به گزارش راسان خبر؛ ، به مناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب، با حضور مدیر عامل و اصحاب رسانه، کنفرانس مطبوعاتی در سالن کنفرانس شرکت آب و فاضلاب استان ایلام برگزار شد. در ابتدا مدیر روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان ضمن خیر مقدم و تبریک ولادت کریم اهل بیت و آرزوی قبولی […]

۱۳۹۵۴۲-۲۲۲۲۲۲۲۲۲۲

به گزارش راسان خبر؛ ، به مناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب، با حضور مدیر عامل و اصحاب رسانه، کنفرانس مطبوعاتی در سالن کنفرانس شرکت آب و فاضلاب استان ایلام برگزار شد.

در ابتدا مدیر روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان ضمن خیر مقدم و تبریک ولادت کریم اهل بیت و آرزوی قبولی طاعات و عبادات و تشکر صمیمانه از خبرنگاران ، سردبیران و مدیران مسئول برای تولید و انعکاس ۱۴۳۰ خبر در حوزه آب و فاضلاب در طول سال گذشته بیان داشت: رسانه ها در استان بسیار فعال هستند.وی  از اصحاب رسانه خواست، در جهت نهادینه کردن فرهنگ صحیح استفاده از آب در بین شهروندان با شرکت آب و فاضلاب استان همکاری لازم را بعمل آورند.

در ادامه رئیس هیئت مدیر و مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب به بیان عملکردها، اقدامات و برنامه های شرکت آب و فاضلاب پرداختند.

مهندس بیرنوندی بیان داشت: درخواست ما از رسانه ها، این است که با توجه محدودیت منابع آب در کشور، اهمیت و ضرورت چگونگی بهره گیری صحیح از این مایه حیات و جلوگیری از هدر رفت با اطلاع رسانی صحیح مردم را  با محدودیت های منابع آب و راههای صحیح مصرف آب آشنا سازند.

وی با بیان اینکه،  هفته اول تیرماه به عنوان صرفه جویی در مصرف آب  نامگذاری شده است خاطر نشان ساخت: کشور ما کشور کم آبی است و در سال آبی گذشته علیرغم بارندگی های خیلی خوب و اینکه استان ایلام دومین استان در میزان نزولات آسمانی بود، اما با توجه به ظرفیت محدود شبکه انتقال و  توزیع آب و همچنین وجود شبکه های فرسوده عملا این میزان بارش تاثیر چندانی در افرایش توزیع آب ایجاد نکرده و کما فی السابق از مردم تقاضا داریم در مصرف آب صرفه جوئی کرده تا طول سال شاهد کمی آبی در استان نباشیم.

 مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب ادامه داد: میزان مصرف آب شهروندان طی سال گذشته ۳۱ میلیون ۲۸۶ هزار متر مکعب بوده که نسبت به سال ۹۳ شش درصد رشد داشته است و در  ۳ ماهه اول امسال نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل  ۴ درصد رشد مصرف داشته ایم، که در این بین شهر ایلام با ۹ درصد بیشترین رشد مصرف را در بین شهرهای استان نسبت به مدت مشابه داشته که جا دارد شهروندان رعایت الگوی صحیح مصرف را سر لوحه قرار دهند.

مهندس بیرنوندی با بیان اینکه رویکرد و سیاست اصلی شرکت در بحث اقتصاد مقاومتی، مدیریت مصرف، اصلاح شبکه و مدیریت منابع است افزود: علیرغم کاهش ۷۰ درصدی تخصیص اعتبارات مصوب ،  بیش از  ۸۷ کیلومتر خط انتقال و شبکه آب در ایلام احداث که ۵۱ کیلومتر آن اصلاح و بازسازی شبکه بوده است

وی هزینه تولید آب در ایلام با توجه به شرایط توپوگرافی  منطقه بسیار بالا دانست و افزود: قیمت تمام شده هر « متر مکعب» آب شرب معادل  ۱۴۹۰ تومان است در حالی که قیمت فروش آن ۳۶درصد قیمت فروش  است و این شکاف هزینه و درآمد شرایط سختی را برای ارائه خدمات مطلوب  به مشترکین ایجاد کرده است

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب همچنین استفاده از انشعابات  غیرمجاز توسط برخی شهروندان و ساخت و سازهای غیرمجاز حاشیه شهرها را از معضلات و مشکلات شرکت  برشمرد و افزود: در سال گذشته تعداد۹۵۰ انشعاب غیر مجاز در استان شناسایی، قطع و جریمه شده اند لذا در این زمینه ؛ رویکرد آب و فاضلاب استان برخورد شدید با مشترکین انشعابات غیرمجاز است .

وی ادامه داد: ۴۸ هزار مشترک پر مصرف با مصرف بالای ۲۰ مترمکعب در استان وجود دارد که طبق هدفگذاری های انجام شده می بایست این میزان کاهش پیدا کند.

مهندس بیرنوندی اظهار داشت: خوشبختانه با توجه به فعالیت های فرهنگی و اطلاع رسانی های صورت گرفته متوسط مصرف آب برای هر نفر در استان کاهش یافته هر چند هنوز با استاندار کشوری فاصله داریم، اما  این امر  نشان دهنده این است که اقدامات فرهنگ سازی صورت گرفته مثمر ثمر بوده است.

وی از رسانه ها خواست تا با فرهنگ سازی و آگاه سازی مردم در این زمینه  با شرکت آب و فاضلاب همکاری لازم بعمل آورند.

مهندس بیرنوندی  افزود: فعالیت های عمرانی علیرغم شرایط حاکم بر اعتبارات تخصیصی طبق هدفگذاری های قبلی  انجام گردید که در این بین:۵۱  کیلومتر اصلاح شبکه،۲۹ کیلومتر خط انتقال ، ۴۲ کیلومتر شبکه فاضلاب ، ۴۰۰۰ انشعاب آب و ۳۵۰۰ انشعاب فاضلاب اجرا و انجام پذیرفته است.

 مدیرعامل آبفای استان ایلام هزنیه برق برای تولید انتقال و توزیع هر متر  مکعب آب در ایلام به دلیل شرایط خاص جغرافیایی بالای ۱۲ درصد متوسط کشوری هزینه دارد

وی بیان داشت: در حال حاضر تعداد ۵ باب  تصفیه خانه فاضلاب در استان در مدار بهره برداری هستند که  در سال قبل حدود۴۲ کیلومتر شبکه فاضلاب احداث گردید.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب در ادامه با ذکر اینکه که تقریبا هیچ پروژه ای با توجه به محدودیت منابع تعطیل نشده است به بیان برنامه و اقدامات این شرکت در سال جاری پرداختند و بیان داشتند: در واگذاری  پروژه ها به بخش خصوصی،  بحث B.O.T تصفیه خانه فاضلاب ملکشاهی با اعتباری بالغ بر ۱۷ میلیارد تومان در حال انتخاب پیمانکار، بحث فاینانس ۲۴ کیلومتر خط انتقال ملکشاهی بااعتبار  ۸ میلیارد تومان انجام شده است.

وی به برطرف کردن مشکل آب شرب شهر صالح آباد اشاره کرد و افزود: با اجرای قرارداد بخش خصوصی بصورت B.O.O جهت شیرین کردن آب شهر صالح آباد که برای اولین بار در  استان  صورت گرفته که ظرف مدت یکسال مشکل کیفی آب شهر صالح آباد مرتفع می گردد و ظرفیت تامین آب این منطقه به ۵ برابر وضع موجود می رسد

مهندس بیرنوندی افزود:تله متری و مانیتورینگ کردن تاسیسات آب در سرابله و دهلران با پیشرفت ۵۰ درصد ، فاضلاب دره شهر با ۷۰ درصد در حال اجرا هستند و ساماندهی چشمه  سراب دره شهر و آبدانان در حال اجرا می باشد.

وی کسب رتبه اول رشد توسط شرکت آب و فاضلاب شهری در بین سایر شرکت های آب و فاضلاب کشور را موفقیتی خوب برای شرکت و استان دانست.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب با بیان اینکه امسال با توجه به اقدامات صورت گرفته آینده آب شهر در بحث تامین ، انتقال و توزیع آینده ای روشن و مثبت  است افزود: در موضوع زوار اربعین نیز این شرکت یکی از دستگاه های پیشرودر منطقه با احداث ۱۹ کیلومتر خط انتقال و نصب یک باب مخزن۵۰۰ هزار لیتری و حفر و تجهیز یک حلقه چاه بوده

مهندس بیرنوندی در پایان سخنانش در خصوص اعتبارات سال ۹۴ ، ضمن تقدیر از رویکرد دولت تدبیر و امید به بخش آب اظهار داشت: در سال ۹۴حدود۴۴میلیارد تومان اعتبار مصوب داشته ایم که این رقم نسبت به سال ۹۳ حدود۲درصد رشد اعتبار داشته است و بعلت شرایط حاکم بر کشور تخصیص آن حدود یک چهارم بوده وی  اظهار امیدواری نمود در سال جاری با همکاری فرمانداران محترم دیون ایجاد شده در شهرهای مختلف حل و فصل گردد.

در پایان این نشست، جلسه پرسش و پاسخ نیز انجام و مدیر عامل به سئولات خبرنگاران پاسخ گفتند.