ایلام، راسان خبر_ ای کاش آقای فانی همچنان در معاونت وزارت آموزش و پرورش می ماند.

download-(1)
راسان خبر_ این روزها و.همزمان با هفته دولت،  اقدامات و عملکرد دولت تدبیر و امید  برای مردم بیان میشود،  در استان ایلام هم شاهد سفر وزیر آموزش و پرورش، بعنوان نماینده دولت، برای افتتاح طرح های هفته دولت  بودیم و در کنار این سفر گردهمایی اعضای شوراهای آموزش و پرورش استان و فرهنگیان در سالن امور تربیتی اداره کل آموزش و پرورش با حضور وزیر آموزش و پرورش،، معاونان او،  استاندار محترم،  وسایر مسوولین برگزار شد.
بیشتر نگاه این نوشتار به این موضوع اختصاص دارد.
همایش یا گردهمایی خاص فرهنگیان و شوراها  که به جد میتوان گفت، فرهنگیان از آن بی بهره بودند.
متکلم وحده  و یکطرفه بودن سخنرانی ها و سخنان دکتر فانی آب پاکی بر روی دست فرهنگیان ریخت.گرچه فانی بحق از دولت  تدبیر و امید دفاع کرد و عملکرد آن را ستود، ولی بعنوان نماینده دولت، هیچ خبر خوشی برای فرهنگیان نداشت..اما سخن اصلی نگارنده با آقای فانی است…
ضمن احترام به حضور دکتر فانی در استان ایلام و خیر مقدم به او و آرزوی سلامتی برای این مهمان گرامی ، نکاتی را بیان می نمایم :
اول.. ای کاش آقای فانی همچنان در معاونت وزارت آموزش و پرورش می ماند،، ردای وزارت بر قامت او بسیار گشاد است. او در معاونت وزارتخانه‌ عملکرد موفقی داشت و  یک معاون تخصصی و فنی بود.البته بی مهری مجلس نهم به دولت تدبیر و امید و رای عدم اعتماد میلیمتری به دکتر نجفی داغ بزرگی بر دل فرهنگیانی بود که برای پیروزی  دکتر روحانی در انتخابات سنگ تمام گذاشته بودند.
فانی برای وزارت  مناسب نبود  او روزمرگی را بر آموزش و پرورش حاکم ساخت و هیچ ابتکار و تنوعی در دوران او مشاهده نشد.
دوم؛ فانی هیچگاه در حد یک  وزیر به دفاع تمام قد از  آموزش و پرورش  نپرداخت و از نظر بودجه و امکانات   در شان  بزرگترین وزارت خانه ی  کشور حرکت نکرد..بقول حاجی وزیر اسبق آموزش و پرورش،  چانه زنی برای افزایش  بودجه آموزش و پرورش در آبان ماه و در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی صورت میگیرد نه در صحن علنی مجلس.
نامه نگاری نمادین فرهنگیان به وزیر بهداشت یا وزیر خارجه  برای دفاع از معلمان در جلسه هیات دولت، تلنگر و اعتراض شدیدی به اقای فانی بود که متاسفانه جدی گرفته نشد..
سوم؛ در دوران اصلاحات،  فرهنگیان شاهد افزایش وضعیت رفاهی بسیار خوبی بودند از افزایش حقوق مناسب تا دریافت  بن های نقدی و غیر نقدی    همه و همه سبب رضایت نسبی فرهنگیان شد و معلمان روز به روز از وضعیت بهتری برخوردار شدند، حرکتی که بعد از آن دوران متوقف شدند. فانی در این زمینه پسرفت روزانه داشتند و کار بجایی رسیده که حقوق ماهانه هم با تاخیر  پرداخت میشود..
نکته مهم این است که فرهنگیان از تبعیضی که  بین کارمندان دولت وجود دارد، در رنج و عذابند  در حالیکه یک فرهنگی در طول سال فقط حقوق دریافت میکند، کارکنان سایر ادارات انواع پادش ها،بن ها، اضافه کاری،  ماموریت، و غیره را دریافت می نمایند.
چهارم؛ بیمه طلایی فرهنگیان هم  از معضلات جدی در دوران آقای فانی است. بیمه ای که فقط بار  مالی آن بر دوش فرهنگیان احساس شد و در عمل عایدی چندانی نداشت. بدو بدو کردن دنبال کپی گرفتن و فاکتور دریافت کردن،  ارایه به نمایندگان بیمه و غیره روند طولانی بود که اکثر فرهتگیان ترجیح دادند  تا از خیر آن بگذرند. در حالیکه با توجه به هزینه های پزشکی، قراردادن سقف پنجاه هزار تومان برای عینک یا دویست هزار تومان برای دندان پزشکی و غیره  بیشتر به طنز شباهت داشت.
پنجم؛ وضعیت آموزشی مدارس هم  بسیار دردآور است. مدارس دولتی در بدترین وضعیت ممکن قرار دارند و چند سالی است که یک ریال سرانه آموزشی دریافت نکرده اند.
امر آموزش تحت شعاع کلاس های آزاد قرار گرفته و دبیران چندان علاقه ای به تدریس در مدارس دولتی ندارند، از نظر مالی، مدارس اکثرا با پشتکار مدیران و دست دراز کردن به طرف اولیا اداره میشوند. مدیران آبرو و حیثیت خود را نزد اولیا و دانش آموزان به حراج گذاشته اند، تا شاید چرخ آموزش و پرورش از حرکت باز نماند این وضع تا کی ادامه دارد..
این روزها چشم فرهنگیان به مجلس شورای اسلامی است تا شاید. با عزل  آقای فانی از آموزش و پرورش، دست رئیس جمهور را برای انتخاب گزینه ای بهتر باز گزارند، آقای روحانی باید متوجه باشند که انتخاب یک وزیر خوب و توانمند، میتواند در انتخابات ریاست جمهوری آینده، کفه ترازو را به نفع او سنگین کند.
به امید انروز…….

گزارش از مجتبی شیرخانی