به گزارش راسان خبر؛ مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان ایلام در ادامه بیان کرد: با همکاری بانک های مسکن و رفاه جهت پرداخت تسهیلات به واحدهای خسارت دیده ناشی از سیل سال گذشته سطح استان بزودی شاهد بسته شدن پرونده سیل خواهیم بود. فریادرس شهبازی با اشاره به میزان سقف تسهیلات برای واحدهای سیل […]

۸۲۱۵۲۴۷۰-۷۰۸۷۰۴۹۹
به گزارش راسان خبر؛ مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان ایلام در ادامه بیان کرد: با همکاری بانک های مسکن و رفاه جهت پرداخت تسهیلات به واحدهای خسارت دیده ناشی از سیل سال گذشته سطح استان بزودی شاهد بسته شدن پرونده سیل خواهیم بود.
فریادرس شهبازی با اشاره به میزان سقف تسهیلات برای واحدهای سیل زده آبان ماه سال گذشته استان اظهار کرد: یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات برای بازسازی واحدهای سیل زده با بهره چهار درصد در مناطق روستایی و پنج درصد در مناطق شهری اختصاص یافت.
وی افزود: تاکنون پرداخت تسهیلات جبرانی به مالکان واحدهای مسکونی خسارت دیده (تعمیری و معیشتی) از طریق بانک های ملی، صادرات، ملت، سپه و تجارت انجام شده و تنها سهیمه بانک های مسکن و رفاه پرداخت نشده که رایزنی های لازم در این خصوص انجام شده است.
مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان ایلام یادآور شد: با رایزنی های که با مدیریت بانک مسکن انجام شد، مقرر گردید جهت پرداخت سهمیه در نظر گرفته شده این بانک (۱۶۰ میلیارد ریال) ظرف هفته آینده همکاری های لازم برای پرداخت تسهیلات مربوط به خسارت های ناشی از اثاثیه و خودرو انجام شود.
شهبازی تاکید کرد: سهمیه اعتبار ابلاغی بانک رفاه نیز ۱۱۰ میلیارد ریال است که از این میزان تاکنون ۵۵ میلیارد ریال آن ابلاغ شده که در صورت همکاری این ۲ بانک (مسکن و رفاه) تلاش خواهیم کرد بزودی پرونده مربوط به سیل استان را ببندیم.
وی تاکید کرد: در جریان بروز سیل آبان ماه گذشته بیش از ۱۲ هزار عدد از اثاثیه منازل مردم دچار خسارت شد که موجودی انبارها برای تعویض اثاثیه های مردم کافی نبود و در شورای مدیریت استان مصوب شد تا افرادیکه اثاثیه آنها از تعمیری نوع سوم بوده است از تسهیلات وام ۴۰ میلیون ریالی برخوردار شوند.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان ایلام با اشاره به وضعیت پرداخت خسارت واحدهای احداثی نیز گفت: این واحدها آماده معرفی به بانک ها هستند و هماهنگی های لازم نیز در این خصوص انجام شده است.
شهبازی اضافه کرد: با توجه به اینکه اکثر این واحدها فاقد سند مالکیت هستند، لذا برای دریافت پروانه مسکن دچار مشکل هستند و امیدواریم با تعامل به شهرداری و اداره راه و شهرسازی این مشکلات برطرف شود.
این نشست با حضور معاون بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران کشور، استاندار و دیگر مسئولان دستگاه های اداری و بانک های عامل استان ایلام در سالن نشست های استانداری ایلام برگزار شد و برخی از دستگاه های درگیر با مساله سیل آبان ماه سال گذشته به بیان مشکلات و دغدغه های دستگاه خود در این خصوص پرداختند.
وقوع سیل در آبان ماه سال گذشته در این استان به ویژه در شهر ایلام، بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال خسارت به تاسیسات زیربنایی، زیرساخت ها، ۲۰ هزار واحد مسکونی، تجاری و صنعتی و یک هزار دستگاه خودرو وارد کرد.
در جریان سیل سال گذشته هیات دولت با بررسی خسارت های سیل استان ایلام مبلغ یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال برای جبران خسارت ها تصویب کرد که ۳۰۰ میلیارد ریال آن هنوز ابلاغ نشده است.
بارندگی شدید و بی سابقه روزهای ششم و هفتم آبان ماه پارسال و ۲۶ و ۲۷ فروردین ماه امسال باعث وقوع سیل، آبگرفتگی منازل مسکونی، واحدهای تجاری و مکان های عمومی شهر ایلام و وارد آمدن خسارت هنگفت به شهروندان و کشاورزان شد.