه ارسال می کند و برای پایش مستمر کیفی گاز تولیدی، نمایش این نتایج در اتاق کنترل را به صورت زنده برقرار ساخته است.
مدیرعامل پالایش گاز ایلام بیان کرد: این طرح کار مشترک واحدهای این شرکت بوده که در مدت ۱۸ ماه با هزینه‌ای بالغ بر پنج میلیارد ریال اجرایی شده است.