ایلام، راسان خبر_ مدیرکل ارتباطات زیرساخت استان ایلام گفت: ۲۶۵ میلیارد تومان در حوزه ارتباطات زیرساخت استان ایلام هزینه شد.

۱۳۹۳۱۰۱۳۰۰۰۰۵۸_PhotoA

به گزارش گروه روی خط رسانه های راسان خبر؛ رضا حسن‌بیگی اظهار داشت: توسعه زیرساخت‌های ارتباطات در طول سه ساله دولت تدبیر و امید قابل تحسین است.

مدیرکل ارتباطات زیرساخت استان ایلام گفت: شرکت ارتباطات زیرساخت به عنوان متولی در شبکه‌های مخابراتی کشور و تامین‌کننده تمام بسترهای زیرساخت‌های ارتباطات اعم از شبکه فیبر نوری، انتقال و دیتا فعالیت می‌کند.

وی ادامه داد: این شرکت در استان ایلام با پنج ایستگاه پرظرفیت انتقال رادیو ماکس، چهار پایانه فیبرنوری و ۷۸۰ کیلومتر شبکه فیبر b.b، یک مرکز دیتا و یک مرکز سوییچ بین شهری به ظرفیت ۲۴ هزار ترانک تمام ارتباطات صوت، تصویر و داده استان را با داخل و خارج استان و کشور برقرار می‌کند.

حسن‌بیگی‌ افزود: در مدت زمان سه ساله دولت تدبیر و امید توسعه شبکه‌های زیرساخت ارتباطات در استان به بیش از چندین برابر ادوار گذشته رسیده است به طوری که تا قبل از دولت دهم ظرفیت دیتای استان ۲٫۵ گیگابایت بر ثانیه بود که این ظرفیت در پایان سال ۹۴ به ۳۰ گیگابایت بر ثانیه یعنی ۱۵ برابر ظرفیت افزایش یافته است، ظرفیت انقال رادیو ماکس در پنج ایستگاه پرظرفیت زیرساختی به چهار برابر و ظرفیت فیبرنوری پایانه مرزی مهران با کشور عراق نیز به چهار برابر افزایش یافت.

مدیرکل ارتباطات زیرساخت استان ایلام گفت: شبکه فیبرنوری که بسترامن ارتباطات استان را برقرار می‌کند و با طول ۷۸۰ کیلومتر از سه مسیر ایلام به کرمانشاه، ایلام به خوزستان و ایلام به لرستان و یک مسیر بین‌الملل پایانه مرزی مهران به عراق تمام  ارتباطات داخل و خارج استان را برقرار می‌کند و در سال جاری توسعه ۴۴۰ کیلومتر در فاز اول پروژه نور ۲ با چهار برابر ظرفیت و در ۵ مسیر ایلام ـ مهران، مهران ـ بازارچه مرزی، مهران ـ دهلران و ایلام ایوان درفاز اول و ایلام ـ بدره به طول ۱۲۰کیلومتر در فاز دوم در حال اجرا است.

وی ادامه داد: در راستای توسعه ظرفیت شبکه فیبرنوری در منطقه جهت سرویس‌دهی مناسب به اپراتورها و در نهایت مردم احداث پایانه فیبرنوری شهرستان مهران از سال ۹۴ شروع به کار کرده و نیمه دوم سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید.

این مسؤول اضافه کرد: همچنین مراحل نصب و راه‌اندازی مرکز جدید دیتای زیرساخت استان با ظرفیت بالای ۴۰ گیگابایت بر ثانیه ارسال گذشته شروع و در پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد.

حسن‌بیگی تصریح کرد: شرکت ارتباطات زیرساخت در سال گذشته در ایام اربعین جهت سرویس‌دهی مناسب اپراتورها از جمله همراه اول، ایرانسل، مخابرات و… به زائرین اربعین حسینی ظرفیت ۱۰ برابری را تامین کرده که کیفیت ارتباطی مورد رضایت زائرین و مسؤولان استانی قرار گرفت.

مدیرکل ارتباطات زیرساخت استان ایلام گفت: مبلغ اعتبارات هزینه‌ای پروژه‌های زیرساخت ارتباطات استان که توسط شرکت متبوع تامین شده است بالغ بر ۲۶۵ میلیارد ریال است.