ایلام، راسان خبر_ معاون اجتماعی بهزیستی ایلام،داشتن تمکن مالی مناسب، صلاحیت اخلاقی، عدم اعتیاد به مواد مخدر و گذشت پنج سال از زندگی مشترک را ازجمله شرایط لازم خانواده‌ها برای دریافت فرزندخوانده از طریق بهزیستی بیان کرد.

۲۵۴۲۵t

به گزارش گروه روی خط رسانه های راسان خبر؛ «زهرا همتی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام، با اشاره به اینکه طی یک سال گذشته چهار کودک در این استان به فرزندخواندگی سپرده‌شده که از این تعداد دو کودک از خارج استان به‌عنوان فرزندخوانده به خانواده‌های متقاضی سپرده‌شده‌اند،اظهار کرد: تاکنون  ۷۰ مورد تقاضای فرزندخواندگی در این اداره کل ثبت‌شده و این تعداد خانواده برای دریافت فرزندخواندگی به بهزیستی استان مراجعه و تشکیل پرونده داده‌اند. 

وی ادامه داد: فرهنگ پذیرش فرزندخواندگی در استان در سال‌های اخیر نهادینه‌شده و زوج‌هایی که تاکنون قادر به بچه‌دار شدن نبوده‌اند، متقاضی گرفتن سرپرستی فرزند از بهزیستی هستند. 

همتی تأکید کرد: استقبال از فرزندخواندگی در استان تا حدی بوده که زوج‌های دارای فرزند و دختران مجرد بالای ۳۰ سال که مشمول این قانون می‌شوند نیز اینک متقاضی فرزندخوانده از بهزیستی هستند. 

معاون اجتماعی بهزیستی ایلام بابیان اینکه از سال ۷۹ تاکنون درمجموع نزدیک به ۵۰ کودک به خانواده‌های متقاضی فرزندخوانده سپرده‌شده و خوشبختانه همه آن‌ها زندگی موفقی دارند، خاطرنشان کرد: خانواده‌هایی که از نعمت فرزند محروم بوده با پذیرش فرزندخوانده کانون زندگی آن‌ها گرم و هدف‌دار شده و بخش زیادی از نیازهای روانی آن‌ها جبران می‌شود. 

وی ادامه داد: با واگذاری کودکان بد سرپرست و بی‌سرپرست به‌عنوان فرزندخوانده به خانواده‌های متقاضی این کودکان کانون مناسبی برای رشد پیداکرده و از طرفی از میزان وظایف مالی و غیرمالی دولت نیز تا حد زیادی کاسته می‌شود. 

همتی بابیان اینکه پیش‌ازاین تنها کودکان بی‌سرپرستی که فاقد پدر یا جد پدری بودند می‌توانستند به‌عنوان فرزندخوانده به خانواده‌های متقاضی سپرده شوند،گفت: بر اساس قانون جدید علاوه بر کودکان بی‌سرپرست، کودکان بد سرپرستی هم که والدین آن‌ها به هر دلیل صلاحیت نگهداری فرزندانشان را نداشته باشند هم مشمول قانون فرزندخواندگی خواهند شد. 

وی یادآور شد: فرزندان بی‌سرپرست و بد سرپرستی که به دلایل مختلف به شیرخوارگاه و خانه کودک و نوجوان ارجاع داده‌شده باشند با شرایط لازم به خانواده‌های متقاضی سپرده می‌شوند. 

همتی داشتن تمکن مالی مناسب، صلاحیت اخلاقی، عدم اعتیاد به مواد مخدر و گذشت پنج سال از زندگی مشترک را ازجمله شرایط لازم خانواده‌ها برای دریافت فرزندخوانده از طریق بهزیستی بیان کرد. 

معاون بهزیستی ایلام اضافه کرد: عمده خانواده‌های متقاضی فرزندخوانده در این استان به فرزند دختر تمایل دارند.