سرهنگ صید حسین محمدی فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی ایلام  روز دوشنبه در گفتگو با سایت خبری راسان خبر  اظهار داشت: در سال‌جاری 4 هزار و 457 سرکشی از آثار تاریخی و فرهنگی استان توسط یگان حفاظت میراث فرهنگی استان انجام شده است. وی افزود: از ابتدای سال‌جاری تاکنون 550 اشیا تاریخی و 23 فلزیاب […]

سرهنگ صید حسین محمدی فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی ایلام  روز دوشنبه در گفتگو با سایت خبری راسان خبر  اظهار داشت: در سال‌جاری 4 هزار و 457 سرکشی از آثار تاریخی و فرهنگی استان توسط یگان حفاظت میراث فرهنگی استان انجام شده است.
وی افزود: از ابتدای سال‌جاری تاکنون 550 اشیا تاریخی و 23 فلزیاب در استان کشف و ضبط شده است.
فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی ایلام از انهدام 5 باند حفاران غیر مجاز در استان خبر داد و گفت: در این راستا 36 نفر از متهمان دستگیر و جهت تشکیل پرونده به مراجع قضایی استان ارجاع داده شده است.
وی ادامه داد: در یازده ماهه اول سال جاری 4 اثر تاریخی در استان تخریب شده  و برای پیشگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز اقداماتی صورت گرفته است.
فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان بیان داشت:  هرگونه حفاری و کاوش برای دستیابی به اشیا تاریخی ممنوع و جرم محسوب می‌شود و فرد خاطی در صورت استفاده از فلزیاب به اشد مجازات مقرر در قانون محکوم خواهد شد.
وی در ادامه آثار فرهنگی و تاریخی را شهود تمدن، سندهویت و افتخار ملی دانست و خواستار صیانت از آن توسط همه اقشار مختلف اجتماعی شد.