راسان خبر/مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام از ثبت شاهنامه به زبان کُردی در فهرست آثار ناملموس کشور خبر داد.

به گزارش راسان خبر از ایلام؛ فرزاد شریفی با اعلام این خبر اظهار کرد: به مناسبت هفته میراث فرهنگی و روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فروسی، شاهنامه، به عنوان یکی از مواریث کهن ما ایرانیان، از گذشته های دور مورد توجه مردم استان ایلام بوده است. این جایگاه رفیع در میان مردم این استان سبب شد که در گذشته های دور این سروده‌ها به زبان کُردی ایلام برگردانده شوند.

وی افزود: هم‌اکنون نیز این اشعار که به صورت سینه به سینه به ما رسیده است در میان مردم استان ایلام به ویژه مردمان روستایی و عشایر، که هنوز پیوند خود را با گذشته خود نگسسته اند، رواج دارد؛ که این امر اهمیت آن را برای ثبت در فهرست آثار فرهنگی ناملموس کشور، دو چندان می کند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام تصریح کرد: به همین دلیل این اداره‌کل در نظر دارد، پرونده این اثر ناملموس را برای ثبت به وزارت‌خانه متبوع ارسال کند.

شریفی ضمن برشمردن اقدامات فرهیختگان و نخبگان استان ایلام، در راستای حفظ و پاسداشت این میراث کهن، به اقدامات افراد شاخصی مانند سیاوش لطفی کار که در این راستا گام‌های مهمی را برداشته اند، اشاره کرد.

وی گفت: سیاوش لطفی کاراز پیشکسوتان ادب و فرهنگ در استان ایلام، در سال ۱۴۰۰ توانست برگردان اشعار شاهنامه به زبان کردی ایلامی را در  سه مجلد به چاپ برساند که این امر اقدامی مهم در راستای نگهداری و حفظ میراث فرهنگی به جای مانده از گذشتگان است.

کد خبر/۹۴۴۸۱

  • نویسنده : سمیه آذرمهر