به گزارش گروه روی خط رسانه های راسان خبر؛  مهدی اکبری‌دهبالایی اظهار داشت: سال گذشته خوشبختانه بالغ بر ۵۵ درصد اهدا کننده‌های خون در ایلام اهدا کننده مستمر بوده‌اند. مدیرکل انتقال خون استان ایلام گفت: اهدا کنندگان مستمر بیشترین ضریب امنیت را از حیث سلامت خون دارند، از کل اهداکنندگان خون ۳ هزار و ۶۹۰ مورد اهدا کننده […]

۱۳۹۵۰۵۰۵۰۰۰۱۰۲_PhotoA

به گزارش گروه روی خط رسانه های راسان خبر؛  مهدی اکبری‌دهبالایی اظهار داشت: سال گذشته خوشبختانه بالغ بر ۵۵ درصد اهدا کننده‌های خون در ایلام اهدا کننده مستمر بوده‌اند.

مدیرکل انتقال خون استان ایلام گفت: اهدا کنندگان مستمر بیشترین ضریب امنیت را از حیث سلامت خون دارند، از کل اهداکنندگان خون ۳ هزار و ۶۹۰ مورد اهدا کننده باسابقه و ۲ هزار و ۵۰۷ مورد اهدا کننده بار اول بوده‌اند.

وی ادامه داد: اهداکنندگان خون که برای بار اول خون اهدا می‌کنند دارای ریسک سلامت بوده اما نکات مثبتی هم دارد، شخصی که اهدا خون می‌کند هر چه سنش پایین باشد می‌تواند به عنوان ذخیره بالقوه برای انتقال خون باشد به عنوان مثال یک جوان ۱۸ یا ۲۰ ساله می‌توان ۳۰ سال از خدمات اهدای خون او استفاده کرد و شخصی که برای بار اول اهدا خون انجام می‌دهد اگر در سنین پایین باشد برای دیگر هم سن و سالانش الگو می‌شود.

این مسوول اضافه کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۴ هزار و ۵۹۳ مورد اهدای خون در ایلام انجام شده است و سال گذشته نیز در این مدت ۴ هزار و ۲۵۶ مورد اهدا خون داشته‌ایم که یک افزایش در تعداد اهدا کنندگان خون وجود دارد.

اکبری‌دهبالایی تصریح کرد: در این مدت تقریبا ۳۰۰ واحد بیشتر از سال گذشته اهدای خون صورت گرفته است که جای خوشحالی دارد مردم با فرهنگ اهدای خون مانوس بوده‌اند.

مدیرکل انتقال خون استان ایلام با اشاره به اینکه در این تعداد اهدای خون یک نکته منفی وجود دارد، گفت: تعداد اهدا کنندگان خون در ایلام در بخش بانوان نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

وی ادامه داد: اهدا کنندگان خانم یکی از سالم‌‌ترین اهدا کنندگان بوده زیرا ریزفاکتور خانم‌ها پایین‌تر از مردان است و یک سری مشکلاتی که ممکن است بر حسب جنسیت مرد در آقایان وجود داشته باشد در بانوان وجود ندارد.

این مسوول اضافه کرد: اما متاسفانه در ۴ ماهه اول امسال در تعداد بانوان اهداکننده خون در ایلام افت داشته‌ایم که امیدواریم در ماه‌های باقیمانده امسال بتوانیم این را جبران کنیم.

اکبری‌دهبالایی تصریح کرد: در طول چند سال گذشته آمار اهدا خون بانوان استان ایلام همواره جزو ۳ استان برتر کشور بوده اما به دلایلی از جمله حذف پایگاه انتقال خون سیار ایوان و … از میزان بانوان اهدا کننده خون در استان کاسته شده است.

مدیرکل انتقال خون استان ایلام گفت: در سال‌های قبل تا نیمه اول سال گذشته یک تیم سیار در شهرستان ایوان به دریافت خون اهدایی مبادرت می‌کرد که متاسفانه به علت پاره‌ای مشکلات که وجود داشت مدیریت وقت مصمم با قطع همکاری این تیم سیار شد.

وی ادامه داد: متولی این تیم سیار در شهرستان ایوان بیمارستان ایوان بود که متاسفانه همکاری خوبی با انتقال خون نداشت و این موضوع یکی از مشکلات عدیده‌ای بود که مدیریت وقت انتقال خون استان ایلام را بر آن داشت که با این تیم قطع همکاری کند که نتیجه آن کاهش تعداد بانوان اهدا کنندگان خون در استان ایلام شده است.

این مسوول اضافه کرد: شهرستان ایوانی یکی از مناطقی است که تعداد بانوان اهدا کننده خون در مقایسه با دیگر مناطق بیشتر بوده و این موضوع نقش مهمی در کاهش تعداد بانوان اهدا کننده خون دارد.

اکبری‌دهبالایی تصریح کرد: از لحاظ نیروی انسانی در تنگنا بوده و این مشکلی است که اداره کل انتقال خون استان با آن مواجه شده و در واقع اگر تیم سیار انتقال خون در هر هفته در شهرستان‌ها خونگیری انجام دهد نیازمند این است که از طرف شبکه بهداشت آن شهرستان همکاری صورت پذیرد.

مدیرکل انتقال خون استان ایلام گفت: تیم سیار انتقال خون ایلام نیازمند یک سری کمک‌ها بوده که می‌توان به تامین تعدادی نیرو در طول آن روز خاص اشاره کرد که باید از سوی شبکه بهداشت آن شهرستان به کمک پایگاه سیار انتقال خون آمده تا ما را در فرآیند خونگیری کمک کنند. زیرا حداقل برای هر واحد خون ۵ الی ۶ نفر در این کار دخیل هستند که این تعداد افراد باید وجود داشته باشند که بتوان یک کیسه خون در اهدا کننده خون گرفته شود.

فارس