ایلام؛ راسان خبر_ مدیرکل بهزیستی استان ایلام گفت: استان ایلام فاقد آزمایشگاه ژنتیک است و راه‌اندازی این آزمایشگاه در استان یک ضرورت است.

۱۳۹۳۱۰۰۱۱۵۱۹۰۲۵۵۷۴۳۴۷۴۷۴

به گزارش راسان خبر؛ فرهاد قیصربیگی  در همایش اختتامیه طرح غربالگری اختلالات ژنتیکی در ایلام اظهار داشت: طرح غربالگری اختلالات ژنتیکی و مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج یک موضوع بسیار مهم است که باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه در روند اجرای این دو طرح در استان ایلام هزار نفر تحت پوشش قرار گرفته‌اند افزود: استان ایلام فاقد آزمایشگاه ژنتیک است و راه‌اندازی این آزمایشگاه در استان یک ضرورت است.

مدیرکل بهزیستی استان ایلام عنوان کرد: در صورتی که این آزمایشگاه راه‌اندازی شود می‌توان از میزان معلولیتها در استان کاست چرا که بیشتر معلولیتها در استان ایلام به دلیل مشکلات ژنتیکی است.

وی گفت: برطرف شدن مشکلات و مسائل اجتماعی در جامعه نیازمند همت و همکاری جمعی اقشار مردم است و ما نیز از مردم می‌خواهیم که برای احیای فرهنگ مشاوره ژنتیک همکاری لازم را داشته باشند.

قیصربیگی خاطرنشان کرد: طرح مشاوره پیش از ازدواج در استان ایلام از مهرماه سال گذشته با همکاری دانشگاه علوم پزشکی آغاز شده است و در حال حاضر به خوبی این طرح اجرا می‌شود و از مردم می‌خواهیم که همکاری لازم را داشته باشند چرا که انجام مشاوره‌های ژنتیک می‌تواند تا حد بسیار خوبی در کاهش آمار معلولیتها نقش داشته باشد.

وی افزود: از مسئولان می‌خواهیم که برای راه‌اندازی آزمایشگاه ژنتیک در استان اقدامات لازم را انجام دهند.