ایلام، راسان خبر_ داراب بیرنوندی دراین باره گفت: طرح جامع فاضلاب شهر ایوان با هدف دفع بهداشتی فاضلاب های خانگی و زیست محیطی درحال اجراست و تاکنون ۳۲ کیلومتر از شبکه اجرا شده است.

images

به گزارش روز شنبه پایگاه خبری راسان خبر به نقل از  روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان ایلام؛  در این جلسه ابتدا مدیرعامل آبفای استان گزارش کاملی از وضعیت اجرای شبکه های فاضلاب و تصفیه خانه فاضلاب این شهرستان ارائه نمود.

داراب بیرنوندی دراین باره گفت: طرح جامع فاضلاب شهر ایوان با هدف دفع بهداشتی فاضلاب های خانگی و زیست محیطی درحال اجراست و تاکنون ۳۲ کیلومتر از شبکه اجرا شده است.

وی با اشاره به وضعیت تصفیه خانه فاضلاب شهر ایوان گفت: این پروژه در زمینی به مساحت ۴/۸ هکتار به روش B.O.T و از طریق سرمایه گذاری بخش خصوصی در حال اجراست و تاکنون پیشرفت فیزیکی خوبی داشته که با تکمیل آن مشکل مربوط به سیستم دفع فاضلاب در شهر ایوان که اینک بصورت چاه جذبی و سنتی است مرتفع می شود.

مهندس بیرنوندی تاکید کرد: با احداث این تصفیه خانه بیش از ۱۲۰ هکتار از زمین های کشاورزی پایین دست شهر ایوان از پساب فاضلاب تصفیه شده برای آبیاری استفاده می کنند.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان ایلام یادآور شد: زمان اجرای این طرح ۳۶ ماه است که در صورت تامین اعتبار لازم این طرح قبل از زمان تعیین شده به بهره برداری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه کیفیت و مراحل ساخت تصفیه خانه به خوبی  در حال اجرا است، افزود: تاکنون ۳۲ کیلومتر از شبکه فاضلاب ایوان اجرا و ۴۳ کیلومتر دیگر  باقی مانده است و درصورت تأمین اعتبار تا نیمه دوم سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

مهندس بیرنوندی تصریح کرد : تصفیه خانه فاضلاب ایوان با ظرفیت ۸۵۴۱ مترمکعب در شبانه روز و با فرایند سیستم لجن فعال با هوادهی گسترده ایجاد خواهد شد که در صورت بهره برداری ۴۸ هزار نفر جمعیت افق طرح شهر ایوان را تحت پوشش قرار می دهد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان ایلام اضافه کرد: اعتبار هزینه شده برای این پروژه تاکنون ۴ میلیارد تومان از محل اعتبارات عمرانی بوده است.

مهندس بیرنوندی هدف از تشکیل این جلسه را پیش فروش انشعابات فاضلاب با اقساط بلند مدت عنوان کرد و گفت: این شرکت در نظر دارد با همکاری شهرداری محترم در روزهای آینده اقدام به فروش انشعاب فاضلاب نماید.

 وی اظهار داشت: وزارت نیرو برای مردم عزیز تسهیلات ویژه ای ازجمله واگذاری انشعاب فاضلاب بصورت اقساط بلند مدت بدون بهره بانکی در نظر گرفته و مردم می توانند همه روزه بجز ایام تعطیل درساعات اداری جهت ثبت نام اقدام نمایند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان ایلام با اشاره به اختیاری بودن پیش فروش انشعاب، از مزایای این طرح، جلوگیری از افزایش قیمت سالهای بعد ،استفاده از تسهیلات بلندمدت ، نصب انشعابات و دفع بهداشتی فاضلاب های خانگی برشمرد و گفت : عدم نیاز به صرف وقت و هزینه برای مراجعه به شهرداری به منظور دریافت مجوز حفاری از جمله شرایط ویژه برای طرح پیش فروش است و همچنین کسانی که اقدام به پیش خرید انشعاب فاضلاب می کنند، می توانند حق انشعاب خود را در اقساط بلند مدت و بدون کارمزد پرداخت کنند. گفتنی است این مزایا تنها برای طرح پیش فروش انشعاب فاضلاب در نظر گرفته شده است .

به گفته مهندس بیرنوندی ، شهروندان با پیش خرید انشعاب فاضلاب علاوه بر مشارکت در پروژه های فاضلاب شهری از مزایای مادی آن نیز برخوردار می شوند.

سپس بسطامی فرماندار شهرستان ایوان ضمن قدردانی از خدمات ارزنده شرکت آب و فاضلاب اظهار داشت: دولت در این خصوص نهایت همکاری را با شرکت آب و فاضلاب خواهد داشت و شهرداری و شورای شهر نیز بایستی در این کار نیک نهایت همکاری را داشته باشند.

بسطامی در خصوص میزان پیشرفت شبکه فاضلاب ایوان تصریح کرد: خوشبختانه پروژه فاضلاب شهر ایوان با سرعت قابل قبولی در حال اجراست.

فرماندار ایوان اضافه کرد: در این طرح هزینه انشعاب زودتر از مشترکان دریافت می شود و با این اقدام ظرفیت اعتباری شرکت آب و فاضلاب برای تسریع در اجرای پروژه ها افزایش می یابد.

در این جلسه رییس شورای شهر ایوان و شهردار این شهر هر یک به بیان نقطه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند و برای هرگونه همکاری در این خصوص اعلام آمادگی کردند.