ایلام، راسان خبر_ معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی کشور گفت: فاز دوم مجتمع پتروشیمی ایلام نیمه اول سال ۹۶ وارد مدار تولید می شود.

۸۲۲۲۱۱۵۱-۷۱۰۰۰۲۲۳

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری راسان خبر؛ استاندار ایلام  روز چهارشنبه در  دیدار با معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی کشور بیان داشت: شرکت پتروشیمی ایلام چشم و چراغ و یکی از محورهای اصلی اقتصاد استان است و مدیران با همدلی و همزبانی، همکاری های لازم را بویژه در بخش های مختلف (گاز، مالیات، آب و فاضلاب) با این شرکت به خوبی انجام داده اند.

وی  گفت:  سال گذشته تنها بخشی از تجهیزات مورد نیاز این واحد خریداری شده بود ولی امروز این پروژه کاملا در مسیر توسعه و پیشرفت قرار دارد.

مروارید در ادامه با تقدیر از مجموعه مدیران و پرسنل شرکت پتروشیمی ایلام و مجموعه هلدینگ خلیج فارس، اظهار امیدواری کرد، از تجربیات و دانش این مجموعه ها در دیگر واحدهای پتروشیمی که در آینده در استان راه اندازی می شوند، استفاده بهینه کرد.

فاز دوم مجتمع پتروشیمی ایلام سال ۹۶ وارد مدار تولید می شود

معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی کشور  نیز در این دیدار  اظهار کرد: این فاز شامل واحد الفین و واحد شیرین سازی خوراک پتروشیمی است که نیمه اول سال جاری وارد مدار تولید خواهد شد.

وی با بیان اینکه در یکسال گذشته روند پیشرفت فیزیکی پروژه های در دست اجرا در استان ایلام سرعت خوبی داشته است، ابراز امیدواری کرد، با بهره برداری کامل از این پروژه ضمن تامین خوراک مجتمع شاهد تزریق اتیلن و افزایش ظرفیت تولید اتیلن نیزباشیم.

وی افزود: با توجه به کمبود خوراک تولید اتیلن، سهمیه پتروشیمی استان ایلام کمتر از تعداد مقرر فرستاده شده است که امیدواریم در آینده  نزدیدک این مشکل برطرف شود.

وی ادامه داد: با توجه به نزدیک شدن به پایان فاز دوم،  طبیعی است که پیشرفت فیزیکی به کندی صورت گیرد ولی امیدواریم به زودی شاهد راه اندازی خط تولید این فاز نیز باشیم.

شاهدایی در خصوص کمبود خوراک مجتمع پتروشیمی ایلام افزود: میزان تولید اتیلن در مجتمع عسلویه کم است و برای تامین خوراک مجتمع های بالادستی با محدودیت مواجه هستیم که امیدواریم با تکمیل واحد شیرین سازی، مشکل خوراک مجتمع پتروشیمی ایلام برطرف شود.
وی در خصوص مجتمع ان جی ال دهلران نیز یادآور شد: ۹۰ درصد سرمایه گذاری اجرای این پروژه توسط صندوق بازنشستگی کشوری و ۱۰ درصد نیز توسط شرکت ملی پتروشیمی ایران انجام می شود که امیدواریم تا یکی دو ماه آینده شاهد آغاز عملیات اجرایی آن باشیم.

معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی کشور  افزود: اگرچه شرکت پتروشیمی ایلام متعلق به بخش خصوصی است، اما یک سرمایه ملی بوده و مسئولیت امور کلان آن به عهده شرکت ملی صنایع پتروشیمی می‌باشد تا در آینده نزدیک شاهد بهره‌برداری از این واحد صنعتی باشیم. 

مدیرعامل پتروشیمی ایلام نیز در این دیدار گفت:  در حال حاضر ۲۸۸ تن پلی اتیلن سنگین F7000به صورت روزانه در پتروشیمی ایلام تولید می شود با راه اندازی واحد الفین، شرایط تولیدی مجتمع و منطقه متحول خواهد شد .

وی  اظهار کرد: با توجه به اینکه خوراک دریافتی پتروشیمی ایلام در حال حاضر ۱۵ تن در ساعت است، میزان تولید در این مجتمع تا مرز ۲۸۸ تن در روز کاهش یافته و این موضوع به دلیل تعمیرات اساسی مجتمع آریاساسول در عسلویه رخ داده است .
دانشی افزود: خوراک اتیلن پتروشیمی ایلام طبق قرارداد منعقده از طریق پتروشیمی آریاساسول تامین می شود، اما با توجه به اورهال این مجتمع در حال حاضر خوراک پتروشیمی ایلام از مجتمع های دیگر تامین می شود.