ایلام، راسان خبر_ خانه مامن آرامش و آسایش تازه عروس و دامادهایی که در میان سلام و صلوات بزرگترها راهی خانه بخت می شود.

۸۲۲۳۱۰۱۸-۷۱۰۱۸۶۸۳

به گزارش پایگاه خبری راسان خبر؛ چشمان گود رفته و کبودی گونه اش، سرخی و متورم شدن پلک هایش، صدای لرزان و بغض آلودش، حکایت درد بود و قصه پر غصه چند شب نخوابیدن و کتک خوردن و عدم احساس امنیت، همگی در چهره دخترک ۲۰ ساله حکایت از تنش و خشونت خانگی داشت.
وقتی نصف شب با یک لباس نیم تنه نسبتا بلند و شالی آویزان با مشت های پیاپی به در می کوفت و هراسناک با انگشت دست دیگرش زنگ را می فشرد انگار که از میان گله گرگ رسته باشد، با باز شدن در و انداختن خود در حیاط خانه پدر تازه خودش را جمع و جور کرد که دوباره نفس بکشد.
وقتی آن روی انسان به شکل دیو در می آید و خانه را برایت جهنم می کند، وقتی در چشمان حقیرش تو بره می شوی و این گرگ گرسنه قصد جانت را می کند بی شک راهی جز فرار از چنگال های سنگین و چشم های خونینش نداری!
ترانه اولین و آخرین دخترکی نیست که در این معرکه بازار هرج و مرج بی سامانی برخی آدم های گرگ صفت طعمه می شود و زندگیش را به یک عشق آتشین پوشالی بر فنا می دهد.
آخر عمو و زن عمو و حامد برای بیستمین بار بود که به خانه شان می آمدند تا او را برای پسرشان خواستگاری کنند البته خود ترانه هم مصر بود تا بیست نشه بازی نشه و این بار بخاطر یک شرط بندی مسخره با خواهرش فریب احساسات را خورد و بله را گفت.
همه چیز برای ترانه ۱۷ ساله که حالا با شوق پرواز در زندگی درس و مدرسه را رها کرده، جور دیگری بود، تازه عروس و نور چشمی همه، اما این حرف و حدیث ها به شش ماه نکشید، از وقتی شب ها حامد شروع کرد به دیر آمدن و زود رفتن، اخراج از سرکار و دعوا و مرافه روزهای نداری و قسط های عقب مانده وام ازدواج، روز به روز دعواها بالا گرفت و همه آرزوهای کوچک و بزرگ ترانه به رویا تبدیل شد.
هجدهمین بهار زندگیش بود ولی به اندازه ۳۰ سال پیرتر و شکسته تر شده بود تازه سرکوفت های زن عمو هم شروع شد و در جواب ترانه و اینکه پسرشان معتاد به شیشه است، می گفت: چه اشکال داره اینقدر زن هست با همسر معتادش می سازد و می سوزد تو هم یکی باش!!
کم کم کاسه صبر ترانه لبریز شد و از خشونت ها و تهدیدها و کتک های گاه و بیگاه حامد برای خواهرش تعریف کرد و سنگ صبور روزهای تنهایی ترانه هم همه چیز را به پدر گفت و پدر وقتی دید هیچ راه چاره ای برای دخترش باقی نمانده به دخترک پیشنهاد طلاق داد تا این بار ترانه ۲۰ ساله با گذشت سه سال از زندگی پر غم مشترکش راه جدایی را در پیش گیرد و مهر طلاق بر شناسنامه اش حک شود.
صدایش می لرزید و به خواهرش التماس می کرد که کسی را برای داوری در دادگاه پیدا کند تا پیش قاضی میانجی شود تا شاید دوباره بر سر زندگی برگردد اما هیچ کدام از آشنایان و فامیل به واسطه شناختی که از حامد و خشونت هایش داشتند حاضر به پذیرش این مساله نبودند.
ترانه این بار هم با چشمانی اشکبار در میان هجوم تهدیدها و توهین ها و ناسزاهای حامد راهروهای دادگاه را به سرعت طی کرد و خود را به خانه رساند.
این مواد افیونی و توهم زا که بلای جان بسیاری از جوان ها و آفت بزرگ فرو پاشی زندگی آنان شده، معضلی است که باید مسئولان و دست اندرکاران برای مبارزه و پیشگیری با آن راه چاره ای بیندیشند و با ساز و کارهایی اساسی از وقوع ازدواج هایی که یکی از زوجین معتاد است جلوگیری بعمل آورند.
یک کارشناس اجتماعی و خانواده در ایلام معتقد است: بر اساس آمار بیشتر طلاق ها در پنج سال اول زندگی مشترک به وقوع می پیوندد و عمدترین علت آن اعتیاد به مواد مخدر است.
مینا انصاری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: هر چند شمار زیادی از ازدواج ها نیز در همان دوره عقد خاتمه می یابد و به زندگی مشترک نمی انجامد کم نیستند اما آنچه امروزه بیش از هر چیز دیگر باید مورد توجه مسئولان امر باید قرار گیرد توجه به این نکته است که ریشه و علل گرایش جوانان به مواد مخدر را بیابند و برای پیشگیری از آن چاره واقعی بیندیشند.
وی تاکید کرد: هیچ همایش و کارگاه آموزشی در فرهنگ سازی و اطلاع رسانی برای جوانان در پیشگیری از مقوله اعتیاد موثر نیست و این برنامه ها تنها پرت اعتبارات پیشگیری از اعتیاد است زیرا مخاطب اصلی که جوانان و نوجوانان هستند حتی از برگزاری و زمان این همایش ها اطلاع ندارند.
این کارشناس خانواده معتقد است دستگاه های متولی فرهنگی نظیر صدا و سیما، رسانه ها، آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان باید نقش خود را در مقوله پیشگیری و اطلاع رسانی به جوانان بیش از گذشته پر رنگ کنند و نوجوانان و جوانان را بعنوان مخاطب اصلی خود از خطرات این دام هولناک آگاه کنند.
انصاری می گوید: وقتی به کودک از همان ابتدای زندگی در خانه، مهد کودک، دبستان و دبیرستان سال های سال از خطرات مواد مخدر گفته شود و عواقب آن یادآوری و گوشزد شود حداقل از شمار افرادی که وارد این گرداب هولناک می شوند، کاسته خواهد شد.
وی تاکید کرد: باید مسئولان به صورت اساسی برای مبارزه با این معضل خانمانسوز که موجب فروپاشی بسیاری از کانون های گرم خانواده و افزایش معضلات و آسیب های اجتماعی دیگر نظیر خودکشی، سرقت، تکدی گری، ایدز و … می شود، با احساس مسئولیت بیشتری وارد میدان شوند.
انصاری افزود: تنها چاپ بنر و پخش تراکت و برگزاری همایش راه اطلاع رسانی به جوانان در خصوص معضل اعتیاد نیست باید فکر و ذهن و جسم جوانان را درگیر مسائل مختلفی همچون ورزش، گرایش به هنر، صنایع دستی کرد و از علاقمندی و خواسته های جوانان اطلاع یافت و با جهت دهی درست به آن برنامه ریزی مناسبی برای استاده مفید از این سرمایه گرانبهای انسانی در راه خودکفایی و اعتلای کشور کرد.
وی ابراز امیدواری کرد که مسئولان با دقت نظر بیشتری برای پیشگیری و مبارزه با مقوله اعتیاد جوانان وارد عمل شوند تا آن را همچون بیسوادی یا بیماری فلج اطفال با پای کار آمدن خانواده ها ریشه کن کنند.
گزارش از  ناهید ابراهیمی