ایلام، راسان خبر_ معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست ایلام گفت: به علت ورود ۲ توده همزمان ریزگردها از طرف بیابان های کشور عراق به آسمان ایلام هوای برخی نقاط این استان در وضعیت هشدار قرار گرفت.

DSC03384

به گزارش گروه روی خط رسانه های راسان خبر؛ علی طاهر سارایی اظهار کرد: براساس آخرین گزارش های ایستگاه های سنجش غبار میزان غلظت ریزگردها در هوای شهرستان های ایوان و مهران ۲ برابر حد مجاز گزارش شده است.
وی با بیان اینکه روند فعالیت توده گرد و خاک رقیق و کاهشی است، افزود: میزان ذرات معلق در هوای شهرستان های ایلام و سرابله نیز یک و نیم برابر حد مجاز (حد مجاز ذرات معلق در هوا ۱۵۰ میکروگرم در مترمکعب) ثبت شده و در دیگر نقاط استان وضعیت عادی است.
سارایی یادآور شد: ۲ توده گرد و غبار عصر دیروز وارد هوای استان شد و تا ساعاتی از شبانه روز میزان غلظت آنها تا چندین برابر حد مجاز پیش رفت به گونه ای که کمیته اضطرار آلودگی هوا در استان برای تعطیلی یا تاخیر در ساعات کاری ادارت تشکیل شد.
وی گفت: اما با توجه به اینکه به تدریج از غلظت این توده ها کاسته شد موضوع تعطیل یا تاخیر در شروع به کار ادارات مناطق درگیر با ریزگردها در نشست کمیته اضطرار استان ایلام مصوب نشد.
عدم خروج از منزل و قرار نگرفتن در هوای آزاد، مصرف شیر فراوان، استفاده از ماسک های فیلتردار، اجتناب از کوهنوردی و ورزش های هوازی از توصیه های مکرر مرکز بهداشت استان ایلام به مردم به ویژه گروه های حساس چون زنان باردار، کودکان، افراد سالخورده، بیماران سرطانی، ریوی، قلبی عروقی و جانبازان شیمیایی در هنگام ورود ریزگردها است.
هوای استان ایلام از ابتدای امسال ۳۵ روز هوای آلوده و ناسالم ناشی از پدیده ریزگردها داشته است.