به گزارش خبرنگار سایت خبری راسان خبر؛ خبرنگاران استان ایلام روز سه شنبه 30 بهمن  با دعوت سازمان جهادکشاورزی جهت بازدید از  چند پروژه  این سازمان به شهرستان مهران سفر کردند. سید تراب میری، مدیر جهادکشاورزی استان ایلام روز سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: استان ایلام نسبت به سایر استانها در تولید محصولات […]

به گزارش خبرنگار سایت خبری راسان خبر؛ خبرنگاران استان ایلام روز سه شنبه 30 بهمن  با دعوت سازمان جهادکشاورزی جهت بازدید از  چند پروژه  این سازمان به شهرستان مهران سفر کردند.
سید تراب میری، مدیر جهادکشاورزی استان ایلام روز سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: استان ایلام نسبت به سایر استانها در تولید محصولات مهم کشاورزی در محصولات گندم رتبه ۱۵، تولید بذر گندم رتبه ۱، تولید کلزا رتبه ۷،  گوشت سفید (مرغ) رتبه ۸ ، گوشت قرمز  رتبه ۱۷ ، تولید عسل رتبه ۲۴ و تولید ماهی رتبه ۱۶ کشور را کسب کرده است.
وی با اشاره به تولیدات حوزه شیلات گفت: تعداد واحد‌های پرورش ماهی در قفس ۲۱ مورد با اعتبار ۴۰ میلیون ریال با میزان تولید سه هزار تن، تولیدی سردابی و گرم آبی ۲۱۸ مورد با اعتبار ۲۰۰ میلیون ریال با میزان تولید ۳ هزار و ۶۲۷ تن و میزان تولید گل ۸ هزار و ۸۰۰ تن است.
مدیرکل جهادکشاورزی استان بیان داشت: مهمترین طرح و پروژه های سازمان جهادکشاورزی در حوزه صنایع کشاورزی پس از پیروزی انقلاب اسلامی  ۱۲۳ طرح صنایع تبدیلی و تکمیلی با سرمایه ۴۳۴ هزار و ۸۹۰ میلیون ریال و اشتغالزایی ۸۶۶ نفر با ظرفیت سالانه ۳۴۳ هزار و ۱۵۱ تن است.
وی تاکید کرد: همچنین در حوزه دام و طیور گاوداری شیری ۷۰۰ رأسی قیام با میزان تولید سالانه ۱۲ تن گوشت قرمز و ۳۸ تن شیرخام با اشتغالزایی مستقیم ۲۵ نفر راه اندازی شده است.
میری احداث ۳۹۱ واحد مرغداری گوشتی مکانیزه با اعتبار هزینه شده ۳۵۵ میلیون ریال و ظرفیت ۷ میلیون و ۱۰۰ هزار در هر دوره با تولید ۵۱۵ تن گوشت سفید با اشتغالزایی مستقیم یک هزار و ۵۰۰ نفر در سال از دیگر پروژه های مهم حوزه طیور و دان در حوزه کشاورزی پس از انقلاب عنوان کرد.
میری گفت: توسعه گلخانه، گیاهان دارویی، ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی، تکمیل ایستگاه های کوچک پمپاژ آب (14) دستکاه، تکمیل زنجیره در واحد‌های مرغداری و پرواربندی از   مهمترین برنامه های سازمان جهادکشاورزی در سال‌جاری است.
 معاون فنی جهاد کشاورزی شهرستان مهران نیز در بازدید از شرکت جواهر سیلو گل گندم مهران گفت: هم اکنون ۵ سیلو ذخیره گندم در شهرستان مهران ایجاد شده که سالانه ۷۰ هزار تن گندم در این سیلوها ذخیره می شود.
حشمت الله نظربیکی با بیان اینکه در سال گذشته  ۲۳ هزار تن گندم از کشاورزان مهران خریداری شده افزود:  در سال زارعی جاری ۵ هزار و ۵۰۰ هکتار از کل اراضی شهرستان مهران  به کاشت گندم آبی اختصاص داده شده است.
وی تاکید کرد: با توجه  به راه اندازی سامانه گرمسیری  پیش بینی می شود ۸  هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان زیر کشت محصولات کشاورزی  قرار گیرد.
معاون آب و خاک جهاد کشاورزی استان  نیز در  بازدید از  اجرای خطوط شبکه آبیاری کم فشار اراضی دشت کنجان چکم اظهار داشت:  تاکنون برای اجرای طرح های اجرا شده آبیاری تحت فشار ( بارانی_قطره ای ) 32 هزار و 528 هکتار  از سامانه گرمسیری و رودخانه مرزی بیش از  بیش از 6 هزار میلیارد  ریال هزینه شده است.
تورج کرمی: سامانه گرمسیری استان ایلام حدود ۱۷ هزار هکتار از شهرستان  مهران را پوشش می دهد و هم اکنون ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی تصریح کرد: اجرای پروژه سامانه گرمسیری بطور قطع در توسعه کشاورزی منطقه شامل گندم، کلزا و قسمتی از سبزی و صیفی می‌تواند تحولی در بحث اقتصادی کشاورزان و بهره‌برداران استان ایلام ایجاد کند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی ایلام نیز در این دیدار افزود: کشت کلزا در سطح استان نسبت به سال گذشته  ۵۰  درصد افزایش یافته به طوری که این استان به یکی از قطب های تولید کلزا در سطح کشور تبدیل شده است.
محمد علی اقدسی افزود: حدود 60 تولید محصول کلزا استان در دهلران، 30 درصد در مهران و ده درصد در سایر شهرستان ها تولید می شود.
وی بیان داشت: بیش از ۱۰ هزار و ۵۱۵ هکتار از اراضی استان به کشت کلزا اختصاص یافته است که پیش بینی می شود در سالجاری بیش از ۲۰ هزار تن  محصول در استان تولید شود.